آزمون آنلاین کتل

آزمون آنلاین کتل (Cattell)  یکی از آزمون های شخصیت شناسی مشهور دنیاست که توسط ریموند کتل  از روانشناسان مشهور دنیا طراحی شده است.  آزمون کتل ۱۶ فاکتور شخصیتی را مشخص می‌کند. با توجه به کاربرد فراوان آزمون کتل در جذب و استخدام و دیگر زمینه های منابع انسانی سنجمان قابلیت آزمون آنلاین کتل و کارنامه آنلاین آن را در اختیار شما گذاشته است. در این مطلب با روش ساخت و استفاده‌های آزمون کتل در سامانه منابع انسانی سنجمان آشنا می شویم.

کاربردهای آزمون کتل

آزمون کتل در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد. در زمینه‌ منابع انسانی از تست کتل برای سنجش تطابق شغل و شاغل می توانیم استفاده کنیم. به طور مثال از فردی که به صورت طبیعی پیرو است نباید اننتظار مدیریت قدرتمندانه داشت.  فردی که خلاقیت پایینی دارد مناسب واحد طراحی نیست.  کسی که صبر کافی ندارد مناسب شغل اپراتوری نیست. افرادی که به صورت طبیعی مضطرب هستند برای شغل‌های پراضطراب  مثل شغل پلیس یا آتشنشان مناسب نیستند. در کنار این موضوع در بسیاری از موارد ما شناخت کافی از نیروهایمان نداریم و از فردی بسیار درونگرا انتظار داریم در روابط عمومی موفق باشد در حالی که این فرد درقسمت‌های دیگر سازمان بسیار موفق‌تر است. گاهی تعارضات سازمانی نیز ریشه در این تفاوت‌های روانشناختی افراد دارند. استعدادیابی تحصیلی دانش آموزان و انطباق شخصیت با رشته کاربرد تست کتل برای دانش‌آموزان است. در زمینه تشکیل زندگی نیز استفاده از تست هایی که شاحصه های شخصیت خود و طرف مقابل را در اختیار ما می گذارد نیز در نحوه رفتار ما با طرف مقابل و تشخیص حساسیت‌ها به ما کمک می‌کند.

نحوه تست آزمون آنلاین کتل

آزمون کتل دارای ۱۸۶ سوال ۳ گزینه ای می باشد و زمان پاسخگویی به آن حدود ۳۰ دقیقه می باشد شما از طریق لینک زیر می توانید این آزمون را مشاهده کرده و به پاسخگویی آن اقدام کنید و درنهایت کارنامه تست کتل شما با هزینه ۵۰۰۰ هزارتومان به صورت فایل برای شما ایمیل می شود.

لینک شرکت در آزمون  کتل ( Cattell )

 

نمونه کارنامه آزمون کتل به صورت آنلاین

نحوه ساخت آزمون کتل در سامانه سنجمان

برای ساخت آزمون کتل شما باید ابتدا از اینجا یک اکانت سازمانی ایجاد کنید.

سپس به  قسمت جذب و استخدام بروید.

جذب و استخدام

دکمه جذب و استخدام

یک موقعیت شغلی ایجاد کنید مثل دیجیتال مارکتینگ

موقعیت شغلی

موقعیت شغلی جدید

به این موقعیت شغلی یک فرم تست کتل ( Catell) اختصاص دهید.

از طریق دکمه کپی لینک این فرصت شغلی را پخش کنید

فرصت‌های شغلی

فرصت‌های شغلی

هر کسی که بر روی این لینک کلیک کند و به سامانه وارد شود فرم تست کتل را می بیند که باید آن را تکمیل کند

پس از تکمیل فرم شما می توانید نتایج را از طریق آن فرصت شغلی و نتیجه‌های فردی مشاهده کنید با انتخاب فرد مورد نظر در لیست کارنامه‌های فردی حتی می توانید خروجی فایل از کارنامه مورد نظر را دریافت کنید.

تحلیل نتایج آزمون کتل ( Cattell )

آزمون مورد استفاده در سامانه منابع انسانی سنجمان دارای  ۲ سطح کارنامه تحلیلی است در مرتبه اول تحلیل این آزمون ۱۶ فاکتور اصلی این آزمون در اختیار شما قرار می‌گیرد که این ۱۶ عامل با این صفات نامیده شده‌اند:

حمایتگری، تفکر انتزاعی، پایداری هیجانی، سلطه گری، سرزندگی، قانون‌مداری، جسور بودن، احساساتی بودن، بدگمانی، خیال‌پردازی، زیرکی، نگرانی، تحول‌گرایی، فردگرایی، نظم، چابکی.

در طرف مقابل همین عامل‌ها داریم:

خودخواهی، تفکر عینی، ناپایداری هیجانی، سلطه پذیری، گوشه‌گیری، قانون‌گریزی، محتاط بودن، منطقی بودن، خوش‌باوری، عملگرایی، خودافشاگری، آسودگی، محافظه‌کاری، جمع‌گرایی، بی‌نظمی، خونسردی

طبیعی است که هر کدام از تست‌های روانشناسی به ما اطمینان ۱۰۰ درصدی نمی دهند اما در حد قابل قبولی ما را به پارامترهای شخصیت یک فرد نزدیک می‌کنند. هر یک از تست‌های روانشناسی برای یک موقعیت مورد استفاده می‌گیرند و یکسری فاکتورها را به خوبی اندازه گیری می‌کنند. بعضی از این تست‌ها مثل آزمون کتل دارای مبنای کاملا علمی می باشند و بعضی از آن‌ها مثل MBTI بیشتر جنبه عملیاتی دارند. در مقاله‌های آینده به مقایسه کاربردهای این تست‌ها در حوزه منابع انسانی پرداخت خواهیم کرد. در مرتبه دوم تحلیل آزمون آنلاین کتل ۸ عامل ثانوی در اختیار مدیران منابع انسانی قرار داده می شود که این ۸ عامل به این صورت هستند:

برون‌گرایی، نگرانی، انعطاف‌ بالا، استقلال، کنترل درونی (خود کنترلی)، سازگاری، رهبری، خلاقیت بالا

که در وجه مقابل این عامل ها درون‌گرایی، آرامش، انعطاف پایین، وابستگی، کنترل بیرونی، ناسازگاری، پیروی، خلاقیت پایین قرار دارند.