تعریف کارگروهی

همواره در سازمان ها دو مفهوم کارگروهی و گروه کاری اشتباها تفسیر می شوند. گروه کاری شامل جلسات، همایش ها وکلاس های آموزشی است که چندنفر با هدف مشترک، هم مسیر می شوند و در یک گروه قرار می گیرند و یک نفر راهنما دارند .

گروه به تعداد کوچکی از افراد می گویند که مهارت‌هایی مکمل هم دارند. همچنین مقاصد، اهداف، و رویکرد آنها مشترک است.

یعنی عدم فعالیت یک عضو از گروه باعث انجام نشدن کار گروهی می‌شود. در حقیقت کار اعضا بریکدیگر اثر متقابل دارد.

شش اصل شناخته شده برای کار گروهی وجود دارد:

 • مهارت مکمل
 • هدف مشترک
 • تعداد اعضای محدود
 • پذیرش رویکرد بصورت همگانی
 • پشتیبانی گروهی

برخی ویژگی های در اعضا می تواند عملکرد کار گروهی را بهبود بخشد:

 • ارتباط بالا و موثر با سایرین
 • اطمینان و اعتماد
 • خوش‌بینی
 • توقع بجا و تشویق
 • مشارکت همه‌ی اعضا
 • تعهد به مقاصد مشترک

تعریف کار گروهی

تعریف کار گروهی

اهمیت کارگروهی

 مدیران کسب و کارها می توانند با اجرای کارگروهی عملکرد خود را بهبود دهند. از این طریق استعداد اعضا شناسایی شده و نتایج به نحو قابل شهودی بهبود می یابد. کارگروهی بین اعضا ارتباط صمیمانه ای را به وجود می آورد. اعضا در مورد کار یکدیگر نظر می دهند و برای بهبود کار مشارکت می کنند. مدیران نیز قابلیت ها و مهارت هایی که در شرح شغل مشاهده نمی شود را کشف می کنند. بسیاری از ارزیابی ها مخصوص کارگروهی طراحی شده اند. مانند ارزیابی 360 درجه که به بهبود عملکرد افراد کمک می کند.

اهمیت کارگروهی

اهمیت کارگروهی

معایب کارگروهی

کارگروهی برخی اوقات معایبی نیز به همراه دارد:

سرعت پایین:
سرعت پایین معمولا به دلیل عدم توافق اعصای گروه بر روی یک مسئله خاص صورت می گیرد. بحث و گفت و گو روند انجام یک فرآیند را طولانی تر می کند. مخصوصا در گروه های بزرگ، سرعت پایین بیشتر مشاهده می شود. برای حل این مشکل مدیر یا کارآفرین باید برنامه ریزی مناسبی که می تواند در قالب گانت چارت باشد، در نظر گرفته و محدودیت های زمانی را مشخص نماید.

همکاری نامساوی:

معمولا برخی افراد هستند که همواره کار خود را انجام نمی دهند و یا به دوش دیگران می اندازند. این افراد با کم کاری خود ممکن است موجب شکست گروه شوند و یا اگر به هر نحوی اعضای توانستند کار خود را به خوبی انجام دهند. این افراد بدون کمترین کا و هزینه ای به درجات بالاتر صعود می کنند.

رواج تک روی:
پیدا کردن افراد مسئولیت پذیر و با سابقه کارگروهی و یا حتی علاقه مند به کار گروهی دشوار است. برخی افراد دوست دارند به صورت شخصی کار کنند. و در فرآیند های کارگروهی با تک روی اختلال ایجاد می نمایند.

کار گروهی کارآمد

شاید برای شما هم سوال شده باشد که چگونه بعضی از کارهای گروهی بسیار موثر و مفید و کارامد هستند اما بعضی از این کارها  ناکارامد هستند.

انجام کار گروهی کارامد بسیار دشوار اما در عین حال ساده است. یکی از عواملی که تاثیر زیادی در کارامد بودن کار گروهی میگذارد فرهنگ شرکت میباشد. چه بسا شرکت هایی که فرهنگ مناسب و درستی برای انجام کار گروهی ندارند و عملا انجام کار گروهی در این سازمان ها بی فایده است.

به همین دلیل بسیاری از گروه ها در تلاشند تا به جای درستی از روابط و تعامل و اجرای کار گروهی برسند.

پیشنهاد می کنم این ویدیو جالب را درباره کارگروهی خوب و کارگروهی بد از دست ندهید 🙂

مقاله کار گروهی

برای دریافت مقاله فوق در قالب word و pdf کلیک کنید: