کارنامه کاربردی
۱۸۶ سوال

شروع تست کتل

آزمون آنلاین کتل

آزمون آنلاین کتل (Cattell) یکی از آزمون های شخصیت شناسی مشهور دنیاست که توسط ریموند کتل از روانشناسان مشهور دنیا طراحی شده است وی سال ها به تحقیق درباره فاکتورهایی برای شناخت روان آدمی پرداخت که در نهایت به این نظریه رسید.

آزمون کتل ۱۶ فاکتور اصلی شخصیتی را مشخص می‌کند. با توجه به کاربرد فراوان آزمون کتل در جذب و استخدام و دیگر زمینه های منابع انسانی سنجمان قابلیت آزمون آنلاین کتل و کارنامه آنلاین آن را در اختیار شما گذاشته است. در این مطلب با روش ساخت و استفاده‌های آزمون کتل در سامانه منابع انسانی سنجمان آشنا می شویم.

کاربردهای آزمون کتل

آزمون کتل در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد. در زمینه‌ منابع انسانی از تست کتل برای سنجش تطابق شغل و شاغل می توانیم استفاده کنیم. به طور مثال از فردی که به صورت طبیعی پیرو است نباید انتظار مدیریت قدرتمندانه داشت. فردی که خلاقیت پایینی دارد مناسب واحد طراحی نیست. کسی که صبر کافی ندارد مناسب شغل اپراتوری نیست. افرادی که به صورت طبیعی مضطرب هستند برای شغل‌های پراضطراب مثل شغل پلیس یا آتشنشان مناسب نیستند.

در کنار این موضوع در بسیاری از موارد ما شناخت کافی از نیروهایمان نداریم و از فردی بسیار درونگرا انتظار داریم در روابط عمومی موفق باشد در حالی که این فرد درقسمت‌های دیگر سازمان بسیار موفق‌تر است. گاهی تعارضات سازمانی نیز ریشه در این تفاوت‌های روانشناختی افراد دارند. استعدادیابی تحصیلی دانش آموزان و انطباق شخصیت با رشته کاربرد تست کتل برای دانش‌آموزان است. در زمینه تشکیل زندگی نیز استفاده از تست هایی که شاخصه های شخصیت خود و طرف مقابل را در اختیار ما می گذارد نیز در نحوه رفتار ما با طرف مقابل و تشخیص حساسیت‌ها به ما کمک می‌کند.

نحوه تست آزمون آنلاین کتل

آزمون کتل دارای ۱۸۶ سوال ۳ گزینه ای می باشد و زمان پاسخگویی به آن حدود ۳۰ دقیقه می باشد شما از طریق لینک زیر می توانید این آزمون را مشاهده کرده و به پاسخگویی آن اقدام کنید و درنهایت کارنامه تست کتل شما با هزینه ۳۷۵۰۰ هزارتومان به صورت فایل برای شما ایمیل می شود.

لطفا پیش از کلیک روی لینک زیر فیلتر شکن خود را خاموش کنید.

۳۷۵۰۰ تومان
۳۰ دقیقه
۱۸۷ سوال

نمونه کارنامه

شروع تست کتل

تحلیل نتایج آزمون کتل ( Cattell )

آزمون مورد استفاده در سامانه منابع انسانی سنجمان دارای ۲ سطح کارنامه تحلیلی است در مرتبه اول تحلیل این آزمون ۱۶ فاکتور اصلی این آزمون در اختیار شما قرار می‌گیرد که این ۱۶ عامل با این صفات نامیده شده‌اند:

حمایتگری، تفکر انتزاعی، پایداری هیجانی، سلطه گری، سرزندگی، قانون‌مداری، جسور بودن، احساساتی بودن، بدگمانی، خیال‌پردازی، زیرکی، نگرانی، تحول‌گرایی، فردگرایی، نظم، چابکی.

در طرف مقابل همین عامل‌ها داریم:

خودخواهی، تفکر عینی، ناپایداری هیجانی، سلطه پذیری، گوشه‌گیری، قانون‌گریزی، محتاط بودن، منطقی بودن، خوش‌باوری، عملگرایی، خودافشاگری، آسودگی، محافظه‌کاری، جمع‌گرایی، بی‌نظمی، خونسردی

طبیعی است که هر کدام از تست‌های روانشناسی به ما اطمینان ۱۰۰ درصدی نمی دهند اما در حد قابل قبولی ما را به پارامترهای شخصیت یک فرد نزدیک می‌کنند. هر یک از تست‌های روانشناسی برای یک موقعیت مورد استفاده می‌گیرند و یکسری فاکتورها را به خوبی اندازه گیری می‌کنند. بعضی از این تست‌ها مثل آزمون کتل دارای مبنای کاملا علمی می باشند و بعضی از آن‌ها مثل MBTI بیشتر جنبه عملیاتی دارند.

در مقاله‌های آینده به مقایسه کاربردهای این تست‌ها در حوزه منابع انسانی پرداخت خواهیم کرد. در مرتبه دوم تحلیل آزمون آنلاین کتل ۸ عامل ثانوی در اختیار مدیران منابع انسانی قرار داده می شود که این ۸ عامل به این صورت هستند:

برون‌گرایی، نگرانی، انعطاف‌ بالا، استقلال، کنترل درونی (خود کنترلی)، سازگاری، رهبری، خلاقیت بالا

که در وجه مقابل این عامل ها درون‌گرایی، آرامش، انعطاف پایین، وابستگی، کنترل بیرونی، ناسازگاری، پیروی، خلاقیت پایین قرار دارند.

دیگر مطالب مرتبط

آزمون هوش هیجانی

Bar-On

هوش هیجانی(EQ) شامل شناخت و کنترل هیجان‌های خود است.

اطلاعات بیشتر

۱۱۹ نفر
۲۰ دقیقه
۹۰ سوال

نمونه کارنامه

شرکت در آزمون

آزمون شخصیت‌شناسی دیسک

DISC

آزمون شخصیت دیسک، مدعی است می‌تواند تیپ فکری و عملی شما در محیط کار و اجتماع را به شکل جزئی‌ از شخصیت ذاتی و طبیعی‌تان تمیز بدهد.

اطلاعات بیشتر

۱۶۶ نفر
۱۵ دقیقه
۴۸ سوال

نمونه کارنامه

شرکت در آزمون

آزمون شخصیت‌شناسی نئو

NEO_PI-R

آزمون شخصیت نئو از آزمون‌های جامعی است که پنج جنبه یا محدوده‌ی اصلی شخصیت و ویژگی‌های مرتبط با این جنبه‌ها را می‌سنجد.

اطلاعات بیشتر

۱۶۱۶ نفر
۴۰ دقیقه
۲۴۰ سوال

نمونه کارنامه

شرکت در آزمون

Summary
Author Rating
Aggregate Rating
4.5 based on 17 votes
Software Name
تست کتل آنلاین
Operating System
وب اپلیکیشن
Software Category
نرم افزار روانشناسی
Price
IRR مختلف
Landing Page
, , , , , ,

پست های مرتبط

7 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست