hiting

سامانه استخدام
برای دریافت دمو

کلیک کنید

زمانی که شما کارجویان را غربالگری کرده‌اید، زمان مناسبی است تا فرد مناسب برای این شغل را شناسایی کنید. ما برای کمک به شما در این مقاله و مقاله‌های آینده برترین سوالات مصاحبه را بر اساس نقش تقسیم بندی کرده‌ایم. با استفاده از این سوالات شما می‌توانید مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم و هوش رفتاری را ارزیابی کنید. همچنین می‌آموزید در پاسخ‌های داوطلبان به چه نکاتی توجه کنیم.

مهندس توسعه عملیات (DevOps) چیست؟

مهندس توسعه عملیات، یک متخصص فناوری اطلاعات است که باید دانش گسترده‌ای در مورد توسعه و عملیات، از جمله کدنویسی، مدیریت زیرساخت، مدیریت سیستم و زنجیره های ابزار DevOps داشته باشد. مهندسان DevOps همچنین باید مهارت‌های بین فردی داشته باشند زیرا در سیلوهای شرکت(بخش‌ها یا سیستم‌های منفک در شرکت‌های بزرگ که با دیگر بخش‌ها همکاری ندارند و اطلاعات را به ‌اشتراک نمی‌گذارند) کار می‌کنند تا محیطی مشارکتی‌تر ایجاد کنند. مهندسان DevOps باید درک قوی از معماری سیستم، تأمین و مدیریت مشترک داشته باشند.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید

سوالات مصاحبه برای مهندسان توسعه عملیات DevOps

یک مهندس توسعه عملیات خوب کیست و چگونه آنها را تشخیص می‌دهید؟ این سوالات مصاحبه به شما کمک می کند تا توانایی و مهارت مهندس DevOps بعدی خود را شناسایی کنید. در اینجا، سوالاتی برای کمک به ارزیابی مهارت‌های سخت، هوش رفتاری و مهارت‌های نرم یک کارجو خواهید یافت.

بهترین سوالات مصاحبه مهارت های سخت برای مهندسان توسعه عملیات

سوالات مهارت‌های سخت که باید از یک مهندس توسعه عملیات بپرسید:

1. در مورد تجربه خود با توسعه عملیات یا توسعه نرم افزار به من بگویید.

توسعه عملیات یک زمینه بسیار فنی است که به دانش گسترده زبان‌های برنامه‌نویسی، معماری ابری، مهندسی فول استک(full-stack )، اتوماسیون و حل مسئله نیاز دارد. پیشینه علوم کامپیوتر بسیار مفید است، هر چند به همان اندازه که، آموزش رسمی ضروری نیست، داشتن تجربه توسعه و برنامه نویسی جامع به همان اندازه ارزشمند است.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

باید به دنبال شواهدی مبنی بر تسلط کافی داوطلب به فناوری‌های رایج وب و ابری، اتوماسیون و سایر سیستم‌های DevOps است باشید. یک پاسخ عالی نشان می‌دهد که آنها چگونه مهارت‌های خود را به کار گرفته‌اند، آن‌ها را گسترش داده‌اند، و تجربه پیاده‌سازی را ارائه دهد.

2. با چه ابزارهای اتوماسیون کار کرده اید؟

از آنجایی که ساده‌سازی فرآیندها از طریق اتوماسیون، استراتژی‌های DevOps  را تکرارپذیر و موفق‌تر می‌کند، استخدام جدید شما باید با ابزارها و نرم‌افزارهای اتوماسیون آشنا باشد. با این حال، اتوماسیون می‌تواند شما را در برابر نقض‌های امنیتی آسیب‌پذیر کند، بنابراین مهم است که نامزد خطرات و همچنین مزایای آن را درک کند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

پاسخ باید شامل، ذکر ابزارهای خاص و چرایی مفید بودن آنها، همراه با مثال های عینی از نحوه استفاده کارجو از آنها در گذشته باشد. یک پاسخ استثنایی نحوه جلوگیری از آسیب‌پذیری‌های امنیتی هنگام استفاده از اتوماسیون را تصدیق می‌کند.

3. به نظر شما توسعه عملیات چه مزیتی برای یک شرکت دارد و چرا؟

مهندسان برتر توسعه و عملیات، نه تنها وظایف و مسئولیت‌های فردی خود را درک می‌کنند، بلکه از نحوه تأثیرگذاری آنها بر کل شرکت نیز برخوردار هستند. توانایی داشتن دید کلی زمانی که آنها شروع به هدایت پروژه‌های بلندمدت می‌کنند مفید خواهد بود و به آنها امکان می‌دهد پروژه ها را دقیقاً مطابق با نیازهای تجاری تنظیم کنند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

به دنبال پاسخی باشید که توانایی بیان شفاف ارزشی که DevOps برای یک سازمان به ارمغان می‌آورد. یک پاسخ عالی ممکن است نشان دهد که کارجو چگونه از اتوماسیون برای نوآوری گردش کار در نقش‌های گذشته استفاده کرده است و درک وسیع‌تری از تأثیر آن‌ها را نشان می‌دهد.

سوالات مهارت‌های رفتاری برای پرسش از مهندسان توسعه عملیات

سوالات مهارت‌های رفتاری که باید از یک مهندس توسعه عملیات بپرسید:

1. درباره زمانی به من بگویید که مجبور بودید چندین کار یا پروژه را که برای جلب توجه شما رقابت می‌کنند، اولویت بندی کنید.

مهندسان DevOps باید بسیار سازماندهی شده باشند و قادر باشند بسیاری از وظایف را به طور همزمان انجام دهند، بدون اینکه بگذارند کیفیت کارشان کاهش یابد. از آنجایی که پروژه‌های مختلف ممکن است در مراحل مختلف باشد، استخدام جدید شما باید بتواند وظایفی را که اولویت بالا دارند، مشخص کند و حجم کاری آنها را به طور موثر مدیریت کند و اطمینان حاصل کند که همه چیز به خوبی اجرا می‌شود.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

کارجو باید بتواند بین کارهایی که نیاز به توجه فوری دارند و کارهایی که نیاز به توجه فوری ندارند، تمایز قائل شود و بر این اساس اولویت‌بندی کند. از چه تکنیک‌هایی که برای مدیریت موثر زمان خود استفاده می‌کنند؟

2. زمانی را توصیف کنید که مجبور بودید یک فرآیند یا استراتژی پیچیده توسعه عملیات را برای کسی که سابقه فنی ندارد توضیح دهید.

مهندسان توسعه عملیات، اغلب مجبورند با مدیران اجرایی و سایر کارمندان شرکت ارتباط برقرار کنند تا به‌روزرسانی‌های پروژه‌های در حال انجام را ارائه دهند. این امر مستلزم آن است که اطلاعات فنی را به گونه‌ای عنوان کنند که برای افراد با طیف وسیعی از زمینه‌ها قابل دسترسی باشد، بنابراین مهم است که سبک ارتباطی و مهارت های بین فردی آنها را درک کنیم.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

به دنبال شواهدی مبنی بر اینکه داوطلب می‌تواند اطلاعات را به گونه‌ای منتقل کند که مفاهیم کلیدی را درک کند، باشید. یک پاسخ عالی مهارت‌های ارتباط کلامی قوی و همچنین داشتن حوصله، هنگام به اشتراک‌گذاری اطلاعات فنی با دیگران را نشان می‌دهد.

3. به زمانی فکر کنید که مهارت‌های گوش دادن فعال، یک دارایی برای کار شما بوده است. چی شد؟

مهارت گوش دادن فعال مهم است. مهندسان DevOps فقط مسئول برنامه‌نویسی و اتوماسیون نیستند، بلکه حل‌کننده‌های ارزشمندی نیز هستند. با این حال، قبل از اینکه راه‌حل‌ها و پیشرفت‌های احتمالی دیگران را بررسی کنید، باید علت اصلی یک مشکل را شناسایی کنند. این کار نیازمند گوش دادن فعال است. این مهارت‌ها همچنین می‌تواند به آنها کمک کند تا با بخش‌های دیگر تعامل داشته باشند و به آنها اجازه می‌دهد روابطی را که بر اساس درک و احترام متقابل ساخته شده است، تقویت کنند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد کارجو برای دیدگاه‌های دیگر اعضای تیم ارزش قائل است و شنونده‌ای با دقت است، اهمیت دارد. یک پاسخ عالی مثالی از چگونگی حل مسئله با توجه دقیق به یک نقطه ضعف خاص ارائه می‌دهد.

چگونه یک مهندس توسعه عملیات را برای مهارت‌های نرم غربال کنیم

سوالات مهارت‌های نرم که باید از یک مهندس توسعه عملیات بپرسید:

1. همکارانتان شما را چگونه توصیف می‌کنند؟ در مورد فردی در بخش دیگری کار می‌کند و گهگاه با او تعامل دارید چطور؟

مهندسان توسعه عملیات اغلب با اعضای تیم در بخش‌های مختلف تعامل دارند، بنابراین حفظ روابط کاری مثبت مهم است. در حالی که شما به دنبال بینشی در مورد توانایی کارجو برای کار خوب به عنوان بخشی از یک تیم گسترده‌تر هستید، این سوال همچنین می‌تواند چیزهای زیادی در مورد سطح خودآگاهی آن‌ها و نحوه نگرش آن‌ها به خود را بیان کند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

شواهدی که مهارت های بین فردی خوب و توانایی کار موفق با افراد در سراسر سازمان را نشان می‌دهد، اهمیت دارد.  پاسخ های برتر متفکر بودن، خود اندیشی و فروتنی را نشان خواهند داد.

2. چگونه از مهارت‌ها یا ابزارهای توسعه عملیات برای پیشبرد شرکت ما استفاده می‌کنید؟

عملکرد توسعه عملیات، در یک شرکت دائماً در حال تغییر است و مهندسان بزرگ DevOps دائماً به آنچه در آینده ظهور پیدا می‌کند، نگاه می‌کنند. اگر نامزد شما دارای بینش تشخیص فرصت‌های استفاده از اتوماسیون یا سایر برنامه‌نویسی‌های DevOps برای بهبود عملیات باشد، ممکن است دارایی بزرگی برای شرکت شما محسوب گردد.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

یک پاسخ عالی یک طرز فکر نوآورانه و رویکرد آینده نگر به کار آنها را نشان می‌دهد. نشانه‌هایی که نشان می‌دهد کارجو مایل است از دانش خود در زمینه فناوری برای پیشرفت مثبت عملیات شرکت استفاده کند، اهمیت دارد.

3. چه چیزی شما را به توسعه عملیات کشاند و از چه چیزی در کار خود بیشتر لذت می‌برید؟

وقتی مهندسان توسعه عملیات عمیقاً به کار خود علاقه‌مند هستند، اغلب برای شرکت‌های خود تلاش بیشتری می‌کنند. همچنین گام‌های پیشگیرانه‌ای برای توسعه مهارت‌های خود برمی‌دارند. این سوال می‌تواند به شما کمک کند تا علاقه واقعی به این رشته را شناسایی کنید. و بینش عمیق‌تری در مورد پیشینه و علایق کارجو به شما می‌دهد.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

شواهدی از اشتیاق، مانند پاسخ هیجان‌انگیز و داستان‌هایی در مورد اینکه کارجو چگونه علایق خود را پیدا کرده است، اهمیت دارد. پاسخ این سوال نشان می‌دهد که آنها عمیقاً برای رشد مهارت‌های خود و پیشرفت در این زمینه سرمایه گذاری کرده‌‌اند.

پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر:

برای دریافت فایل word و pdf کلیک کنید