برای نمایش بهتر، کارنامه را در تبلت یا دسکتاپ مشاهده نمایید.

کارنامه آزمون کلیفتون
user name sanjeman
1400/02/25 - 10:03
9 communication 1
8 focus 2
6 futuristic 3
6 learner 4
4 positivity 5
4 strategic 6
3 belief 7
3 relator 8
3 restorative 9
3 responsibility 10
2 significance 11
2 arranger 12
1 discipline 13
1 empathy 14
1 self-assurance 15
1 command 16
1 ideation 17
0 individualization 18
0 maximizer 19
0 developer 20
0 input 21
-1 competition 22
-1 achiever 23
-1 analytical 24
-1 includer 25
-1 deliberative 26
-2 context 27
-2 intellection 28
-2 consistency 29
-3 woo 30
-3 connectedness 31
-3 activator 32
-6 harmony 33
-10 adaptability 34
توانایی‌های کلیفتون
34 نقطه‌‌‌‌‌‌‌‌ ی قوت شما در تست کلیفتون

شما توانایی‌‌های منحصربفردی دارید. پروفایل‌های 34 گانه‌ی نقاط قوت کلیفتون، شما را از افراد دیگر جدا می‌کند. این نمودار توانایی‌های ژنتیکی شماست که بر اساس پاسخ‌های‌تان به ارزیابی انجام شده، به ترتیب رتبه نشان داده شده است.

از این گزارش استفاده کنید تا از پررنگ‌ترین ویژگی‌های خود بیشترین بهره را برده، سایر آنها را هدایت کرده و ظرفیت‌‌‌‌‌‌های بیکران خود را به نهایت برسانید:
 • گزارش توانمندی‌‌های خود را بخوانید و در مورد آنها فکر کنید تا متوجه شوید،که چه کاری را بطور طبیعی به بهترین شکل انجام می‌دهید.
 • یاد بگیرید که چگونه از پررنگ ترین توانایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود در تست کلیفتون به صورت روزانه استفاده کنید.
 • توانمند‌ی‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا ارتباط‌های کاری قوی‌تری را ایجاد کرده و کار تیمی خود را تقویت کنی
توانایی ها
سخنور (communication)
متمرکز بر هدف (focus)
آینده ‌نگر (futuristic)
یادگیرنده (learner)
مثبت‌گرا (positivity)
استراتژیک (strategic)
حوزه ها
اصلی‌ترین توانمندی شما در تست کلیفتون در حوزه‌ی تفکر استراتژیک می‌باشد.
تفکر استراتژیک

این توانمندی‌ها به شما کمک می‌کنند تا برای ایجاد نتایج بهتر، اطلاعات را جمع‌آوری کرده و تجزیه‌و‌تحلیل کنید.

اجرایی

این توانمندی‌ها به شما کمک می‌کند تا اتفاقاتی که می‌خواهید را رقم بزنید.

تاثیر‌ گذار

این توانمندی‌ها به شما کمک می‌کنند تا کنترل موقعیت را به دست گرفته، دیدگاه‌های خود را به وضوح بیان کرده و اطمینان حاصل کنید که دیگران صحبت‌هایتان را شنیده‌اند.

ارتباط گستر

این توانمندی‌ها به شما کمک می‌کند تا روابط اجتماعی مستحکمی ایجاد کرده و تیم را در کنار هم نگه دارید.

ظرفیت‌های بی‌نهایت خودتان را بروز دهید: 6 توانمندی برتر شما
توانمندی‌های برتر شما به ترتیب از بالا به پایین نوشته شده است.

این توانمندی‌ها، استعدادهای منحصربفردتان را به شما نشان می‌دهد و نقطه‌ی شروعی هستند، برای بهترین زندگی که می‌توانید داشته باشید.

تا آنجا که می‌توانید تلاش کنید تا توانمندی‌های کلیفتون‌تان را به ایده‌آل‌ترین حد ممکن برسانید.

بیشترین شانس شما برای موفقیت (در محیط کار یا حوزه‌های دیگر زندگی)،در رشد دادن، شکوفاتر کردن و انجام بیشتر فعالیتی است که به بهترین شکل انجام می‌دهید.

با شش توانمندی برتر خود شروع کنید
توانمندی‌هایی که ملاحظه می‌کنید، شش توانمندی برتر شما می‌باشد.
 1. درمورد شش توانمندی برتری که دارید هر چقدر که می‌توانید مطالعه کنید. برای اینکه بتوانید از استعدادهای خود نهایت استفاده را بکنید، باید ابتدا آن‌ها را شناخته و سپس یادبگیرید که چطور می‌توانید آن‌ها را به دیگران معرفی کنید.
 2. به آنچه که هستید فکر کنید. در مورد تجربیاتی که دارید، عوامل برانگیزاننده‌تان و آن‌طور که خودتان را می‌بینید، بی‌اندیشید. سپس، به این فکر کنید که تست کلیفتون توانمندی‌های شما را چگونه توصیف می‌کند، خودتان در حال انجام چه کارهایی هستید، آن‌ کارها را با چه کیفیتی انجام می‌دهید و اصلاً چرا چنین کارهایی می‌کنید
 3. تلاش کنید تا بصورت روزانه از نقاط قوت‌تان استفاده کنید. برای استفاده از برترین نقاط قوت‌ خود، از پیشنهاداتی که در کارنامه‌ به شما داده شده‌است ، شروع کنید.
 4. مراقب نقاط ضعف‌تان باشید. بعضی اوقات ممکن است نحوه‌‌‌‌‌ی بروز توانمندی‌های برترتان ، باعث سوءبرداشت‌‌‌های غیرعمدی دیگران شود. بخش " چه نقاط ضعفی در شما وجود دارد؟" را بخوانید تا موانعی که بر سر راه توانمندی‌های برترتان وجود دارد را بیشتر بشناسید.
سپس بر روی توانمندی‌‌های 6_10 تان در تست کلیفتون تمرکز کنید.

برای استفاده‌ی بیشتر از شش توانایی بعدی‌تان، راهبرد‌های یکسانی را بکار ببرید. درصورتی که زندگی خود را بر محور توانمندی‌های برترتان هدایت کنید، در حوزه‌های مختلف زندگی‌تان بهترین عملکرد ممکن را داشته و به معنای واقعی کلمه به ایده‌آل‌ترین فرد که ممکن است باشید، تبدیل خواهید شد. فعالیتی را که به بهترین شکل انجام می‌دهید، تکرار کنید؛ زیرا در این صورت احساس می‌کنید که مشغولیت بیشتری با زندگی خود داشته، قدرت‌مندتر بوده و پرانرژی‌تر هستید.

1. سخنور   (communication)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

برای شما بطور کلی بیان کردن افکارتان با کلمات مناسب کاری آسان است. شما فردی بسیار خوش‌صحبت بوده و می‌توانید مطالب مختلف را به بهترین شکل برای دیگران ارائه کنید.

چرا توانمندی سخنور شما منحصربفرد است
 • بسیار محتمل است که تمایل بسیار زیادی داشته باشید تا با دیگران درمورد موضوعات و ایده‌های مختلف مصاحبه کنید. همچنین احتمال دارد از محیط‌هایی که تنها یک نفر گفتگو را در دست گرفته و به دیگران اجازه‌ی صحبت کردن نمی‌دهد، اجتناب کنید.
 • بطور طبیعی، شما احتمالاً غیبت بعضی از دوستان‌تان را عمیق‌تر از سایر مردم احساس می‌کنید. شاید زمانی که از نزدیکان‌تان جدا شده یا شرایط برای مکالمه با عزیزان‌تان غیر ممکن می‌شود، دلتنگ حمایت عاطفی این افراد شوید.
 • شما با توجه به استعدادهایی که دارید، از تبدیل افکارتان به کلمات لذت می‌برید و دوست دارید تا دیگران ایده‌ها و احساسات شما را متوجه شوند؛ درواقع زمانی که توجه دیگران را به دست آورده و آن را حفظ می‌کنید، خرسند می‌شوید.
 • بطور ذاتی از موقعیت‌هایی که می‌توانید دیگران را با داستان‌های‌‎تان سرگرم کنید، لذت می‌برید. استفاده از شوخ‌طبعی و درگیر کردن توجه مخاطب‌ها با صحبت‌های‌تان و همین‌طور شریک کردن دیگران در گفتگو، باعث هیجان‌انگیز شدن مکالمات می‌شود. شما بطور مکرر توجه مخاطبین‌تان را در اختیار گرفته و حفظ می‌کنید.
 • ممکن است که شما بصورت آزادانه ایده‌ها یا احساسات‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. مشکل کم‌حرفی و نداشتن موضوعی برای تعریف کردن، به ندرت برای شما پیش‌ می‌آید. وقتی شما با دیگران هستید، کلمات به سرعت به ذهن‌تان می‌آیند. شما به راحتی کلمات مورد نظرتان را مشخص کرده و آن‌ها را کنار هم می‌چینید و این قادرتان می‌کند تا زمانی که با غریبه‌ها ملاقات می‌کنید، جوری به آن‌ها سلام کرده و با این افراد رفتار می‌کنید که انگار آن‌ها دوستان قدیمی شما هستند.
چرا با استفاده از توانمندی سخنور، می‌توانید موفق شوید

شما با آنچه که می‌گویید و روشی که صحبت می‌کنید، به خوبی قادرید تا توجه دیگران را بدست بیآورید. توانایی شما در پیدا کردن کلماتی مناسب با افکار و احساسات خودتان و دیگران، پیام‌های مهم موجود در صحبت‌ها را برجسته کرده و به شما کمک می‌کند تا ارتباط‌های معناداری را ایجاد کنید.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت‌های خود تلاش کنید
از موهبت خدادادی خود استفاده کنید تا به وسیله‌ی مکالمات‌تان، با دیگران ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها انگیزه بدهید.
 • مخاطبان خود را تحت نظر داشته باشید؛ با دقت به چگونگی عکس‌العمل آن‌ها و میزان توجه‌شان به آن‌چه که می‌گویید، توجه کنید. همچنین سعی کنید تا کلمات و عباراتی که توانایی به دام انداختن توجه مخاطبین را دارند، شناسایی کنید. ارائه‌ها، مکالمات و سخنرانی‌های آتی خود را با توجه به این نکات تصحیح کنید.
 • کلماتی که استفاده می‌کنید را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید. آن‌ ها سرمایه‌های ارزشمند شما هستند، پس بصورت هوشمندانه آن‌ها را خرج کرده و تأثیرشان را رصد کنید.
 • با افزایش دانش خود و کسب تخصص در زمینه‌های مشخص‌، استعداد سخنوری خود را به سطح توانمندی بالاتری ارتقاء دهید. زمانی که حرف‌های شما دارای محتواهای تأمل برانگیز و عمیقی باشد، می‌توانید بسیار اثرگذار و پرنفوذ ظاهر شوید.
 • با افزایش دانش خود و کسب تخصص در زمینه‌های مشخص‌، استعداد سخنوری خود را به سطح توانمندی بالاتری ارتقاء دهید. زمانی که حر‌های شما دارای محتواهای تأمل برانگیز و عمیقی باشد، می‌توانید بسیار اثرگذار و پرنفوذ ظاهر شوید.
 • • همواره سعی کنید تا به بهترین داستان‌های خود مسلط بوده و تعریف کردن آن‌ها را تمرین کنید، در این صورت هر دفعه آن‌ها را بهتر تعریف خواهید کرد. شما به خوبی می‌توانید توجه دیگران را به سوی خود جلب کنید.
 • درصورت وجود تعارض، از استعداد خود استفاده کرده تا در میان همکاران خود توافق ایجاد کنید. با آن‌ها صحبت کرده و کمک کنید تا ایده‌ها و احساسات‌شان را بتوانند در قالب کلمات بیان کنند.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • از آنجا که شما بطور طبیعی فردی سخنور بوده و بطور ذاتی افکار خود را با دیگران در میان می‌گذارید، شاید متوجه نشوید که در مباحثه‌ها تنها خودتان در حال صحبت کردن هستید. سعی کنید تا زمانی که دیگران می‌خواهند صحبت کنند، نسبت به این موضوع هشیار و ذهن‌آگاه بوده و صحبت خود را متوقف کنید تا دیگران هم بتوانند نظرات‌شان را بیان کنند.
 • به یاد داشته باشید که کلمات شما همیشه به اندازه‌ی کافی دیگران را هیجان‌زده و پرشور نمی‌کنند. مدتی را به شنیدن و توجه کردن به آنچه که دیگران می‌گویند و آنچه که بیان نمی‌کنند، اختصاص دهید.

2. متمرکز بر هدف   (focus)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

شما می‌توانید جهت گیری داشته باشید، مسیرتان را دنبال کرده ‌و اصلاحات لازم را برای ادامه‌‌ی مسیر انجام دهید. شما ابتدا اولویت‌بندی کرده و سپس اقدام می‌کنید.

چرا توانمندی متمرکز بر هدف شما منحصربفرد است
 • بر اساس توانمندی‌تان، ممکن است متوجه شده‌باشید که معمولاً بیشتر از اطرافیان‌تان در کارها پایدار و مصمم هستید. شاید این زمانی بیشتر آشکار بشود که اهداف مشخصی را تعیین می‌کنید. شما بیشتر توجه‌تان را بر روی تکلیفی که می‌خواهید انجام دهید متمرکز می‌کنید. شما از حواس پرتی به وسیله‌ی موضوعات غیرمرتبط، وقت تلف کن یا فعالیت‌های غیرمولّد اجتناب می‌کنید.
 • بسیار محتمل است که بطور معمول، خود را در فعالیت‌های شدید غرق کنید. شما ترجیح می‌دهید تا با سرعت بالا کار کنید و همچنین از اتفاقات هیجان‌انگیز لذت ببرید.
 • شما از اینکه در میان همفکران‌تان باشید لذت می‌برید، آنها شما را برمی‌انگیزانند تا برای تمام کردن هر کاری که نیاز است تا انجام شود، انرژی بیشتری صرف کنید؛ همین‌طور شما هر وقت لازم باشد می‌توانید مشغول بوده و سخت کار کنید.
 • به طور فطری، شما به دنبال تسلط یافتن بر موقعیت‌های مختلف در زندگی خود هستید. شما احتمالاً تکالیفی را انتخاب می‌کنید که بتوانید خودتان به تنهایی آنها را انجام دهید و در نتیجه تعیین کنید که چه کاری را چه زمانی و چگونه انجام دهید. معمولاً تصمیم‌گیری‌های گروهی، شما را ناامید می‌کند.
 • احتمال زیادی وجود دارد که با برنامه‌ریزی هفتگی، خودتان را در مسیر انجام پروژه‌ها‌ و وظایف‌تان نگه‌دارید. شما بر اساس برنامه‌هاي‌تان کار می‌کنید و بر اهداف‌تان متمرکز می‌شوید تا زمانی که به آنها برسید.
 • بطور فطری، شما معمولاً اهداف اجرایی گام به گامی برای خودتان قرار می‌دهید. سعي كنيد تا تكاليف و اهداف‌تان را بصورت هفتگي در ذهن داشته باشيد، در اين صورت شانس شما براي به نتيجه رساندن اهداف‌تان در گام اول افزايش يافته و به عنوان بهترين فرد در كار خود شناخته مي‌شويد.
شما چگونه با استفاده از توانمندي متمركز بر هدف موفق مي‌شويد

شما توانایی زیادی برای اولویت بندی و هدف‌گذاری داشته و همین‌طور با بهره‌وري بسيار بالايي كار مي‌كنيد. شما از حواس پرتی‌هایي كه باعث اتلاف وقت مي‌شود اجتناب كرده و در مسیر اهداف کلی‌تان باقی می‌مانید.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت‌های خود تلاش کنید
با مشخص كردن اهداف مختلف و تعيين زماني براي رسيدن به آن اهداف، به خودتان انگيزه بدهيد.
 • برای اهداف‌تان جداول زمانی ایجاد کرده و آنها را بطور پیاپی مورد ارزیابی قرار دهید و پیشرفت‌هایتان را رصد کنید. دستیابی منظم به اهداف‌تان ثابت می‌کند که شما رو به جلو حرکت می‌کنید و به شما انگیزه می‌دهد تا بیشتر کار کنید.
 • سعی کنید تا يك روز در هفته، زمانی را به عنوان "ساعت تمرکز"، در تقویم‌تان قرار دهید که در آن بصورت کامل بر روي برنامه‌تان تمرکز کنید. در طول این ساعت، تمام شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی را خاموش کنید، ایمیل تان را کنار بگذارید، یک فضای متعهدانه ایجاد کرده و برای رسیدن به یک هدف مهم کار کنید( نه چیزی بیشتر).
 • اهداف‌تان را بنویسید و بطور پیاپی به آن مراجعه کنید، در این صورت شما احساس کنترل بیشتری بر زندگی خواهید داشت.
 • به افرادی که در فکرکردن، عمل کردن و حرف زدن از شما ناکارآمدتر هستند، توجه کنید.گاهی‌اوقات منحرف شدن آنها از روند کاری‌شان به اتفاقات نامنتظره‌ای منجر می‌شود.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • ممکن است شما چنان مشتاقانه بر کارتان تمرکز کنید که وقتی اهداف و اولویت‌هایتان تغییر کند متوجه نشوید. به یاد داشته‌باشید که هر از چند وقت یکبار آنچه که دارید انجام می‌دهید را متوقف کنید و سپس می‌توانید اهداف‌تان را ارزیابی مجدد کنید.
 • زمانی که شما به سمت چیزی جذب می‌شوید، ممکن است در پاسخگویی به نیازهاي فوري ديگران، تعلل كرده و درنتيجه از نظر عاطفي بين شما و اطرافيان‌تان فاصله ايجاد شود؛ شما بايد گاهی‌اوقات، كارهاي خود را متوقف كرده و به افراد مهم زندگی‌تان پاسخ دهید.

3. آینده ‌نگر   (futuristic)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

آینده و آنچه که می‌تواند اتفاق بیافتد به شما انگیزه می‌دهد و شما از طریق دیدگاه‌تان به آینده به دیگران انرژی می‌دهید.

چرا توانمندی آینده‌گرای شما منحصربفرد است

بطور ذاتی، شما تمایل دارید تا بصورت فردی کار کنید. چرا؟ زیرا به تنهایی کار کردن به شما اجازه می‌دهد تا تمام انرژی‌تان را بر روی آنچه که در ماه‌ها، سال‌ها‌ یا دهه‌های آتی می‌خواهید انجام دهید؛ متمرکز کنید.

احتمالاً شما بطور طبیعی، ایده‌های‌تان را از طریق وقت گذرانی با دوستان متفکرتان روشن‌تر و واضح‌تر می‌کنید. این افراد معمولاً درمورد اختراعات، داروها، طرح‌ها، تکنولوژی‌ها‌ یا منابع غذایی که هیچ فرد دیگری در نظر نمی‌گیرد صحبت می‌‌کنند.

با توجه به توانایی‌‌تان، شما مدت زمان قابل توجهی را برای ساختن آینده‌ی‌ مورد نظرتان صرف می‌کنید. شما بطور مکرر ایده‌های‌تان را در مورد آنچه که ممکن است در ماه ها، سال‌ها‌ و دهه‌های آتی اتفاق بیافتد با اطرافیان به اشتراک می‌گذارید. همین‌طور احتمالاً شما مواقعی که تصورات‌ خود را با جزئیات شفاف توصیف می‌کنید، توجه دیگران بسوی‌تان جلب می‌شود.

احتمالاً زیاد پیش می‌آید که لحظاتی هوس کنید که تنها بوده و در افکارتان غوطه‌ور شوید؛ همین‌‍‌‌‌طور شما به هر آن چه که کنجکاوی فکری شما را بر می‌انگیزاند، توجه می‌کنید. قراردادن یک برنامه‌ی زمانی هفتگی برای جستجوی در ایده های‌تان نه تنها لذت بخش بلکه فعالیتی ضروری برای شما است.

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما توانایی ساختن تصویری از جهان را داشته باشید که آینده را توصیف کند؛ شما می‌توانید به وسیله‌ی تصورات‌تان از آنچه که می‌ تواند اتفاق بیافتد، به دیگران انگیزه بدهید. افرادی که غالباً آینده نگری‌های شما را ستایش می‌کنند، احتمالاً دوست دارند و نیاز دارند که بطور مستمر، هر چند وقت یکبار به حرف‌های شما گوش دهند.

چرا با استفاده از توانمندی آینده‌گرا می‌توانید موفق شوید

شما فرد رؤیاپردازی هستید. پیش‌بینی‌های قدرتمند شما با جزئیات مصور و واضح از آینده‌ای بهتر می‌تواند آرزوها را به واقعیت تبدیل کند. دیدگاه شما به آینده می‌تواند به دیگران انگیزه بدهد و آنها را به جلو پیش ببرد.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت هایتان تلاش کنید
 • دیدگاه‌تان از آینده‌ای بهتر را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • تا حد ممکن سعی کنید تا آن چه که از آینده می‌بینید را با جزئیات بیشتری توصیف کنید. همه بطور طبیعی نمی‌توانند مانند شما خلاء‌های موجود بین حال و آینده را پر کنند.
 • نقش‌هایی را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهد ایده‌های‌تان را در مورد آینده ارائه دهید. برای مثال، شما می‌توانید در موقعیت‌های کارآفرینی یا استارت‌آپ به‌خوبی بدرخشید باشید.
 • به افرادی که سعی می‌کنند تا آینده‌ی خود را به تصویر بکشند، کمک کنید. شما بطور طبیعی فردای بهتری را پیش‌بینی می‌کنید و این به شما انگیزه می‌دهد تا از سختی‌‌‌ها‌ و مشکلات امروز چشم‌پوشی کنید.
 • ایده‌های‌تان در مورد آینده را بنویسید تا بتوانید چشم اندازهای‌تان را برای خودتان، همکاران‌تان و دوستان روشن‌تر کنید.
 • مقاله‌هایی در مورد تکنولوژی و علوم تجربی بخوانید و بطور کلی برای تقویت تصورات‌تان مطالعه کنید. شما به طور طبیعی به آینده فکر می‌کنید و آموختن در این مورد برای شما انگیزه بخش است.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • از آنجا که شما در آینده زندگی می‌کنید، لذت بردن از زمان حال برای‌تان سخت است. بااینکه همواره برای شما داشتن بهانه‌ای برای فکر کردن به آینده مهم است، اما نباید فرصت‌های ارزشمندی که در زمان حال وجود دارد را نادیده بگیرید.
 • امکان دارد که عده‌ای دیدگاه شما را نسبت به آینده انکار کنند، زیرا نمی‌توانند آینده را مثل شما ببینند. این را بپذیرید که باید برای داشتن آینده ای بهتر، مسائل واقعی امروز را درنظر بگیرید

4. یادگیرنده   (learner)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

شما تمایل بسیار زیادی دارید تا بیآموزید و بطور مستمر پیشرفت کنید. شما از نتیجه‌ی آموزش‌هایی که می‌بینید انرژی نمی‌گیرید بلکه فرایند آموزش دیدن است که به شما انرژی می‌دهد.

چرا توانمندی یادگیرنده شما منحصربفرد است
 • بسیار محتمل است که شما بر حسب عادت تمام انواع اطلاعات را در کنار هم گرد آورید و در این صورت شما می‌توانید بعداً به اطلاعاتی که گردآوری کردید مراجعه کرده و در آن لحظه به حقیقت خاصی دست می‌یابید. شما بطور معمول مشتاق استفاده از داستان ها، چکیده‌ای از داده ها یا... هستید و اطمینان دارید که این‌ موضوعات ارزشمند هستند. احتمالاً شیفتگی شما به اطلاعات حتی قبل از اینکه کلمات را برای پرسیدن اولین سؤال شکل دهید در شما نمایان می‌شود.
 • بر مبنای توانمندی‌تان، شما وقتی از اطلاعات یا مهارت‌هایی که بطور معمول کسب می‌کنید راضی باشید، به شدت از زندگی خوشحال و شادکام می‌شوید. این به معنای نارضایتی روزافزون شما از کارها یا مأموریت‌هایی می‌باشد که ذهن شما را به چالش نمی‌کشد. اجبار به انجام یک کار تکراری هر روزه برای شما بسیار افسرده کننده است. حتی زمانی که افرادی از جایگاه قدرت بطور مکرر به شما پاداش می‌دهند و از ارزشمندی عملکرد شما قدردانی می‌کنند، باز هم پنهان کردن نارضایتی‌تان برای شما بسیار سخت‌تر است. زیرا شما دوست دارید بجای انگیزه‌ی بیرونی از فرایند آموختن انگیزه بگیرید.
 • بطور طبیعی، شما دوست دارید تا اطلاعات زیادی کسب کنید. برای شما منطقی به نظر نمی‌رسد که از کل کتاب بگذرید و تنها بخواهید مطالب برجسته را بخوانید. شما بسیار بیشتر از افراد دیگر در موضوعات جذاب غوطه‌ور می‌شوید. شما عاشق جمع کردن تمام مدل‌های مختلف اطلاعات هستید و به همین دلیل است که برای فهم ایده‌هایی که بر روی کاغذ آورده می شوند، وقت‌گذاری می کنید.
 • به احتمال زیاد شما با افزایش آموخته‌های امروزتان نسبت به آنچه که دیروز آموخته اید(آموخته های مستقیم و غیرمستقیم)،خودتان را به‌روز می کنید.
 • بطور ذاتی، شما هر زمانی که اطلاعاتی را برای افزایش سطح دانش‌تان کسب می‌کنید، انرژی بیشتری نیز برای کار کردن بدست می‌آورید. شما تمایل دارید تا در مورد موضوعات متنوع، فرصت‌ها، راه‌حل ها، وضعیت‌ها، وقایع یا انسان‌ها به اطلاعات‌تان عمق بیشتری بدهید.
چرا با استفاده از توانمندی یادگیرنده می‌توانید موفق شوید

شما عاشق یادگرفتن هستید، و بطور ذاتی می‌دانید که چگونه به بهترین شکل ممکن بیاموزید. شما بطور طبیعی می‌توانید به سرعت اطلاعات را جمع‌آوری کرده و جذب کنید و خودتان را با یادگیری متداوم به چالش کشیده و در اوج حفظ می‌کنید.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت‌های خود تلاش کنید
از شور و شوق خود برای آموختن استفاده کنید تا به زندگی خودتان و دیگران ارزش بیشتری بدهید.
 • به سرعت با تکنولوژی جدید به‌روز شوید و همکاران، دوستان و خانواده‌تان را نیز به‌روز کنید. شما به‌سرعت می‌آموزید و دیگران زمانی که شما پیشرفته‌ترین و به‌روز‌ترین اطلاعات ممکن را برای‌شان توضیح می‌دهید و با آنها به اشتراک می‌گذارید، از شما قدردانی خواهند کرد.
 • به تمایل خود برای آموختن احترام بگذارید و از موقعیت‌های آموزشی که در جامعه یا محل کارتان وجود دارد بهره ببرید. برای خود برنامه‌ریزی کنید که هر سال حداقل در یک دوره یا کلاس آموزشی شرکت کنید.
 • موقعیت هایی را بیابید تا بتوانید دانش‌تان را گسترش دهید و موضوعات، دوره‌ها یا پروژه‌های سخت‌تری را انتخاب کنید. شما عاشق این هستید که خودتان را با شرکت در دوره‌هایی که بطور تساعدی سخت‌تر می شوند به چالش بکشید؛ بنابراین از یادگیری‌های آسان بر حذر باشید.
 • به ایجاد تغییرات جدید سرعت ببخشید؛ قوانین، مهارت ها یا شرایط‌های جدید ممکن است باعث نگرانی دیگران شوند. تمایل شما به ارائه تحلیلی تازه و متفاوت از این عوامل جدید می تواند دیگران را آرام کند.
 • فرایند یادگیری خود را دنبال کنید، اگر یک مهارت یا موضوع شامل سطوح یا مراحل متفاوتی باشد، پیشرفت خودتان از یک مرحله به مرحله ی بعد را جشن بگیرید و در صورت عدم پیشرفت، تلاش بیشتری کنید؛ برای مثال، هدف‌گذاری کنید که 5 کتابی که نخوانده‌اید را برای موضوع جدیدی که می‌خواهید یادبگیرید مطالعه کنید.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • شما برای آموختن و مطالعه کردن ارزش بسیار زیادی قائل هستید و ممکن است گرایش داشته باشید تا این ارزش را به دیگران تحمیل کنید. مطمئن باشید که به موضوعاتی که باعث انگیزه دادن به دیگران می شود احترام می گذارید و در برابر میل به مجبور کردن دیگران برای یادگرفتن موضوعاتی که سودی برای‌شان ندارد، مقاومت می‌کنید.
 • شما عاشق فرایند یادگرفتن هستید و نتیجه یادگیری برای شما ارزش زیادی ندارد. مراقب باشید تا فرایند کسب دانش تبدیل به مانعی نشود که از مسیر رسیدن به نتیجه و افزایش بهره‌وری جلوگیری کند.

5. مثبت‌گرا   (positivity)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

شور و شوق شما به راحتی به دیگران انتقال می‌یابد. شما خوشحالید و می‌توانید به دیگران انگیزه داده تا از انجام وظایف‌شان لذت ببرند.

چرا توانمندی مثبت‌گرایی شما منحصربفرد است
 • بعضی اوقات، استعداتان شما را سوق می‌دهد تا به دیگران انگیزه و انرژی بدهید. ممکن است شما بیشتر از دیگران از زندگی خود لذت ببرید. چرا؟ زیرا شما از ابتدا انتخاب کردید که به جای درنظر گرفتن نقاط ضعف، به نقاط مثبت مسائل توجه کنید.
 • بطور ذاتی، ممکن است زمانی که در کلاس‌های جذاب، هیجان‌انگیز و دوره‌های آموزشی ویژه ثبت‌نام می‌کنید، احساس خوشحالی نسبتاً بیشتری در زندگی داشته باشید. چرا؟ چون احتمالاً شما برای مواجهه با چالش‌های مختلف، به خودتان اعتماد داشته و می‌دانید که توانایی یادگیری حجم زیادی از اطلاعات و مهارت‌های ویژه‌ را دارید.
 • بسیار محتمل است که به منظم بودن مشهور بوده یا به عنوان فردی خوش‌سلیقه و درعین حال ساده شناخته شوید. همچنین ممکن است حفظ نظم و ترتیب در امور مختلف، بر حسی که نسبت به محیط اطراف‌ یا بطور کلی زندگی دارید، اثرگذار باشد.
 • شما معمولاً تلاش بسیار زیادی را صرف می‌کنید تا به همکاران‌تان نشان دهید که مشارکت‌ها، استعدادها، ایده‌ها و موفقیت‌هایشان چقدر برای شما ارزشمند است.
 • بطور ذاتی، احتمالاً شما زمانی که تلاش می‌کنید تا وقایع، فرصت‌ها یا غافلگیری‌های روزانه‌ی خود را کنترل ‌‌کنید، زندگی شادتری خواهید داشت؛ همچنین ممکن است وقتی که عضلات خود را ریلکس کرده و در لحظه‌ی اینجا و اکنون زندگی می‌کنید، احساس آزادی بیشتری را در زندگی تجربه کنید. شما احتمالاً بسیار بهتر از افراد دیگر، با بعضی تغییر و تحولات خاص، کنار می‌آیید.
چرا با استفاده از توانمندی مثبت‌گرایی، می‌توانید موفق شوید

شما انرژی و اشتیاقی مُسری داشته، صادقانه تشویق می‌کنید و دیدگاهی خوشبینانه دارید. شما می‌توانید کاری کنید تا اطرافیان‌تان، در کنار شما احساس خوبی داشته باشند.

به دیگران کمک کنید تا بخش‌های بامزه و مثبت زندگی را ببینند.
به دیگران کمک کنید تا از طریق راه حل‌های عینی، حوزه‌های مورد اشتراک‌شان را بیابند.
 • با کمک کردن به دیگران برای شناخت ابعاد مثبت زندگی‌خود، آن‌ها را تشویق کنید تا بر روی آن نکات مثبت متمرکز شوند.
 • داستان‌های شاد، لطیفه‌ها و حرف‌هایی که باعث شاد شدن دیگران می‌شود را به یاد بسپارید تا در موقعیت‌های مناسب از آن‌ها استفاده کنید. هیچ‌وقت اثری را که می‌توانید بر روی دیگران داشته باشید، دست کم نگیرید. احتمالاً بعضی از افراد بر روی خوش‌بینی شما حساب کرده و انتظار دارند به آن‌ها کمک کنید که بتوانند بر ناکامی‌ها و سرخوردگی‌های روزمره‌ی خود غلبه کنند.
 • جشن بگیرید؛ چه به بهانه‌ی تعطیلات چه به بهانه‌ی موفقیت فردی خاص، فردی باشید که برای مهمانی‌ها و دورهمی‌ها برنامه‌ریزی می‌کنید. موفقیت‌های کوچک را به اتفاقات بزرگ تبدیل کنید؛ یا جشن‌های منظمی را برگزار کنید که دیگران بتوانند منتظر آن باشند.
 • مشغول به فعالیت‌هایی شوید که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید لحظه‌هایی هیجان‌انگیز، غیرمنتظره و جالب را برای اطرافیان‌تان خلق کنید.
 • از افراد منفی که حال خوب شما را از بین می‌برند، اجتناب کنید؛ بجای آن، زمان خود را با افرادی بگذرانید که سرگرمی‌های مشترکی با آن داشته و به یکدیگر انرژی می‌دهید.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • گاهی مثبت‌اندیشی شما و سخاوت‌تان در تحسین و ستایش دیگران، ممکن است بسیار غیرواقعی، ساده‌لوحانه یا ریاکارانه به نظر بیاید. اطمینان حاصل کنید که مثبت‌گرایی و تحسین‌های شما همواره صادقانه باشد. شما می‌توانید با ستایش خلاف واقع، بیشتر از انتقاد کردن به دیگران آسیب وارد کنید.
 • مراقب باشید که قبل از اینکه دیگران فرصت کنار آمدن با وضعیت موجود را نداشته باشند، به بخش‌های مثبت موقعیت‌های بد اشاره نکنید. به یادداشته باشید که گاهی اوقات، دیگران آماده‌ی شنیدن نقاط روشن نبوده و تنها نیاز دارند تا شنیده شوند.

6. استراتژیک   (strategic)

شما چگونه پیشرفت می‌کنید

شما مسیرهای جایگذینی را برای ادامه‌ی کار ایجاد می‌کنید. در مواجهه با بعضی از سناریوهای موجود، می‌توانید الگوها و موضوعات مناسب را به سرعت کشف کنید.

چرا توانمندی استراتژیک شما منحصربفرد است
 • شانس زیادی وجود دارد که شما با توانمندی‌های زبانی‌تان شناخته شوید و این توانمندی زمانی که نیاز دارید تا با تازه واردان یا خارجی‌ها صحبت کنید به خوبی به شما کمک می‌کند. دایره‌ی لغات شما احتمالاً به شما اجازه می‌دهد تا سناریوهای مختلف یا ایده‌های خود را با وضوح زیاد بیان کنید.
 • بسیار محتمل است که شما معمولاً زمانی که شیوه‌ی خلاقانه‌ی تفکرتان تحسین شود نسبت به زندگی احساس رضایت بیشتری می‌کنید. همین‌طور شما بطور خودکار روندها را دقیقاً تشخیص داده یا فرصت‌هایی که بسیاری از افراد نادیده می‌گیرند را شناسایی می‌کنید. با مجهز بودن به این دانش، شما معمولاً خط مشی‌های جایگزینی را طراحی می‌کنید. با ارزیابی موقعیت‌ها، منابع موجود یا پیامدهای باالقوه‌ی هر نقشه‌ای، می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 • با توجه به توانمندی‌تان، شما به سرعت با قدرت بیان‌تان شناخته می شوید. شما بطور خستگی‌ناپذیری افکارتان را به کلمات در آورده و از موقعیت‌هایی که در آنها می‌توانید بینش‌هایتان را به اشتراک بگذارید لذت می‌برید، همچنین زمانی که اعضای گروه ایده‌ای را پیشنهاد می کنند، به دنبال راه حلی می گردند یا درمورد موضوعی بحث می‌کنند، تمایل دارید تا بصورت فعالانه در بحث مشارکت داشته باشید.
 • بطور ذاتی، شما با روش‌های مختلفی مي‌توانيد اطلاعات يا داده‌هاي مورد استفاده‌تان را بازسازي کرده تا در نتیجه‌ی آن روند‌های موجود آشكار شود، پيامدهای هر رفتاری مشخص شود، فرصت‌های پیش‌رو شناسايي شده يا راه حل‌هاي جدیدی پیشنهاد شود. شما به بحث‌هايتان بُعد جديدي را اضافه مي‌كنيد.درواقع اطلاعاتي كه به نظر نامربوط مي‌آيند، براي شما کاملاً روشن و قابل فهم هستند. شما احتمالاً قبل از اينكه بهترين را انتخاب كنيد، نقشه‌هاي مختلفی را به ارزیابی کرده و بهترین و کاربردی‌ترین راهبرد ممکن را اتخاذ می‌کنید.
 • بر اساس توانمندي‌تان،شما تركيب‌هاي مناسبي از كلمات را براي انتقال ايده‌ها و عواطف‌تان انتخاب مي‌كنيد. در هنگام گفتگوها، دايره‌ي لغات‌تان شما را با اصطلاحات و عبارات دقيقي تجهيز مي‌كند و احتمالاً باعث می‌شود تا بتوانید آن چه که می‌خواهید را به خوبی بیان کنید.
چرا با استفاده از توانمندی استراتژیک می‌توانید موفق شوید

شما به سرعت مسيرهاي جايگزين را ارزيابي كرده و بهترين مسير را انتخاب مي‌كنيد. توانايي ذاتي شما براي پيش بيني كردن سناريوها و نقشه‌هايي كه در آينده اتفاق خواهند افتاد، شما را قادر می‌کند تا به سرعت شرایط را ارزیابی کرده و تصمیم مورد نیازتان را اتخاذ کنید.

برای به حداکثر رساندن ظرفیت هایتان تلاش کنید
هميشه حداقل در ذهن‌تان سه تا انتخاب داشته باشيد، زیرا در اين صورت مي‌توانيد با تغيير شرايط سازگار شويد.
 • با کشف کردن بهترین مسیر رسیدن به موفقیت، گروهي كه در آن عضو هستيد را تقويت كنيد. از آنجا كه شما اين كار را به سرعت انجام می‌‌دهيد، ممكن است به نظر برسد كه این کار برای شما بسیار آسان بوده و "مثل آب خوردن می‌ماند"، پس برای اینکه دیگران هم آنچه که شما می‌بینید را متوجه شوند، سیر فکری‌تان را برای آن‌ها به خوبی بیان کنید.
 • بصورت روزانه زمان مشخصی را براي فكر كردن به اهداف و راهبردهاي‌تان اختصاص دهید. اوقات تنهایی‌تان، مي‌تواند براي شما بهترين موقعيت باشد تا تمام گزينه‌هاي‌ موجود را ارزيابي كرده و شيوه‌ي درست رفتار را براي هر هدف بيابيد.
 • به بينش‌هايتان اعتماد كنيد، چون شما مي‌توانيد گزينه‌ها را بدون يادگيري قبلي و به راحتي در نظر بگيريد؛ ممكن است شما متوجه نشويد كه چگونه به يك راهبرد رسيده‌ايد؛ اما با توجه به استعدادهاي مورد انتظارتان، احتمالاً در انجام اين كار موفق خواهيد بود.
 • گروهي را بيابيد كه كار مهمي را انجام مي‌دهند و با تفكر استراتژيك خود در آن کار مشاركت كنيد. ايده‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي تخصصي مي‌تواند شما را در بعضی از گروه‌ها تبديل به يك رهبر قدرتمند کند.
 • براي توضيح فرايند تفكرتان آماده باشيد؛ بعضي از اوقات ممکن است دیگران ویژگی استراتژیک‌ شما را به عنوان انتقادگری سوءتعبیر کنند؛ در عوض به آنها كمك كنید تا بفهمند که شما به دنبال ارزیابی آنچه که دیگران خوب انجام می‌دهند و آنچه که تا بحال انجام داده‌اند هستید.
مراقب نقاط ضعف‌تان باشید
 • زمانی که با دیگران کار می کنید،گاهی اوقات ممکن است استعداد قدرتمند استراتژیک‌تان را به عنوان انتقادگری سوءتعبیر کنند. نسبت به آنچه که در حال حاضر به خوبی کارکرد دارد و آنچه که دیگران باید اصلاح کنند، آگاه باشید.
 • زمانی که با دیگران کار می کنید،گاهی اوقات ممکن است استعداد قدرتمند استراتژیک‌تان را به عنوان انتقادگری سوءتعبیر کنند. نسبت به آنچه که در حال حاضر به خوبی کارکرد دارد و آنچه که دیگران باید اصلاح کنند، آگاه باشید.

پروفايل 34 توانمندي منحصربفرد شما

گونه‌هاي برتر توانمندي‌هاي شما ممكن است بطور معمول در زندگي روزمره‌تان نمايان شوند اما گونه‌هاي انتهايي‌تان ممكن است هيچ وقت در طول زندگي‌تان تجلي نيابد.

براي فهم كامل دي‌ان‌اي استعدادهاي‌تان، بايد در نظر بگيريد كه چگونه گونه‌هاي توانمندي تست كليفتون، بصورت جداگانه يا در تعامل با هم بر روي كار يا زندگي شخصي‌تان اثر مي‌گذارند.

در كنار تمركزي كه بر 6 توانمندي ابتدايي و برتر خود داريد:
 • توانمندي‌هاي مياني خود را هدايت كنيد:

  احتمالاً شما مي‌توانيد توانمندي‌هاي كليفتون‌ خود را لحظه ‌به‌ لحظه در رفتارهايتان احساس كنيد و حتي شايد در موقعيت‌هاي خاصي براي انجام فعاليت‌هاي خود بر آن‌ها تكيه مي‌كنيد. به اين توانمندي‌ها به عنوان يك سيستم حمايتي نگاه كنيد كه مي‌توانيد در زمان مورد نياز از آن استفاده كنيد.

 • توانمندي‌هاي انتهايي خود را مديريت كنيد:

  همان‌طور كه توانمندي‌هاي برترتان به شما مي‌گويد كه چه‌كسي هستيد، گونه‌هاي توانمندي انتهايي شما نيز به شما مي‌گويد كه چه‌كسي نيستيد. گونه‌هاي انتهايي شما لزوماً نقاط ضعف‌تان نيستند اما ضعيف‌ترين توانمندي‌هاي شما مي‌باشند. اگر آن‌ها را بطور مناسبي مديريت نكنيد، ممكن است از به كمال رساندن ظرفيت‌هايتان جلوگيري كنند.

 • نقاط ضعف خود را شناسایی كنيد:

  براي تعيين اين كه كدام يك از گونه‌هاي توانمندي‌تان كه در انتهاي ليست قرار دارد، مانع از شكوفايي توانمندي‌هاي برتر شما مي‌شود؛ از خودتان اين سؤال را بپرسيد كه: " من چه نقاط ضعفي دارم؟" به بخش بعدي رجوع كرده و موانع باالقوه‌اي كه بر سر راه توانمندي‌هايتان قرار دارد را كشف كنيد.

نقاط ضعف چه هستند؟
تست گالوپ نقاط ضعف را به عنوان موانعي تعريف مي‌كند كه شما را از رسيدن به موفقيت باز مي‌دارد.

با اينكه تست توانمندي‌سنج كليفتون نقاط ضعف را بصورت كمي نمي‌سنجد، اما شما مي‌توانيد از كارنامه‌ي خود استفاده كنيد تا بفهميد كه چگونه بعضي از توانمندي‌هاي‌تان ممكن است از شكوفايي ظرفيت‌هايتان جلوگيري كنند.

برترين و قدرتمند‌ترين توانمندي‌هاي كليفتون‌ شما، طلايي‌ترين فرصت‌هاي شما براي رسيدن به موفقيت هستند. اما در بعضي از موقعيت‌ها و در مواجهه با بعضي از افراد، اين توانمندي‌ها مي‌توانند تأثيرگذاري شما را از بين برده و به يك نقطه ضعف تبديل شوند.

همچنين گونه‌هاي توانمندي‌ انتهايي كارنامه‌ي شما مي‌توانند از رسيدن شما به موفقيت جلوگيري كنند. اين گونه‌ها لزوماً نقطه‌ ضعف شما نيستند اما احتمالاً بطور طبيعي در شما وجود ندارند.

براي شناسايي نقاط ضعف احتمالي خود، از خودتان بپرسيد:
 • وجود كدام يك از گونه‌هاي توانمندي باعث عقب افتادن موفقيت‌هاي من مي‌شود.
 • آيا تابحال پيش آمده است كه در رابطه با گونه‌ي استعدادي خاصي، از ديگران بازخورد منفي دريافت كرده باشم؟
 • آيا گونه‌ي استعدادي خاصي وجود دارد كه به دليل مقتضيات شغلم مجبور باشم از آن استفاده كنم، اما از انجام چنين كارهايي احساس خستگي و بي‌علاقگي بكنم؟

اگر شما به هر كدام از اين سؤالات جواب "بله" مي‌دهيد، احتمالاً درحال كشف يكي از نقاط ضعف خود هستيد. بجاي چشم‌پوشي كردن از نقاط ضعفي كه داريد، بر روي توانمندي‌هاي خود تمركز كرده و آن حوزه‌هايي را كه شما را رسيدن به موفقيت‌هايتان دور مي‌كند، مديريت كنيد.

چگونه نقاط ضعف خود را مديريت كنم؟
 • آن‌ها را روشن كنيد: نقاط ضعف خود و چگونگي جلوگيري آن‌ها از رسيدن شما به موفقيت را بشناسيد.
 • از همكاري ديگران استفاده كنيد: از همكاران‌تان درخواست كنيد تا از شما حمايت كنند. از توانمندي‌هايتان استفاده كنيد: از توانمندي‌هاي برتر خود استفاده كنيد تا به نتايج بهتري دست‌بيابيد.
 • با تمام قوا تلاش كنيد: بر روی توانمندي‌هايتان متمرکز شده و سعي كنيد تا بهترين خودتان باشيد.
ضعف ها
سازگار (adaptability)
افراد با توانمندی سازگار، ترجیح می‌دهند تا بر روی سیر حوادث موج‌سواری کنند. این افراد تمایل دارند تا در اینجا و اکنون زندگی کرده، بر اساس اتفاقاتی که در زمان حال برای‌شان رخ می‌دهد، تصمیم‌گیری کرده و آینده را بر اساس اتفاقات فعلی کشف می‌کنند.
تعارض‌ گریزی (harmony)
افراد با توانمندی تعارض‌گریز، از نیاز به وجود عدالت میان جوامع و رفتار یکسان با انسان‌ها به خوبی آگاه هستند، شما روال‌های باثبات و قوانین روشنی را ایجاد می‌کنید تا هر فردی به راحتی بتواند از آن‌ها پیروی کند.
اجتماعی (woo)
افارد با توانمندی اجتماعی، عاشق موقعیت‌هایی هستند که در آن می‌توانند با افراد جدیدی روبرو شده و با آن‌ها ارتباط دوستانه‌ی تازه‌ای ایجاد کنند. این افراد از باز کردن سر صحبت در جمع‌های مختلف و شکاندن یخ افراد لذت برده و با ایجاد کردن روابط اجتماعی جدید، احساس رضایت و خرسندی می‌کنند.
پیوسته ‌نگر (connectedness)
افراد با توانمندی پیوسته‌نگر، به وجود پیوستگی و ارتباطی میان تمام موجودات این دنیا ایمان داشته و معتقدند که به ندرت اتفاقات تصادفی در این دنیا رخ می‌دهد و تقریباً هر رویدادی، معنا و مفهومی دارد.
عملگرا (activator)
افراد با توانمندی عملگرا قادرند که با به عمل درآوردن افکار و ایده‌ها، باعث می‌شوند تا فرایندها به خوبی پیش بروند.
پیشینه‌گرا (context)
افراد با توانمندی پیششینه‌گرا، از فکر کردن درمورد گذشته لذت می‌برند، آن‌ها به وسیله‌ی تحقیق و بررسی گذشته، زمان حال را درک کرده و می‌توانند اتفاقات کنونی را تحلیل کنند.
4 حوزه‌ی توانمندی کلیفتون
نقش منحصربفرد خود را در فعالیت‌های تیمی‌تان شناسایی کنید:

با اینکه 34 توانمندی کلیفتون به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چه‌کسی هستید، همچنین شما زمانی قدرت خود را کشف می‌کنید که متوجه شوید چگونه اتفاقات را رقم زده، بر دیگران تأثیر گذاشته، روابط اجتماعی خود را ایجاد کرده و اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کنید. چهارچوب حوزه‌های توانمندی کلیفتون(اجرایی، تأثیرگذار، ارتباط‌ گستر و تفکر استراتژیک)، مسیر دومی است که می‌توانید از آن طریق به توانمندی‌های کلیفتون خود فکر کرده و چگونگی عملکردتان در هنگام ایجاد گروه‌های کاری، پیوستن به گروه یا رهبری آن را ارزیابی کنید.

بهترین تیم‌ها از افرادی ساخته می‌شود که بیشترین شناخت را از سهم منحصربفرد خودشان و اعضای دیگر تیم داشته باشند. آگاهی نسبت به فعالیت‌های منحصربفرد و تحسین این فعالیت‌ها، تیم را منسجم‌تر، انعطاف‌پذیرتر، مولّدتر کرده و باعث می‌شود تا تیم با فعالیت‌های تیمی و پروژه‌های مختلف مشغولیت بیشتری داشته باشد.

هرچند باید مراقب باشید تا این چهار حوزه فکر شما را محدود نکنند؛ اگر در حوزه‌ی خاصی هیچ گونه‌ی توانمندی برتری ندارید، نگران نباشید؛ مثلاً نداشتن توانمندی برتر در حوزه‌ی تفکر استراتژیک یا ارتباط گستر به این معنی نیست شما به هیچ‌وجه توانایی تفکر استراتژیک یا ایجاد ارتباطات اجتماعی کارآمد ندارید. تمام افراد وظایف‌شان را انجام می‌دهند، بر دیگران تأثیر می‌گذارند، روابط اجتماعی جدیدی ایجاد می‌کنند و اطلاعات خود را تجزیه و تحلیل می‌کنند. تنها شما برای رسیدن به نتایج مشابه، از توانمندی‌های برترتان در حوزه‌های متفاوتی استفاده می‌کنید. در واقع شیوه‌ی انجام فعالیت‌های گوناگون در شما متفاوت است.

در ادامه به شما نشان داده خواهد شد که کارنامه‌ی توانمندی‌های منحصربفرد شما، چگونه به چهار حوزه‌ی توانمندی متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود. شناخت هر کدام از این حوزه‌هایی که توانمندی‌های برترتان در آن قرار دارد، به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که چگونه می‌توانید مؤثرترین و کارآمدترین سهم ممکن را در فعالیت‌های تیمی داشته باشید.

تفکر استراتژیک

افرادی که توانمندی‌هایشان در حوزه‌ی تفکر استراتژیک است، با جمع‌اوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن‌ها، تصمیمات دقیقی اتخاذ می‌کنند.

اجرایی

افراد با توانمندی در حوزه‌ی اجرایی، کارها را پیش‌برده، پروژه‌ها را به نتیجه رسانده و وقایع را رقم می‌زنند

تاثیر‌ گذار

افرادی که توانمندی‌هایشان در حوزه‌ی تأثیرگذار است، در هر موقعیتی کنترل اوضاع را در دست گرفته، حرف خود را به رونی بیان کرده و اطمینان حاصل می‌کنند که دیگران سخنان آن‌ها را شنیده‌اند.

ارتباط گستر

افراد با توانمندی ارتبط‌ گستر، با ایجاد روابط قدرتمند، تیم را در کنار یکدیگر نگه‌داشته و تیمی ایجاد می‌کند که از مجموع اعضای آن بزرگتر است.

تفکر استراتژیک
تحلیل‌گر
(analytical)
پیشینه‌گرا
(context)
3
آینده ‌نگر
(futuristic)
ایده‌پرداز
(ideation)
کلکسیونر
(input)
متفکر
(intellection)
4
یادگیرنده
(learner)
6
استراتژیک
(strategic)
اجرایی
کامیاب
(achiever)
گرداننده
(arranger)
ارزشمدار
(belief)
عدالت‌ طلب
(consistency)
محتاط
(deliberative)
منضبط
(discipline)
2
متمرکز بر هدف
(focus)
مسئولیت ‌پذیر
(responsibility)
حلال مسائل
(restorative)
تاثیر‌ گذار
عملگرا
(activator)
فرمانده
(command)
1
سخنور
(communication)
رقابت ‌جو
(competition)
ایده‌آل‌گرا
(maximizer)
متکی به خود
(self-assurance)
اهمیت ‌طلب
(significance)
اجتماعی
(woo)
ارتباط گستر
سازگار
(adaptability)
پیوسته ‌نگر
(connectedness)
پرورش‌ دهنده
(developer)
همدل
(empathy)
تعارض‌ گریزی
(harmony)
گردآورنده افراد
(includer)
فردنگر
(individualization)
5
مثبت‌گرا
(positivity)
صمیمت‌ طلب
(relator)
کشف توانمندی‌های کلیفتون تازه شروع کار است. اگر می‌خواهید بهترین خود باشید، باید توانمندی‌های خود را پرورش‌ داده، از آن‌ها استفاده کرده و ظرفیت‌های خود را به حد ایده‌آل برسانید.
حال، این سه گام را بردارید:
 • توانمندی‌های کلیفتون خود را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. گفتگو با افرادی که صمیمیت بیشتری با شما دارند، می‌تواند رشد توانمندی‌های کلیفتون شما را تسریع کند.
 • از مربی توانمندی‌های کلیفتون کمک بگیرید: یک مربی می‌تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که در هر موقعیتی، بصورت سازنده‌ از توانمندی‌های خود استفاده کنید.
 • بصورت روزانه از برترین توانمندی‌های کلیفتون خود استفاده کنید: پیشنهاداتی که در کارنامه‌ی‌تان به شما داده شده است را مطالعه کرده و از راهنمایی‌های آن استفاده کنید.
خلاصه