تست رغبت سنج شغلی هالند

شغل ایده‌آل شما چیست؟

سؤال

دقیقه

شرکت‌کننده

هزار تومان

رغبت‌سنج شغلی هالند، یک نظریه شخصیتی است که بر انتخاب شغل و حرفه تمرکز دارد.

نظریه هالند، افراد را بر اساس شایستگی آن‌ها به شش دسته مختلف از مشاغل، گروه‌بندی می‌کند.

C

با تست رغبت سنج شغلی هالند آشنا شوید.

 نظریه تناسب شخصیت – شغل جان هالند

 نظریه تناسب شخصیت – شغل جان هالند بیان می‌کند که انتخاب شغل افراد بر اساس ویژگی‌های شخصیتی و ترجیحات آنها است. اساساً، زمانی که شخصیت شما با محیط کار منطبق باشد، احتمالاً از شغل خود راضی هستید و عملکرد بهتری خواهید داشت. ازاین‌رو، هنگام بررسی گزینه‌های شغلی و جستجوی محیط‌های شغلی که با شخصیت شما مطابقت دارد، باید ویژگی‌های شخصیتی خود را در نظر بگیرید. این نظریه به طور گسترده در مشاوره شغلی و کاریابی برای کمک به افراد در شناسایی و پیگیری مشاغل منطبق با علایق و نقاط قوت آنها، استفاده می‌شود.

کاربرد تست هالند

 آزمون تیپ‌های شغلی هالند به‌عنوان یک ابزار معمول در مشاوره شغلی، به افراد کمک می‌کند تا مسیر شغلی مناسب خود را شناسایی کنند.این آزمون بر اساس نظریه تناسب شخصیت – شغل جان هالند ارتباط بین شخصیت و انتخاب شغل را مشخص می‌کند و دارای پایایی و اعتبار علمی مورد قبول است. با درنظرگرفتن این ویژگی‌ها، آزمون تیپ‌های شغلی هالند به‌عنوان یک ابزار مفید برای انتخاب شغل با توجه‌ به تطابق شخصیت با آن، استفاده می‌شود.

چرا تست هالند سنجمان؟

شناسایی تقاط قوت

این آزمون به افراد کمک می‌کند تا نقاط قوت، علایق و مهارت‌های منحصر به فرد خود را شناسایی کنند که می‌تواند برای هدایت تصمیمات شغلی و افزایش رضایت شغلی مورد استفاده قرار گیرد.

بهبود هدف‌گذاری

این آزمون می‌تواند به افراد کمک کند تا اهداف شغلی واضح و مشخصی را بر اساس نوع شخصیت و علایق خود تعیین کنند.

کمک به یافتن شغل مناسب

این آزمون به افراد فهرست جامعی از زمینه‌های شغلی را ارائه می‌دهد که با تیپ شخصیتی آن‌ها مطابقت دارد. این امر می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا گزینه‌های شغلی را که شاید قبلأ به آن‌ها فکر نمی‌کرده‌اند، بررسی کنند و در نظر بگیرند.

افزایش خودآگاهی

این آزمون می‌تواند به افراد کمک کند تا درک عمیق‌تری از خود و سبک کاری خود به دست آورند که می‌تواند منجر به خودآگاهی بهتر و رشد شخصی شود.

انواع تیپ شخصیتی بر اساس تست هالند

هالند شش تیپ شخصیتی را بر اساس علاقه و نحوه برخورد فرد با موقعیت‌های زندگی تعیین می‌کند. شش نوع معرفی شده توسط هالند عبارتند از:

شخصیت‌های واقع‌گرا

شخصیت‌های واقع‌گرا دوست دارند با «وسایل» کار کنند. آن‌ها تمایل به قاطعیت، رقابت و علاقه مندی به فعالیت‌هایی دارند که نیاز به هماهنگی حرکت، مهارت و قدرت دارند.

شخصیت‌های جستجوگر

شخصیت‌های جستجوگر افرادی هستند که دوست دارند با ایده‌ها و مفاهیم کار کنند. آن‌ها دوست دارند کارهایی را انجام دهند که شامل نظریه، تحقیق و جستجوی فکری است.

شخصیت‌های هنری

این افراد دوست دارند خارج از چارچوب فکر کنند. آن‌ها دوست دارند ایده های جدید و خلاقانه پیدا کنند و از دیدن چیزها از منظری متفاوت لذت ببرند.

شخصیت‌های اجتماعی

شخصیت‌های اجتماعی دوست دارند به دیگران خدمت کنند و به آن‌ها کمک کنند. آن‌ها از ایجاد روابط نزدیک با دیگران لذت زیادی می‌برند.

شخصیت های کارآفرین

شخصیت‌های کارآفرین دوست دارند مردم را رهبری کنند. آن‌ها مهارت‌های اجتماعی بسیار خوبی دارند و در متقاعد کردن دیگران خوب عمل می‌کنند. این گونه شخصیت‌ها قادر به «فروش یخ به اسکیمو» توصیف می‌شوند.

شخصیت های قراردادی

این‌گونه شخصیت‌ها سازمان یافته، دقیق و روشمند هستند. آن‌ها دوست دارند کارها به موقع انجام شود و به شدت به قوانین و مقررات پایبند هستند.

به جمع سازمان‌هایی بپیوندید که به تست هالند سنجمان اعتماد کرده‌اند

سؤالات متداول

تست هالند تا چه حد معتبر است؟

 این واقعیت که کدهای هالند به پاسخ دقیق نیاز ندارند لزومأ به این معنی نیست که این آزمون استعداد شغلی قابل اعتماد نیست. اگرچه این آزمون، بر اساس یک تئوری است، اما برای تعیین این که آیا تعداد کارها و خود وظایف مناسب هستند یا خیر، مراحل روایی محتوا را طی کرده است. به خاطر داشته باشید که نتیجه این کار فقط راهنمای شما در انتخاب مسیر شغلی است که در آن می‌توانید استعداد، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را تقویت کنید.

تطبیق کدها با مشاغل در تست هالند چگونه است؟

مدل Holland Code به طور خاص برای استفاده در محل کار طراحی شده است. هالند پیشنهاد کرد که محیط کار را می‌توان با توجه به کدها توصیف کرد. با یافتن محیط‌های کاری که با شخصیت ما مطابقت داشته باشد، احتمال پیشرفت، موفقیت و شکوفایی ما بیشتر است.همه تیپ‌های شخصیتی به یک اندازه مهم هستند و هر صنعتی به افرادی با هر شخصیت نیاز دارد. فقط باید شغل خاصی را در آن صنعت پیدا کنید که با شخصیت منحصر به فرد شما مطابقت داشته باشد. البته، احتمالأ علایق مشترک با بیش از یک تیپ شخصیتی داشته باشید، به این معنی که ممکن است لازم باشد چند مسیر شغلی را بررسی کنیم. به طور کلی، شواهد تجربی قابل توجهی برای حمایت از نظریه هالند و مدل RIASEC و همچنین کاربرد آن در محل کار وجود دارد که آن را به ابزاری بسیار ارزشمند برای همه ما تبدیل می‌کند.

آیا امکان خرید گروهی تست برای سازمان‌ها وجود دارد؟

بله؛ در صورت تمایل می‌توانید تست هالند را به‌صورت گروهی و با تخفیف پلکانی دریافت کنید. کافیست با شماره تلفن سنجمان (02188492338) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را  راهنمایی کنند یا برای ثبت درخواست دمو این‌جا کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم از این تست برای ارزیابی کارجویان و کارکنان در سازمان استفاده کنیم؟

 برای این کار، دو راه وجود دارد:

 ۱. با خرید پلن‌های ATS سنجمان می‌توانید به‌صورت اقتصادی و یا نامحدود از این آزمون برای سنجش استعدادهای کارجویان استفاده کنید.
۲. درصورتی‌که نیاز به ATS ندارید و فقط می‌خواهید از آزمون هالند استفاده کنید با خرید حداقل ۱۰ آزمون از پنل تجمیعی آزمون و نیز تخفیف‌های پلکانی بهره‌مند شوید.