استخدام چیست؟

استخدام چیست؟

در پاسخ به سوال استخدام چیست؟ باید بگوییم که به فرآیند شناسایی، جذب، مصاحبه، گزینش، جذب و استخدام کارکنان اشاره دارد. به عبارت دیگر، شامل همه چیز از شناسایی نیاز کارکنان گرفته تا استخدام آن‌ها است.

با توجه به اندازه یک سازمان، طیف وسیعی از کارمندان استخدام را بر عهده دارند. سازمان‌های بزرگ‌تر ممکن است تیم‌های کاملی از استخدام‌کنندگان داشته باشند، در حالی که برخی دیگر فقط یک استخدام‌کننده دارند. در شرکت های کوچک، مدیر استخدام ممکن است مسئول استخدام باشد. علاوه بر این، بسیاری از سازمان ها استخدام را به شرکت‌های خارجی برون‌سپاری می‌کنند. شرکت‌ها تقریبأ همیشه از طریق آگهی‌ها، تابلوهای شغلی،  رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر، نامزدها را برای موقعیت‌های جدید جذب می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها از نرم‌افزار استخدام استفاده می‌کنند تا مؤثرتر و کارآمدتر نامزدهای برتر را تهیه کنند. صرف نظر از این، استخدام معمولأ در ارتباط با یا به عنوان بخشی از منابع انسانی کار می‌کند.

مدیریت فرایند جذب و استخدام(ATS)
تصمیم‌گیری دقیق‌تر،نقش سنجمان در افزایش کیفیت و کاهش زمان برای استخدام را ببینید. همین حالا شروع کنید

استخدام در HRM چیست؟

مدیریت منابع انسانی که به اختصار HRM یا HR نامیده می‌شود، وظیفه مدیریت افراد در یک سازمان است. منابع انسانی مسئول تسهیل اهداف کلی سازمان از طریق مدیریت مؤثر سرمایه انسانی و تمرکز بر کارکنان به عنوان مهمترین دارایی شرکت است.

استخدام اولین گام در ایجاد سرمایه انسانی سازمان است. در سطح بالای اهداف، یافتن و استخدام بهترین نامزدها، به موقع و مطابق با بودجه قرار دارد.

استخدام شامل چه مواردی می شود؟

در حالی که فرآیند استخدام برای هر سازمان منحصر به فرد است، 15 مرحله اساسی در فرآیند استخدام وجود دارد. ما آنها را در اینجا فهرست کرده ایم، اما برای بررسی دقیق این مراحل، صفحه ما را در مراحل فرآیند استخدام بررسی کنید:

 • نیازهای استخدام را شناسایی کنید
 • طرحی برای استخدام بریزید
 • شرح شغل بنویسید
 • موقعیت را تبلیغ کنید
 • موقعیت را جذب کنید
 • برنامه‌ها را بررسی کنید
 • مصاحبه تلفنی / غربالگری اولیه
 • مصاحبه‌ها
 • ارزیابی متقاضی
 • بررسی سابقه
 • تصمیم گیری
 • بررسی معرف
 • پیشنهاد کار
 • استخدام

انواع استخدام

چندین نوع استخدام وجود دارد. در اینجا یک مرور کلی وجود دارد:

داخلی: استخدام داخلی شامل پر کردن جای خالی با کارکنان موجود از داخل یک سازمان است.

استخدام حفظ شده: زمانی که سازمان یک شرکت استخدامی را استخدام می کند، راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. استخدام حفظ شده یک امر رایج است. هنگامی که یک سازمان یک شرکت استخدامی را برای پر کردن یک جای خالی نگه می‌دارد، برای پر کردن این موقعیت، مبلغی را پرداخت می‌کند. شرکت مسئول یافتن نامزدها تا تکمیل موقعیت می‌باشد. این سازمان همچنین توافق می‌کند که منحصرأ با شرکت کار کند. به عبارت دیگر، شرکت ها نمی‌توانند چندین شرکت استخدامی را برای پر کردن یک موقعیت استخدام کنند.

استخدام اضطراری: مانند استخدام حفظ شده، استخدام اضطراری به یک شرکت خارجی نیاز دارد. برخلاف استخدام حفظ شده، هیچ کارمزدی از قبل وجود ندارد. درعوض، شرکت استخدام تنها زمانی پول دریافت می‌کند که مشتریانی که آنها نمایندگی می‌کنند توسط یک سازمان استخدام شوند.

استخدام نیرو: استخدام کنندگان نیروی انسانی برای آژانس‌های استخدام کار می‌کنند. استخدام نیروی انسانی با متقاضیان واجد شرایط که مطابق با فرصت‌های شغلی هستند، انجام می‌شود. علاوه بر این، آژانس های استخدامی معمولأ بر روی موقعیت‌های استخدامی کوتاه مدت یا موقت تمرکز می‌کنند.

خارج از محل: جابجایی معمولأ مزیتی است که توسط کارفرما حمایت می‌شود که به کارمندان سابق کمک می‌کند تا به مشاغل جدید تبدیل شوند. استخدام جابجایی به گونه ای طراحی شده است که منابعی را برای کارکنان جابجا شده برای یافتن موقعیت‌ها یا مشاغل جدید فراهم کند.

استخدام معکوس: به فرآیندی اشاره دارد که در آن یک کارمند تشویق می‌شود تا در سازمان دیگری استخدام شود که  برای مجموعه مهارت‌های آنها مناسب‌تر باشد. ما روزهای استخدام معکوس را برای کمک به کارمندان در این فرآیند پیشنهاد می‌کنیم.

نکاتی برای استخدام موثر

استخدام یک فرآیند ظریف است که به تحقیقات گسترده، رویه‌های کامل و ظرافت نیاز دارد تا بتواند استخدام‌های با کیفیت بالا و منظم را ایجاد کند. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا سه نکته برتر برای استخدام موثر آورده شده است:

کارمندان شرکت خود را ببینید:

به احتمال زیاد بهترین نامزد برای موقعیت شما در حال حاضر برای سازمان شما کار می‌کند. نامزدهای داخلی در حال حاضر با فرهنگ و اهداف شرکت شما آشنا هستند. با توجه به موفقیت‌های گذشته آنها در سازمان شما، منطقی است انتظار داشته باشید که در موقعیت جدیدی به برتری خود ادامه دهند.

با نامزدهای “منفعل” تماس بگیرید:

احتمال زیادی وجود دارد که نامزد ایده آل شما فعالانه به دنبال شغل جدید نباشد و به آگهی هیئت شغلی شما پاسخ ندهد. چرا؟ زیرا آنها احتمالأ قبلأ در جای دیگری مشغول به کار هستند. به هر حال، چرا رقبای شما نیز نخواهند کاندیدای ایده آل شما را استخدام کنند؟ بنابراین، استخدام مؤثر مستلزم آن است که به دنبال استعدادهای برتر در خارج از مجموعه متقاضی خود باشید. تشویق کارکنان خود به شرکت در کنفرانس‌های صنعتی و شرکت در سازمان‌های حرفه‌ای؛ توسعه روابط با دانشگاه‌ها (یا سایر بخش‌های مربوطه)؛ جستجو در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی (یعنی لینکدین) برای رزومه قوی از نامزدهایی که ممکن است فعالانه به دنبال شغل جدید نباشند. و تشویق کارمندان خود به معرفی افرادی که می شناسند یا با آنها مرتبط هستند، مکانیسم های مهمی است که از طریق آن می‌توانید شبکه استخدام خود را گسترش دهید.

نتیجه

استخدام یک مفهوم نسبتا ساده است – شامل شناسایی نامزدها و استخدام آنها برای پر کردن موقعیت‌های باز است. با این حال، استخدام موثر کمی هنر را با علم ترکیب می‌کند. این نیاز به اجرای فرآیندهای تکرارپذیر دارد که از یک سو منجر به نتایج قابل اعتماد می‌شود. از سوی دیگر، برای یافتن کاندیدای ایده‌آل خود، تفکر خارج از چارچوب نیاز به پیچیدگی دارد.R