hiting

علاوه بر نظرسنجی سازمان خود را ارزیابی کنید
ارزیابی 360 درجه
مدیریت اهداف
کارنامه زیبا و کاربردی

ارزیابی خود را شروع کنید

تعریف نظرسنجی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی در یک ایستگاه قطار، در کلاس درس یک مدرس دانشگاه یا در یک منطقه عمومی منتظر هستید، شخصی با چند برگه کاغذ به سراغ شما آمده و از شما بخواهد تا درباره موضوعی خاص چند دقیقه ای با او صحبت کنید؛ شما در یک نظرسنجی شرکت کرده اید.

راه های بسیار زیادی برای انجام تحقیقات و جمع آوری اطلاعات وجود دارد، اما آسانترین راه اجرای یک نظرسنجی است. نظرسنجی می تواند به عنوان یک مصاحبه کوتاه و یا بحث با افراد در مورد یک موضوع خاص تعریف شود. این تعریف مبهم است، بنابراین نیاز است که تعریف بهتری برای نظرسنجی داشته باشیم. نظرسنجی اغلب به معنی جمع آوری اطلاعات نیز تعریف می شود.

بهترین راه برای کسب اطلاعات، بازخورد برنامه و طرح های اجراشده و همچنین بهبود برنامه نظرسنجی است. طراحی و پیاده سازی یک نظرسنجی فرآیندی سیستماتیک جهت جمع آوری اطلاعات در مورد موضوعی خاص با پرسیدن سوال از افراد و پس از آن تعمیم نتایج به جمعیتی که از آن گروه های پاسخ دهندگان انتخاب شدند.

 

مراحل نظرسنجی

این فرآیند شامل پنج مرحله مجزا می باشد. شکل زیر فرآیند طراحی و پیاده سازی یک نظرسنجی را نشان می دهد:

 

مراحل نظرسنجی

تعریف نظرسنجی : پنج مرحله فرآیند طراحی و پیاده سازی یک نظرسنجی

 

نظرسنجی که با هدف خاصی طراحی شده، و نتیجه آن تصمیم گیری های بعدی را می سازد؛ اطلاعات آن با یکی از روش های زیر به دست می آید:

  1. تماس با پاسخ دهندگان بالقوه نظرسنجی (فردی، تلفن، پست الکترونیک، ایمیل)
  2. ارائه سوالات نظرسنجی (نوشته شده ، مصاحبه)
  3. ضبط پاسخ نظرسنجی (دستی، الکترونیکی)

انتخاب هر کدام از گزینه های بالا به اهداف پژوهش و جدول زمانی و بودجه تحقیقات نظرسنجی وابسته می باشد.

انواع نظرسنجی

داده ها و اطلاعات مربوط به تحقیقات بازار و نظرسنجی ها از دو طریق به دست می آیند:

  1. حضوری
  2. الکترونیک

 

تعریف نظرسنجی حضوری

نظرسنجی حضوری را نظرسنجی شخصی یا  Face-to-Faceنیز می نامند. وقتی که جمعیت هدف خاص مورد بررسی باشد و برای کشف پاسخ نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر و عمیقتر داشته باشیم از این نوع نظرسنجی استفاده می کنیم.

بنابراین در نظرسنجی هایی که نیاز به بررسی و مشاهده رفتار دقیق پاسخ دهنده و یا گروه پاسخ دهندگان باشد از نظرسنجی حضوری استفاده می کنیم. محققان روش مصاحبه حضوری را به دلیل مزیت و دقت آن ارجح می دانند. اما قبل از انتخاب این روش لازم است معایب آن را هم بررسی کنید. علاوه براین شما باید اصول مصاحبه و نظرسنجی حضوری یا چهره به چهره را فرابگیرید.

برای مطالعه بیشتر درمورد تعریف نظرسنجی حضوری و انواع آن به این لینک  مراجعه کنید.

 

تعریف نظرسنجی الکترونیک

نظرسنجی الکترونیک، فرم به طور فزاینده ای محبوب در تحقیقات بازار است و اساسا همان نظرسنجی آنلاین است. یکی از مزیت های این نوع نظرسنجی دسترسی راحتتر و سریع تر به پاسخ دهندگان و سیستم ساده تر برای تجزیه و تحلیل داده ها و حذف مراحل وقت گیر مثل ورود اطلاعات و داده ها است.

سامانه سنجآپ  به شما کمک می کند که نظرسنجی های موردنظرتان را به صورت آنلاین ایجاد کنید، آن را در جامعه هدفتون پخش کنید و نتیجه را در قالب نمودار ها و شاخص های آماری مشاهده کنید. همچنین برای تحلیل پیشرفته تر نظرسنجی به شما مشاوره لازم را ارائه میدهد.

 

تعریف نظرسنجی الکترونیک (نظرسنجی آنلاین)

تعریف نظرسنجی الکترونیک (نظرسنجی آنلاین)

 

تعریف نظرسنجی pdf

الهه مهاجر