چندپتانسیلی بودن یک اصطلاح روانشناختی است که به توانایی و ترجیحات یک فرد ( به ویژه از نظر فکری و هنری)، برای برتری در دو یا چند زمینه مختلف اشاره دارد. چنین فردی به جای اینکه در یک زمینه قوی باشد، علایق او در زمینه‌ها و حوزه‌های مختلف گسترده شده است.

اغلب افرادی که چندپتانسیلی هستند آن را یک مشکل مهم برای خود می دانند. این ویژگی سبب می شود تا افراد تیزهوش، برنامه ریزی بیش از حد، تجربه استرس بالا، ایجاد سردرگمی، ناتوانی در تجزیه و تحلیل، انتخاب‌های تکانشی یا سازگارانه را تجربه کند. این افراد هر چیزی را که می خواهند درباره‌ی موضوع خاصی بدانند، خیلی زود بر آن تسلط می‌یابند یا آموخته‌اند.

این موضوع گاهی باعث نگرانی و وحشت‌زدگی این افراد می‌شود، زیرا فکر می کنند مهارت و توانایی مناسبی ندارند. به همین علت نمی‌توانند برعکس دیگران که تا آخر عمر به یک حرفه پایبند هستند، در مسیر شغلی مشخصی حرکت کنند. این یک ویژگی خاص نیست، چند پتانسیلی بودن است.

بیشتر مطالعه کنید: آزمون آنلاین نئو  

چپمن در مجله Stretch در مورد نقش چندپتانسیلی‌ها در سازمان ها و این باور که در آینده تقاضای بیشتری خواهند داشت، چنین بیان می‌کند: « در دنیای مدرن، جایی که شخص باید هم به عنوان متخصص رسانه های اجتماعی، هم سخنران عمومی، هم نویسنده و هم تحلیلگر داده، مشغول به کار باشد، موفقیت با افراد چند پتانسیلی است.»

آیا شما چندپتانسیلی هستید؟

افراد چندپتانسیلی دارای «یک نداری درونی» نیستند بلکه دارای علایق و فعالیت‌های خلاقانه متفاوتی در زندگی هستند. گرچه داشتن پتانسیل در زمینه‌های مختلف یک نعمت است. اما در دنیایی که پاداش نظم و انضباط، سخت کوشی و تمرکز روی یک موضوع، رسیدن به موفقیت است، کشیده شدن در جهات مختلف موفقیت را دشوار می کند.

شما باید بدانید که به دلیل علاقه شما در زمینه‌های مختلف(چیزهای زیادی که شما دوست دارید و در آن‌ها خوب هستید) موفقیت را از دست نداده اید.

چگونه یک فرد چندپتانسیلی به موفقیت می‌رسد؟

اولین کاری که لازم است یک فرد چندپتانسیلی انجام دهید این است که تعریف موفقیت از نظر شما چیست؟ انرژی خود را در چه جهتی صرف می کنید؟ پتانسیل‌های بالقوه شما چیست؟ آیا زندگی متعادلی دارید که در آن می توانید تمام علایق خلاقانه خود را کشف کنید؟  آیا هرگز کاری را برای امرار معاش انجام داده‌اید که با شخصیت شما ارتباطی نداشته باشد؟

پاسخ این سوالات هر چه که باشد، دانستن تعریف فرد از موفقیت می تواند در وقت بسیار صرفه جویی کند و کمک می‌کند تا از دنبال کردن رویاهای دیگران دست بردارید.

آگاهی از اولویت های شما می تواند به شما کمک کند آنچه را که واقعأ مهم است، در زمان مناسب و با تعریف خودتان انجام دهید. به عبارت دیگر پتانسیل خود را تا حد امکان مطابق با تعریف خود پیش ببرید.

ویژگی افراد چندپتانسیلی

به طور کلی ویژگی‌های افراد چندپتانسیلی عبارتند از:

  • تنوع طلبی: این افراد دوست دارند دنیاهای متنعی را تجربه کنند و علایق آنها در یک یا چند حوزه خلاصه نمی شود.
  • استقلال طلبی: این افراد دوست دارند آزادانه زمینه‌های مختلف را تجربه کنند و از یکجا نشینی و کارهای تکراری بیزارند.
  • داشتن آزادی عمل: این افراد از اینکه تحت کنترل و نظارت دیگران باشند بیزارند.
  • سازگاری بالایی دارند: این افراد به سرعت با تغییرات سازگار می شوند و این یک ویژگی فوق‌العاده است.
  • یادگیری سریعی دارند: در این زمینه حتی فکر رقابت با این افراد را نکنید.

حوزه‌ی آموزش یکی از مطلوبترین گزینه‌ها برای افراد چندپتانسیلی است….

چه شغل‌هایی برای چند پتانسیلی‌ها مناسب است؟

چون افراد چندپتانسیلی در زمینه‌های مختلف توانایی‌های بالایی دارند باید شغل‌هایی را انتخاب کنند که بتوانند از همه توانایی‌ها یا حداقل از تعدادی از توانایی‌هایشان استفاده کنند. در زیر به چند شغل مناسب برای اینگونه افراد اشاره شده است:

  • کارگردان سینما
  • مدیر بازاریابی
  • حوزه‌ی آموزش

سایت اِمیلی واپنیک را می‌توانید اینجا  پیدا کنید.

بیشتر مطالعه کنید:

تست نئو
برای انجام تست و دریافت کارنامه

کلیک کنید

برای دریافت فایل word و pdf کلیک کنید

Summary
Author Rating
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Software Name
نرم افزار منابع انسانی آنلاین سنجمان
Operating System
وب اپلیکیشن
Software Category
نرم افزار سازمانی منابع انسانی
Landing Page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست