hiting

سامانه استخدام
برای دریافت دمو

کلیک کنید

زمانی که شما کارجویان را غربالگری کرده‌اید، زمان مناسبی است تا فرد مناسب برای این شغل را شناسایی کنید. ما برای کمک به شما در این مقاله و مقاله‌های آینده برترین سوالات مصاحبه را بر اساس نقش تقسیم بندی کرده‌ایم. با استفاده از این سوالات شما می‌توانید مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم و هوش رفتاری را ارزیابی کنید. همچنین می‌آموزید در پاسخ‌های داوطلبان به چه نکاتی توجه کنیم.

مهندسی سیستم چیست؟

مهندسی سیستم‌ها، ساخت، تجزیه و تحلیل و مدیریت یک سیستم را ممکن می‌سازد – خواه این سیستم الکتریکی، مکانیکی، شیمیایی، بیولوژیکی یا شامل فرآیندهای تجاری و تدارکات باشد. به طور سنتی، رشته های مهندسی از طریق ویژگی های فیزیکی تعریف می شوند: مهندسان برق با مدارها و ترانزیستورها، مهندسان هوانوردی با هواپیما و موشک کار می‌کنند. مهندسی سیستم‌ها از ماهیت فیزیکی آن چیزی که طراحی یا مدیریت می‌شود فراتر می‌رود. چیزی که متشکل از اجزای متقابل متعددی باشد و عملکردی را انجام دهد که توسط یک جزء به تنهایی قابل دستیابی نباشد، یک سیستم است. مهندسان سیستم می‌توانند برای درک یک سیستم کار کنند و آن را بهبود بخشند.

سوالات مصاحبه برای استخدام مهندس سیستم

چگونه می‌توانید یک مهندس سیستم کار بلد را تشخیص دهید و چگونه متوجه می‌شوید که آنها مناسب هستند؟ این سوالات مصاحبه به شما کمک می‌کند تا توانایی و دانش مهندس سیستم جدید خود را شناسایی کنید. در اینجا، سوالاتی برای کمک به ارزیابی مهارت‌های سخت، هوش رفتاری و مهارت‌های نرم یک نامزد خواهید یافت.

سوالات مصاحبه برای سنجش مهارت‌های سخت مهندس سیستم

در هنگام مصاحبه برای استخدام مهندس سیستم برای سنجش مهارت های سخت سوالات زیر را بپرسید:

1. تجربه شما در زمینه‌ی موارد کاربد ابداعات چیست؟

مدل‌سازی موارد کاربرد به مهندسان سیستم کمک می‌کند تا کار خود را با شناسایی آنچه که هر گروه کاربران خواستار آن هستند، انجام دهند. سپس مطالعه کنند که چگونه نیازهای خود را برآورده کنند. تجربه در این زمینه بسیار مهم است.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

پاسخ‌های عالی شامل نمونه‌هایی از ناامیدی‌های بالقوه‌ای است که با آنها مواجه شده‌اند و نحوه حل آنها.

به توضیحات کارجو درباره‌ی سیستم‌های مختلفی که ممکن است پشت سر هم استفاده کرده باشند گوش دهید.

2. ارزشی که مهندسی سیستم برای یک کسب و کار به ارمغان می آورد چیست؟

شما به دنبال نامزدی هستید که واقعاً ارزش افزوده شده توسط سیستم ها را به عنوان یک کل درک کند. ذینفعان با درک عمر برنامه‌ریزی شده هر سیستم معین، هنگام تصمیم گیری چشم‌اندازی در مورد هزینه، زمان‌بندی و سایر محدودیت ها دارند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

دانش خاصی که فرد از کیفیت های سطح سیستم، خواص، ویژگی ها، عملکردها، رفتار و عملکرد در سطح سیستم دارد. به دنبال نشانه‌هایی باشید که نشان می‌دهد کاندیدای شما قادر است با تیم‌های رهبری که روی بینش آنها برای تصمیم گیری حساب می‌کنند کار کند.

3. به طور نمونه چگونه از به روز بودن اسناد فنی مطمئن می‌شوید؟

مهندس سیستم اغلب به عنوان مدیر یا مشاور برای پروژه های فناوری خدمت می‌کنند و اسناد را در این نقش‌های پشتیبانی توسعه می‌دهند. نامزدهای باتجربه باید نظرات محکمی در مورد این فرآیند داشته باشند زیرا اکثر آنها مصرف‌کنندگانی بوده اند که اسناد خوب/بد را دریافت کرده‌اند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

پاسخ ها باید شامل نمونه‌هایی از الزامات یا اسناد برنامه‌ریزی باشد که در ابتدای پروژه استفاده می‌کنند. به انواع همکاری در اسنادی که روی آنها کار کرده اند توجه کنید.

سوالات مهارت‌های رفتاری برای پرسیدن از مهندس سیستم

هنگام استخدام مهندس سیستم برای سنجش مهارت‌های رفتاری سوالات زیر را بپرسید:

1. برخی از مشکلات رایجی که پس از استقرار سیستم‌های عملیاتی با آن مواجه شده‌اید، چیست؟

بسیار عالی است که بدانید کاندیدای شما با چه مسائلی مواجه شده است. آنها چگونه به آزمودن، ارزیابی، تضمین کیفیت، تجزیه و تحلیل داده ها و توسعه راه حل ها نزدیک شده‌اند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

به دنبال نشانه‌هایی باشید که نشان می‌دهد کارجو یک حل کننده مسئله دقیق است که تا زمانی که راه‌حل مناسبی پیدا کند، پشتکار دارد. پاسخ‌های برتر شامل ذکر نحوه ارتباط آنها با سایر اعضای سازمان در طول فرآیند خواهد بود.

2. چند راه که شما با استفاده از آن توانستید عملکرد سیستم را در گذشته بهبود بخشیده‌اید، بیان کنید؟

موفقیت مهندس سیستم، به طراحی ایمن و متعادل در مواجهه با منافع متضاد و محدودیت‌های متعدد و بالقوه متضاد بستگی دارد. کاندیدای شما باید مهارت خود را در بهینه سازی طرح کلی بیان کند، بدون اینکه از یک سیستم/زیر سیستم به قیمت دیگری حمایت کند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

به دنبال نشانه‌هایی باشید که نشان می‌دهد کاندید فقط به مشکلات واکنش نشان نمی‌دهد، بلکه به طور پیشگیرانه پیشرفت‌ها را اجرا می‌کند. یک پاسخ قوی نشان می‌دهد که چگونه آنها یک ایده را از آغاز تا پایان دنبال کردند، در حالی که دائماً تأیید می‌کنند که اهداف سیستم عملیاتی برآورده خواهد شد.

3. آیا تا به حال برای انجام مسئولیت‌های شغلی خود مجبور به یادگیری یک فناوری شده‌اید؟

نقش و مسئولیت دقیق یک مهندس سیستم بسته به اندازه و پیچیدگی پروژه ممکن است روز به روز تغییر کند. بیشتر وقت آنها صرف حل مسائل پیچیده می‌شود.  اغلب اوقات آنها با فناوری‌هایی که ایجاد نکرده‌اند یا دانش قبلی درباره آن ندارند، سر و کار دارند. زیرک بودن، توانایی یادگیری سریع و خلاق بودن، کلید موفقیت بهترین مهندسان فناوری است.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

شواهدی که داوطلب دارای صبر، مهارت حل مسئله و تمایل به یادگیری مداوم است. مطمئن شوید که علاقه و پتانسیل آنها همچنین انعطاف پذیری برای انطباق با فناوری‌های جدید را بررسی کرده‌اید.

چگونه مهندس سیستم را برای مهارت‌های نرم غربال کنیم

برای سنجش مهارت‌های نرم مهندس سیستم سوالات زیر را پرسید:

1. فرض کنید که من یک پذیرنده مردد فناوری‌های جدید هستم. چگونه می‌خواهید مرا متقاعد کنید که یک تغییر اساسی ایجاد کنم؟

شما به مهندس سیستم  نیاز دارید که بتوانند ارزش کار خود را به روشی غیر فنی بیان کنند، به خصوص در مورد ارائه ایده ها به یک تیم اجرایی. در اینجا شما به دنبال نامزدی هستید که بتواند مفاهیم و اصطلاحات پیچیده را برای یک تصمیم گیرنده ساده و سودمند کند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

پاسخ ها باید توانایی توصیف فناوری پیچیده را به روشی آسان و قابل درک نشان دهند. پاسخ‌های عالی با بیان واضح سود به کسب‌وکار منجر می‌شود.

2. فکر می‌کنید تجربیات شغلی قبلی شما چگونه به موفقیت شما در شرکت ما کمک می‌کند؟

مهندس سیستمی که قادر به تجزیه و تحلیل تجربیات گذشته و استفاده از آن دانش برای کار در یک پارادایم جدید هستند بسیار ارزشمند هستند. این فرصت نامزد شما برای مقایسه بین گذشته و آینده است که می‌تواند شما را متقاعد کند که آنها بهترین فرد برای این شغل هستند. پاسخ آنها همچنین نشان می دهد که آیا آنها تحقیقات خود را در مورد شرکت شما انجام داده‌اند یا خیر.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم

به تمایلات شفاف و واقع بینانه در مورد مشارکت توجه کنید. پاسخ‌ها باید سطحی از درک اهداف شما و اینکه آیا تجربه آنها برای شرکت شما مناسب است را نشان دهد.

3. آیا از انتخاب شغلی خود پشیمان هستید؟

هرگز آسان نیست که در مورد پشیمانی صحبت کنید. به خصوص برای یک غریبه که قدرت این را دارد که به شما شغل بدهد. اما یک نامزد عالی فروتنی، خود اندیشی و توانایی حل مسئله را نشان خواهد داد. برای شفافیت و این احساس که نامزد از انتخاب های خود خجالت نمی‌کشد، به دقت گوش دهید زیرا آنها به این مصاحبه منجر شده اند.

برای چه چیزی پاسخ را گوش کنیم:

ویژگی‌های مربوط به شرایط و نشانه‌هایی که نامزد، شانس او ​​را برای دستیابی به اهداف حرفه‌ای خود به حداکثر می‌رساند. اگر کاندید پشیمانی شغلی ندارد، پشیمانی زندگی خود را جستجو کنید، که می‌تواند به نشان دادن طرز فکر او کمک کند.

پیشنهاداتی برای مطالعه بیشتر:

برای دریافت فایل Word  و PDFکلیک کنید: