مقدمه

بسیاری از کارشناسان معتقدند تفکر دارای خلاقیت مستلزم این است که افراد عقاید کهنه‌ی خود را به چالش بکشند و آن دارای تکنیک‌هایی است.

ما در این مقاله به تکنیک‌های خلاقیت در حل مسئله می‌پردازیم.

۸ مورد از تکنیک‌های خلاقیت در حل مسئله

تمام تکنیک‌های خلاقیت حل مسئله در برخی موارد کار می کنند. بهترین راه ترکیب و مطابقت آنها است تا زمانی که به یک راه حل مناسب تری دست پیدا کنید.

هنگامی که با یک چالش دشوار روبرو شدید، ترکیبی از تکنیک‌های زیر برای حل مسئله را امتحان کنید:

1) سؤالات قانع کننده‌ای بپرسید

از “اگر چه شود” استفاده کنید سؤالاتی برای طرح سناریوهای مختلف به آینده طرح کنید. با استفاده از این روش خلاقانه حل مسئله شما را به چالش می‌کشد تا به ذهن خود اجازه دهید که سناریوهای مختلف را بدون قضاوت و انتقاد اجرا کند.

  • قضاوت همیشه پس از فرایند خلاقانه حل مسئله رخ می‌دهد نه قبل آن.

2) مرکز خود را پیدا کنید

بیشتر مشکلات به دلیل سردرگمی‌های درونی به وجود می‌آیند. بخش‌های مختلف ذهن ما را می‌ربایند و خواسته‌ها، عقاید و دیدگاه‌های متناقضی را به ما می‌دهند. این قسمت‌ها ما را از تفکر واضح به راه حل عملی بازمی‌دارد.

  • عادت به مرکزیت خود، قبل از نزدیک شدن به یک مسئله شاید قدرتمندترین تکنیک خلاقانه برای حل مسئله باشد.

3) کاوش متن

بسیاری از مشکلات ناشی از این است که ما از بزرگنمایی محتوای مسئله و بررسی شرایط کلی غافل می‌شویم.

به عنوان مثال: اگر فروش کاهش یافته است، به جای بازنگری در استراتژی فروش، زمینه صنعت کلی خود را بررسی کنید:

آیا صنعت شما تغییر کرده است؟

آیا شما از نیاز مشتری خود جدا شده‌اید؟

آیا محصول شما منسوخ شده است؟

  • قبل از محدود کردن در مورد خاص، یک دیدگاه گسترده درباره‌ی مسئله داشته باشید.

4) طلب دانش

از یک مشاور باتجربه از خارج از صنعت برای حل مشکل شما می‌تواند دیدگاه های بصیرتی ایجاد کند.

حتی بهتر: به جای اینکه از آنها بپرسید در شرایط شما چه کاری انجام می‌دادند، از آنها بپرسید اگر جای شما بودند، چه سوالی می‌پرسیدند.

5) رها کردن

گاهی اوقات بهترین راه برای حل یک مشکل این است که تلاش برای حل آن را متوقف کنید. آن را رها کنید. دور شدن از مشکل، کهن الگوی Wanderer را به ارمغان می‌آورد. این الگو برای روند خلاقیت ضروری است، زیرا به شما امکان می‌دهد تفکرات خود را بشنوید.

  • نکته اصلی این است که بدانید چه موقع باید دست از حل کردن یک مسئله بکشید. حل مسئله خلاقیت در واقع یک فرایند بدون زحمت است.

6) نقش‌ها را تغییر دهید

ذهن ما تمایل به الگوهای قدیمی دارد، و منجر به “پارادایم کوری” می‌شود.

به عنوان مثال: اگر یک مشکل مربوط به بازاریابی دارید، سعی کنید کلاه مهندس یا حتی کلاه باغبان را قرار دهید. ایده این است که دیدگاه خود را تغییر دهید تا بتوانید از یک زاویه جدید به مسئله نزدیک شوید.

در نتیجه بتوانید دیدگاه خود را تغییر دهید تا بتوانید از یک زاویه جدید به مسئله نزدیک شوید.

7) از شش کلاه تفکر استفاده کنید

شش کلاه تفکر برای شما و تیم شما شش دیدگاه مختلف فراهم می‌کند تا هنگام حل یک مشکل از آنها استفاده کنید. تکنیک‌های خلاقیت حل مسئله، شش کلاه را به عنوان یک ابزار ایده آل برای طوفان فکری گروهی و حل خلاقانه مشکلات است.

توانایی شما برای تغییر چشم اندازها به سرعت – بدون امتیاز دادن به هیچ دیدگاهی – نه تنها به شما کمک می‌کند مشکلات را حل کنید بلکه به شما کمک می کند تا رهبر بهتری شوید.

8) تولید ایده‌های انبوه

تحقیقات نشان می‌دهد که موثرترین راه برای کشف بهترین راه حل، قبل از ارزیابی، تا آنجا که می‌توانید در یک محیط غیرقضاوتی ایده بگیرید.

چندین راه برای دریافت پاسخ مورد نظر وجود دارد. با این حال، برخی از مسیرها از دیگر راه‌ها موثرتر هستند.

  • نکته اصلی این است که روش‌های مختلفی را کشف کنید تا کدام یک را کشف کنید برای شما بهترین کار خواهد بود. روش‌های مختلف در زمینه‌های مختلف موثرتر خواهد بود.

در اینجا، خرد و شهود وارد عمل می‌شوند. با گذشت زمان، ارتباط شما با راهنمای درونی خود بهبود می‌یابد و حل خلاقانه مشکلات می‌تواند به یک روند خود به خودی تبدیل شود.

مقاله “تکنیک‌های خلاقیت در حل مسئله”

برای دریافت مقاله فوق به صورت فایل WORD و PDF کلیک کنید: