مصاحبه موفق: چگونه برای یک شغل مصاحبه کنیم

دانستن نحوه مصاحبه با کاندیداها مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا تصمیم درستی برای استخدام برای شرکت خود بگیرید. استخدام عالی تیم را تقویت می‌کند و منجر به افزایش درآمد برای شرکت می‌شود. در این مقاله، آنچه را که برای آماده شدن برای مصاحبه باید انجام دهید و همچنین نکاتی را برای کمک به انتخاب کاندیدای مناسب ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید این نکات را برای مصاحبه با افراد در تمام سطوح به کار ببرید.

نحوه مصاحبه با متقاضی کار

مصاحبه با متقاضی کار نیاز به آمادگی دارد. این روند خیلی قبل از روز مصاحبه شروع می‌شود. از جایی شروع می‌شود که تصمیم می‌گیرید موقعیتی را در سازمان خود پر کنید. نکات زیر شما را در فرآیند انجام مصاحبه راهنمایی می‌کند:

 اهداف مصاحبه را مشخص کنید

یک سیستم رتبه‌بندی ایجاد کنید.

متقاضی کار را مورد بررسی قرار دهید.

 با معرف آنها تماس بگیرید.

یک ساختار راه اندازی کنید.

فرآیند مصاحبه را توضیح دهید.

شرایط را برای متقاضی راحت کنید.

سوالات درست بپرسید.

در مورد انتظارات حقوق صحبت کنید.

یادداشت بردارید.

 به چند سوال پاسخ دهید.

مراحل بعدی را شرح دهید.

 1. اهداف مصاحبه را مشخص کنید.

 هنگام آماده شدن برای مصاحبه، باید مشخص کنید که می‌خواهید در مورد کاندید چه چیزهایی بیاموزید و این بینش می‌تواند به شما در مورد اینکه چگونه آنها در سازمان شما جا می‌گیرند، بگویید. این فرآیند در واقع با ایجاد شرح شغل شروع می‌شود. شرح شغل وظایف و مسئولیت‌های یک موقعیت، مهارت‌های مورد نیاز و تجربه لازم برای واجد شرایط بودن یک نامزد را مشخص می‌کند. هنگامی که آنچه را که باید بدانید، شناسایی کردید، می‌توانید سیستمی برای رتبه بندی نامزد ایجاد کنید.

 2. یک سیستم رتبه‌بندی ایجاد کنید.

 ایجاد یک سیستم رتبه‌بندی به شما امکان می‌دهد هر نامزد را رتبه‌بندی کنید و مناسب‌ترین را انتخاب کنید. معیارهای احتمالی رتبه بندی شامل سطح تحصیلات، سطح تجربه، سطوح مهارت و گواهینامه‌های صنعتی است. این معیارها می‌توانند تعیین کنند که مصاحبه شوندگان شما چقدر از نظر فنی مناسب هستند. در مرحله بعد، شما می‌خواهید مهارت‌های نرم آنها را ارزیابی کنید. یک معیار رتبه بندی برای ارتباطات شفاهی، مهارت های بین فردی و اعتماد به نفس ایجاد کنید. همچنین می‌توانید ارزیابی کنید که آنها چقدر با فرهنگ شرکت سازگار می‌شوند. این سیستم رتبه بندی می‌تواند به شما در ارزیابی دقیق کمک کند.

۳٫ متقاضی کار را مورد بررسی قرار دهید

شما احتمالاً اطلاعات زیادی در مورد متقاضی در مرحله درخواست فرآیند استخدام دریافت کرده‌اید. این شامل رزومه، نامه معرف، گواهینامه‌ها و موارد دیگر است. این اسناد را مطالعه کنید تا هر چه بیشتر در مورد هر نامزد خاص بدانید. انجام این کار به شما اطلاعاتی بیش از اطلاعات پیش زمینه برای ارزیابی مصاحبه شونده می‌دهد. به عنوان مثال، یک نامه معرف به شما بینشی در مورد انگیزه‌های شغلی یک نامزد، اهداف حرفه‌ای آنها و اینکه چرا آنها می‌خواهند برای شرکت شما کار کنند، می‌دهد.

۴٫ با معرف آنها تماس بگیرید

این روش دیگری برای جمع آوری اطلاعات در مورد کارجو است. با تماس با معرف آن‌ها، می‌توانید آنچه را قبلاً به شما گفته‌اند تأیید کنید و اطلاعات زمینه‌ای در مورد آنها کسب کنید. این فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سابقه استخدام، صلاحیت‌ها و مهارت‌های داوطلب است.

۵٫ یک ساختار راه اندازی کنید

قبل از مصاحبه با یک نامزد برای شغل، باید یک ساختار موثر ایجاد کنید. تصمیم بگیرید که برای هر نامزد چقدر زمان نیاز دارید. حداقل ۳۰ دقیقه ایده‌آل است. یک مصاحبه خوب با یک مقدمه شروع می‌شود و پس از آن دو یا سه مجموعه سوال رفتاری مناسب برای هر داوطلب ارائه می‌شود. در صورت لزوم، می‌توانید یک ارزیابی کتبی کوتاه را در نظر بگیرید. پس از انجام این کار، می‌توانید مصاحبه را ببندید.

۶٫ فرآیند مصاحبه را توضیح دهید

در ابتدای مصاحبه، باید روند مصاحبه را برای داوطلب خود توضیح دهید. نام خود و کارهایی که برای شرکت انجام می دهید را بیان کنید. بعد، نقشی را که می‌خواهید پر کنید و آنچه را که امیدوارید در مورد نامزد از مصاحبه بیاموزید، شرح دهید. این همچنین به آنها کمک می‌کند تا آرام شوند، خود را آماده کنند و پاسخ های خود را به طور مناسب تنظیم کنند. اگر بیش از یک مرحله از فرآیند مصاحبه وجود دارد، این زمان نیز است که به آنها اطلاع دهید. انجام این مرحله تضمین می‌کند که می‌توانید انتظارات همه افراد درگیر را به درستی مدیریت کنید.

۷٫ شرایط را برای متقاضی راحت کنید.

ایجاد احساس راحتی در متقاضی باعث کاهش اضطراب آنها می‌شود و به عملکرد بهتر آنها کمک می‌کند. قبل از شروع مصاحبه، از آنها بپرسید که آیا با دمای اتاق خوب هستند و آیا قبل از شروع به چیزی نیاز دارند یا خیر. می‌توانید مقداری آب و تنقلات روی میز مقابل آنها قرار دهید.

۸٫ سوالات درست بپرسید

در طول فرآیند مصاحبه، باید سوالات درست را بپرسید. این به شما کمک می‌کند تا یک ارزیابی مناسب داشته باشید. به عنوان مثال، اگر فردی را برای یک موقعیت ابتدایی استخدام می‌کنید، باید بدانید که چگونه تحصیلات او را برای آن موقعیت آماده کرده است. از سوی دیگر، اگر برای یک موقعیت ارشد یا مدیریتی استخدام می‌کنید، باید بدانید که آنها تا چه اندازه افراد دیگر را مدیریت می‌کنند، آیا با واگذاری وظایف راحت هستند و چه مهارت‌های رهبری دارند.

در حالی که ایده‌آل است که به اسکریپت خود پایبند بمانید، باید برخی از سوالات بعدی را نیز بر اساس پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید بپرسید. به عنوان مثال، اگر آنها کاری را که در آن موفق بوده‌اند توصیف می‌کنند، از آنها بپرسید که چه استراتژی‌هایی را به کار گرفته‌اند. پرسش‌های بعدی می‌توانند به شما کمک کنند تا جزئیات بیشتری در مورد رویکرد و نگرش مصاحبه‌شوندگان در مورد کارشان کسب کنید.

۹٫ در مورد انتظارات حقوق صحبت کنید

بخش مهمی از فرآیند مصاحبه شامل صحبت در مورد حقوق و دستمزد است، زیرا این می‌تواند عامل تعیین کننده هم برای شما و هم برای مصاحبه شونده باشد. به آنها بگویید اگر قبلاً در شرح شغل آگهی نشده است، مایل به پرداخت چه چیزی هستید. اگر برای مذاکره باز است، آن را نیز اعلام کنید. همچنین باید در مورد سایر مزایای شغلی از جمله بیمه، بازنشستگی و پاداش صحبت کنید. اینها امتیازات کوچکی هستند که می‌توانند یک پیشنهاد را برای یک نامزد جذاب‌تر کنند.

۱۰٫ یادداشت بردارید

مراقب باشید که چه چیزی نامزد شما را منحصر به فرد می‌کند. در مورد نقاط قوت و ضعف آنها یادداشت بردارید و اینکه چگونه آنها می‌توانند برای شرکت شما کار کنند. این می‌تواند به شما کمک کند یک نامزد را از دیگری تشخیص دهید.

۱۱٫ به چند سوال پاسخ دهید

مصاحبه یک مکالمه دو طرفه است، بنابراین مطمئن شوید که تمام صحبت‌ها را انجام ندهید. مصاحبه شوندگان همچنین ممکن است بخواهند با پرسیدن سوالات خود درباره نقش و همسویی آن با اهداف شخصی و حرفه‌ای خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. آنها همچنین ممکن است به نگرش شرکت نسبت به مسائل مختلف مانند تنوع و روزهای سلامت روان علاقمند باشند. حتماً از هر گونه سؤالی از آنها نیز استقبال کنید.

۱۲٫ مراحل بعدی را شرح دهید

در پایان، به مصاحبه شونده اجازه دهید تا بداند که در این فرآیند چه انتظاراتی می‌تواند داشته باشد. این شامل زمانی است که شما با نامزدهای موفق تماس می‌گیرید، آیا دور دیگری از مصاحبه وجود دارد، اینکه آیا آنها برای این موقعیت انتخاب شده‌اند و چه زمانی می‌توانند انتظار شروع را داشته باشند.  R

نمونه های پرکاربرد تست شخصیت:

آزمون MBTI آنلاین کلیک کنید

برای انجام تست نئو آنلاین کلیک کنید

تست DISC

برای انجام آزمون کتل آنلاین کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چگونه در طول مصاحبه بر نقاط قوت شخصی خود تأکید کنید

چرا کارفرمایان در مصاحبه سوالات عجیب می‌پرسند؟

راهکارهای غلبه بر اضطراب مصاحبه شغلی

سوال مصاحبه: «چرا این شغل؟»

سؤالات مصاحبه درباره سابقه کاری (همراه با نمونه پاسخ)

Summary
Author Rating
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Software Name
سنجمان
Operating System
وب اپلیکیشن
Software Category
نرم افزار سازمانی منابع انسانی
Landing Page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست