برنامه‌ ریزی استراتژیک برای بهبود بهره‌وری

برنامه‌ریزی استراتژیک فواید زیادی دارد. برنامه‌ریزی استراتژیک بهره‌وری را افزایش می‌دهد.چندین راه وجود دارد که برنامه‌ریزی استراتژیک از طریق آن بهره‌وری را افزایش می‌دهد. اما برخی از موارد از نظر شخصی و حرفه‌ایی بیشترین سود را دارند. یک مربی اجرایی باید بتواند به مشتریانش توضیح دهد که چرا اولین قدم ما در همکاری با یکدیگر، تدوین یک برنامه استراتژیک است.

هدف از یک برنامه ریزی استراتژیک چیست؟

برنامه‌ ریزی استراتژیک به شما کمک می‌کند تا جهت کسب و کار خود را مستندسازی و تعیین کنید. ارزیابی اینکه الان کجا هستید و می‌خواهید در آینده کجا باشید، پایه‌ای برای موفقیت به شما می‌دهد.

برنامه استراتژیک همچنین فضایی برای ثبت ماموریت، چشم انداز و ارزش‌های خود در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید با تیم خود به اشتراک بگذارید. برنامه‌ریزی استراتژیک به معنای تعیین اهدافی است که باید برآورده شوند و چه اقداماتی برای دستیابی به این اهداف باید انجام شود.

مزایای برنامه ریزی استراتژیک

فرآیند برنامه ریزی استرانژیک ممکن است کمی طول بکشد، «اما باید چوب را داخل آن بگذارید تا آتش خاموش شود!» هنگامی که یک برنامه استراتژیک داشته باشید، طرح بهتری از مقاصد و اهدافی که می‌خواهید انجام دهید و یک نقشه راه برای موفقیت خواهید داشت. این فرآیند برای کارمندان شما همچنین می‌تواند باعث افزایش بهره وری و احساس موفقیت در حین ایجاد تیم شما شود.

هفت راه برنامه‌ریزی استراتژیک منابع انسانی برای افزایش بهره‌وری:

مسیریابی پیشرفت

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که در مسیر درست هستید، این بسیار مهم است. با توسعه یک تابلوی ردیابی پیشرفت، که در آن تمام مراحل اقدامات مورد نیاز و تکمیل شده را بتوان ردیابی کرد، ضروری است. از این طریق می‌توان بهره‌وری را اندازه‌گیری کرد و هر گونه تغییری را که برای ادامه مسیر لازم است، ایجاد کرد. این به شما معیاری می‌دهد که نشان می‌دهد یک عضو تیم چقدر زمان می‌برد تا یک فعالیت را انجام دهد.

مشارکت کارکنان

رهبرانی که کارکنان را در تدوین برنامه‌ریزی استراتژیک مشارکت می‌دهند، در اجرا و به انجام رساندن برنامه موفق‌تر هستند. کارکنانی که درگیر عملیات روزانه هستند، دیدگاه منحصر به فردی نسبت به اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نیست، دارند. وقتی ما آنها را در فرآیند مشارکت می‌دهیم، تمایل بیشتری به خرید و مالکیت طرح وجود دارد. این امر منجر به افزایش بهره‌وری و رضایت کارکنان می‌شود.

مدیریت زمان

داشتن یک برنامه‌ریزی استراتژیک برای بهبود مدیریت زمان خود و تیمتان بسیار مهم است. این به برنامه‌ریزی رویدادهای پیرامونی وظایف مهم، کمک می‌کند و برای موفقیت شما بسیار مهم است. هنگامی که از نحوه‌ی استفاده از زمان خود آگاه‌تر شوید، منبعی برای سازماندهی، اولویت‌بندی و دستیابی به اهداف شما خواهد بود.

شناسایی نقاط قوت و ضعف

شروع شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکت و تیم شما به شناسایی زمینه‌های بهبود کمک می‌کند. خود تحلیلی و خودآگاهی در این مرحله حیاتی است. هدف از این راه این است که روی راه‌حل‌ها متمرکز بمانید.

ایجاد یک کسب و کار و نیروی کار فعال

در پایان فرآیند برنامه‌ریزی استراتژیک، شما و تیمتان باید دید روشنی در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید و چه چشم‌اندازی داربد، داشته باشید. به سادگی، فرآیند تعامل و ارتباط با تیم شما به افزایش شانس موفقیت برنامه‌ریزی استراتژیک شما کمک می‌کند.

حس مسئولیت پذیری

درگیر کردن تیم در فرآیند، منجر به احساس مسئولیت‌پذیری بیشتر اعضا می‌شود. این همچنین مستقیماً منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود و باعث می‌شود در تیم احساس صمیمیت بیشتری بوجود آید و یک محیط کاری مثبت ایجاد کند. حس صمیمیت و محیط کاری مثبت سبب می‌شود که حتی اگر اعضای تیم در فرآیند مشارکت داشته باشند یا از اهداف و مقاصد طرح مطلع نباشند، برای کمک به دستیابی به اهداف تیم با انگیزه و سازنده‌تر باشند!

رضایت شخصی

هر زمان که یک پیروزی داشته باشید یا یک لیست فعالیت را توانسته باشید تکمیل کنید، به شما احساس موفقیت می‌دهد. صرفاً انجام دادن تکالیف یکی یکی می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. یک برد، یک کادر علامت زده از فهرست کارهایتان، آن حس موفقیت و رضایت شخصی را به شما می‌دهد که همه ما به آن نیاز داریم.

Ref

پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر:

استراتژی یادگیری و توسعه L&D

استراتژی نیچ مارکتینگ

آینده تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک در مقابل برنامه ریزی استراتژیک

استراتژی جذب کارمند برای بهبود روند استخدام

آزمون آنلاین NEO ( تست نئو )

آزمون آنلاین ریون (تست ریون)

تست انیاگرام ( آزمون آنلاین Enneagram)

برای دریافت فایل word و pdf مقاله کلیک کنید: