تعریف شغل Back End Developer

توسعه دهنده بک اند معمولا مسئول نوشتن خدمات وب و API هستند که توسط توسعه دهندگان فرانت اند و توسعه دهندگان رابط کاربری نرم‌افزارهای موبایل استفاده می‌شود. یک توسعه دهنده بک‌اند مسئول برنامه نویسی سمت سرور ( server-side )و همچنین اتصال آن برای کار با فرانت‌اند است. در حقیقت توسعه دهندگان بک‌اند با فرانت‌اند دست در دست هم می‌دهند تا سرویس مورد نظر به درستی عمل کند.

توسعه دهنده بک‌اند( Back End Developer ) چه وظایفی دارد؟

به صورت کلی و ساده مهم ترین وظیفه یک توسعه دهنده بک اند(Back end Developer) ایجاد Server-side وب‌سایت و اتصال رابط کاربری فرانت‌اند است.

تفاوت بک اند و فرانت اند

تفاوت بک اند و فرانت اند

آیا من برای شغل توسعه دهندهبک‌اند( Back End Developer ) مناسب هستم؟

اگر شما شرایط زیر را داشته باشید به احتمال زیاد این شغل مناسب شماست:

 1. اگر شما در زبان اچ‌تی‌ام‌ال ( 5 HTML ، CSS )  که به عنوان سنگ زیر‌بنای وب‌ محسوب می‌گردد تسلط بالایی دارید. اگر به زبان‌های جاوااسکریپ (JS)  JQURI و به کتابخانه هایی مثل Vue ,CSS3 ,js ,react ,angular هم تسلط داشته باشید احتمال موفقیت بیشتر می شود ( توصیه می شود قبل از شروع به کار بک اند مدتی فرانت کد  بزنید و بعد برید به سمت بک اند که درکتون از نرم افزار کامل‌تر باشه )
 2. اگر شما به یکی از زبان‌های برنامه نویسی سمت سرور مثل PHP، ASP ، Python ، JAVA  یا غیر از این و فریمورک‌ های از پیش طراحی شده آن و مفهوم MVC و معماری های نرم افزار تسلط دارید.
 3. اگر همچنین تجربه کار با لینوکس، MtSQL، آپاچی و ویندوز سرور و همچنین تجربه کار با Flask و SQLAlchemy را داشته باشید .
 4. اگر در یکی از تست های روانشناسی زیر شرکت کردید (بهترین تست روانشناسی برای تشخیص این شغل تست کتل و نئو است ) :
   • اگر براساس تست کتل صفات بارز شما در 16 تای اول این صفات بود:

   تفکر‌انتزاعی،پایداری هیجانی، خیال‌پردازی ، تحول گرایی  باشد و در مرتبه دوم کمی درونگرایی به علاوه استقلال،انعطاف بالا،سازگاری و خلاقیت بالا داشتید.

همین حالا در آزمون کتل شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست روانشناسی کتل

 • اگر براساس تست نئو (NEO) شما عامل روان نژندی پایینی دارید مخصوصا تکانش وری و پرخاشگری باید پایین باشد و عوامل تخیل، صمیمیت و جمع گرایی ، خویشتن داری شما بالاست.

همین حالا در آزمون نئو شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد نئو (NEO)

 • اگر هوش هیجانی بالاتر از متوسط دارید و مخصوصا موارد خودشکوفایی،احترام به خود، استقلال، و حل مسئله، واقع گرایی و خویشتن داری،تحمل فشار روانی و انعطاف پذیری متوسط به بالا باشد.

همین حالا در آزمون هوش هیجانی شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش هیجانی

 • اگر MBTI بدید یکی از تیپ های (  ISTJ,ISFJ,ESTJ,INTP,INTJ,ENTP,ENTJ) نتیجه شما بشه:

همین حالا در آزمون MBTI شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد MBTI

 • اگر براساس تست هالند تیپ شغلی شما CIR باشد یعنی:(conventional)(قراردادی)(investigative)(جستجوگر)(Realistic)(واقع‌گرایانه).

همین حالا در آزمون هالند شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست هالند

 1. تسلط عالی خواندن و فهمیدن منابع انگلیسی برای خود آموزی ( self learning ) را دارید و به راحتی می توانید با جستجو در موتورهای جستجو به پاسخ مشکلات برسید ( با سایت هایی مثل stackoverflow هم آشنایید). کلا درکتون از عملکرد نرم افزار و اشتیاقتون برای حل مسائلش بالاست

اگر در این 5 آیتم نتایج خوبی گرفتید پس شما پتانسیل یک توسعه دهنده‌ بک‌اند ( Back End Developer ) را دارید. اگر که شما بعضی از این آیتم‌ها را ندارید نگران نباشید. چون با شناختی که از خودتون بدست آوردید می‌توانید راه شکوفایی و استعداد خود را پیدا کنید و اینکه می‌توانید با تمرین، مهارت‌های خودتونو افزایش بدید.

اگر بعد از خواندن این مقاله دوست دارید در کلاسی برای تقویت توانایی هاتون شرکت کنید در نظر سنجی زیر برای موضوع کلاس آموزشی شرکت کنید

همین حالا برای پیش ثبت نام کلاسی که دوست دارید شرکت کنید

سطح در آمد برنامه نویس ها براساس تکنولوژی:
سطح در آمدبرتامه نویس در دنیا

سطح در آمدبرتامه نویس در دنیا

 

چگونه یک توسعه دهنده بک اند ( Back End Developer ) خوب استخدام کنیم؟

به منظور جذب توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) که بهترین نیازهای شما را برآورده کند، بسیار مهم است است که یک توضیح شفاف و دقیق از شرح شغلی یک توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) داشته باشید.

این شغل همانند شغل توسعه دهنده فرانت‌اند جزء شغل‌های جدید و نوپا به حساب آورد رشد تقاضای بالایی دارد. یک توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) یک نوع برنامه‌نویس است که منطق محاسباتی یک وب‌ سایت، نرم‌افزار و یا سیستم اطلاعاتی را ایجاد می‌کند. این توسعه دهنده‌ها، مولفه‌ها و ویژگی‌هایی را ایجاد می‌کنند که به طور غیر مستقیم توسط کاربر یک برنامه و یا یک بصورت مستقیم توسط یک توسعه دهنده فرانت اند دسترسی پیدا می‌کنند.

در ادامه ما هم برای کسانی که می‌خواهند استخدام کنند الگویی کاملا کارا و اثربخش ارائه دادیم. با کمک از تکنولوژی نوین ATS شما هم می توانید از این الگوهای جدید بهره برداری کنید.
بیشتر با سیستم جذب و استخدام ATS آشنا شوید.

همه‌ی کسانی که می‌خواهند به عنوان نیروی کارآمد جذب شرکت‌ها و سازمان‌ها شوند، باید آشنایی کاملی با مسئولیت‌ها و وظایف، دانش و فنون مورد نیاز، شایستگی‌ها و مهارت‌ها داشته باشد. همچنین سازمان‌ها پارمترهای خاصی رو برای سنجش افراد به کار می‌برند.

شرح شغلی یا همون Job Description جزء مهمی از فرایندی است که در تمام دپارتمان‌های منابع انسانی شرکت‌ها باید انجام شود. ما نکاتی را که در اینجا یادآور می‌شویم، نکاتی مهم در امر استخدام است که مبنای ما شرح شغلی است.

مسئولیت‌ توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) چیست؟

آیا به مسئولیت‌ها و وظایف یک توسعه دهنده فرانت اند (Back End Developer ) آگاه هستید؟ آیا می‌دانید در بخش شرح شغلی بند مسئولیت‌ها و وظایف از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است؟
یک شخص به عنوان توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer) برای پیوستن به تیم IT یک سازمان نیاز به آگاهی از مسئولیت‌ها و وظایف خود دارد. همچنین شرکت‌ها و سازمان‌ها هم برای استخدام یک توسعه‌دهنده باید اشراف کاملی به شرح وظایف و مسئولیت‌های این سمت داشته باشد.
برای شما که می‌خواهید استخدام شوید و یا شما که می‌خواهید جذب کنید، فرقی ندارد. آگاهی شما از مسئولیت‌ها و وظایف توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) به میزان قابل توجهی در جذب و استخدام مفید و کارا است.
یک توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) دارای وظایف و مسئولیت‌های به شرح زیر است:

 • توسعه و طراحی:

  یک توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) مسئول توسعه و تکامل سایت، نرم‌افزار و برنامه های کاربردی با استفاده از آخرین زیرساخت‌ها و روش‌ها است. همچنین او مسئول تجزیه و تحلیل اتفاقات ناخواسته در سایت و یا برنامه‌ها هست. توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) طراحی و توسعه پایگاه داده ( Database ) با استفاده از زبان های پایگاه‌های داده  را باید انجام دهد، اقدامات حفاظتی و امنیتی را برای نگه‌داری از  Database انجام دهد. راه حل‌های ذخیره سازی داده‌ها و برنامه‌های کاربردی وب از طریق چارچوب‌های کاربردی وب مانند جاوا را اجرا کند. انجام تست واحد، بررسی کدها، اصلاح کد سورس‌های فعلی، ارزیابی و بهبود وب سایت و نرم‌افزار ها و حفظ و نگه‌داری کد سورس‌ها.

 • ساختار و روش شناسی :

  توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) متخصص ساختارهای داده و الگوریتم ها است که توانایی اجرای آنها را از طریق زبان انتخابی دارد. تخصص در توسعه الگوریتم‌ها و پیاده سازی و همکاری با تیم مدیریت با روش هایی مانند Agile, Lean, CI,XP( اسکرام ) دارا می‌باشد.

 • همکاری و پشتیبانی :

  توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) نقش بسیار سازنده‌ایی دارد. همکاری با مهندسین سیستم ( System Engineers ) و دیگر کارشناسان فنی در توسعه و اجرای راهکارها.  همچنین همکاری با توسعه‌دهندگان فرانت‌اند ( Front End Developer ) در خصوص ایجاد و تضمین هماهنگی در توسعه سایت و نرم‌افزار و در ادامه همکاری با تیم توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) در خصوص ارزیابی و تصمیم‌گیری در انتخاب فن‌آوری، طراحی و اجرای استراتژی. شناسایی باگ های ایجاد شده توسط مشتری و اصلاح آنها و تست وب‌سایت طراحی شده براساس test case

شما به عنوان کسی که برای جذب در سازمان‌ها برای سمت توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) تقاضا می‌کنید باید واقف به وظایف‌های این شغل باشید. چون دانستن اینکه وظایف یک توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) چیست نشان دهنده آگاهی شما از سمت مورد نظر است و توجه مصاحبه‌گر را به خودتان جلب می‌کنید.

تفاوت طراح و برنامه نویس طنز

تفاوت طراح و برنامه نویس طنز

دانش و فنون موردنیاز و مهارت‌های توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) چیست؟

الزامات دانش و فنون واجد شرایط برای توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) یک از چالش‌های پیش‌رو برای شرکت و سازمان‌ها است . دانش و فنون مورد نیاز و مهارت‌های توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) به شرح زیر است:

 • تحصیلات : توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) باید دارای مدرک لیسانس در رشته علوم کامپیوتر و یا هر رشته مرتبط باشد. معادل آن در تجربه کاری نیز برای این موقعیت قابل قبول است.
 • تجربه ( Experience ) : کاندیدای خوب برای این شغل باید حداقل 2 سال تجربه کاری داشته باشد.
 • درک عمیقی از پلتفرم‌های واسط کاربری و فناوری‌ها داشته باشد و همیشه در حال بروزرسانی خود از تکنولوژی ها باشد.
 • دارای تسلط در رابط خط فرمان ( CLI )
 • تسلط کافی در زبان انگلیسی

در بخش مهارت‌ها یا همان SKILLs برای توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) براساس استانداردهای بین‌المللی به قرار زیر است: ( در این بخش با توسعه دهنده فرانت‌اند دارای وجه مشترکات می‌باشد )

 • مهارت برنامه نویسی:مهارت در برنامه‌نویسی کامپیوتری(عالی)
 • تفکر انتقادی: استفاده از منطق و استدلال برای شناسایی نقاط قوت و ضعف و ارائه راه‌حل‌های جایگیزین، انجام نتیجه‌گیری با توجه به رویکرد انتقادی در مشکلات به وجود آمده(عالی)
 • حل مشکلات پیچیده: شناسایی مشکلات پیچیده، بررسی و ارزیابی و حل مشکلات(خوب)
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات: مهارت در تجزیه و تحلیل نیازها و الزامات محصول برای ایجاد یک طراحی(خوب)
 • تفکر خواندن: درک جملات و متن‌های نوشته شده(مخصوصا کدهای برنامه‌نویسی دیگران) در اسناد مربوط به کار(خوب)
 • یادگیری فعال: درک مفاهیم اطلاعات جدید برای حل مسائل حاضر و آینده و تصمیم‌گیری در خصوص آنها(خوب)
شایستگی‌های عمومی و ویژگی‌های شخصیتی توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) موفق چیست؟

هنگامی که مدیر استخدام از شما در مورد سبک کاری سوالاتی از شما میپرسد در حقیقت سوالاتی است که نشان می‌دهد که چگونه شما با فرهنگ شرکت و شرایط شغلی خود سازگار هستید. سعی می‌کند که متوجه شود که آیا یک کارمند سخت کوشی هستید یا خیر. مدیران در حقیقت سعی می‌کنند تا تصمیم بگیرند که آیا شما یک بازیکن قوی برای تیمشون هستید یا خیر. آیا شما هستید که با توضیحاتتون کمک میکنید تا تصمیم بهتری بگیرند ؟ آیا شما مناسب این شغل هستید ؟ برای هر شغلی این ویژگی‌ها متفاوت است و هر سمت دارای شایستگی‌های عمومی و ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی است. برای همین است که برای شما این ویژگی‌های شخصیتی را برای هر شغل در کنار هم آوردیم تا شما درک بهتری برای شغل مورد علاقتون داشته باشید.

 • توجه به جزییات(جزئی‌نگری):

  نیازمند آن است که جزییات در کار را به صورت کامل و دقیق اجرا کند(عالی)

 • تفکر تحلیلی:

  شغل نیازمند آن است که با استفاده از تجزیه و تحلیل اطلاعات و منطق، مشکلات مربوط به کار را رسیدگی و حل کنید(عالی)

 • استقامت:

  شغل مستلزم آن است که با موانع زیادی مواجه شوید و در این شغل استقامت بالایی از خود نشان دهید(عالی)

 • اطمینان:

  این شغل نیازمند آن است که شخصی با قابلیت اطمینان، مسئولیت‌پذیر و متعهد در تعهداتش انجام وظیفه نماید(عالی)

 • نگرش مثبت به تغییرات:
 • نیازمند آن است که نسبت به تغییرات آمادگی داشته باشید(نیازمند تنوع قابل توجه در کار)(عالی)
 • خلاقیت:

  نیازمند آن است که دارای روحیه خلاقیت و ابتکار در مسئولیت‌ها و چالش‌ها داشته باشید و همچنین نوآور و تفکر جایگزین برای ایجاد ایده‌های جدید(خوب)

 • صداقت و اخلاق در کار:
 • این شغل نیازمند آن است که رفتارهای صادقانه و اخلاق‌مدار داشته باشید(عالی)
 • تحمل استرس و فشار کاری(کنترل خشم):

  نیازمند آن است که پذیرش انتقاد و برخورد با آرامش داشته باشید و تحمل فشار و استرس بالا در کار را پذیرا باشید(متوسط)

 • همکاری:
 • نیازمند آن است وظایف را به صورت گروهی انجام داده و از کار گروهی لذت ببرد(متوسط)
 • روحیه استقلال طلبی:

  آنچه که شما در کار نیاز دارید روحیه استقلال طلبی است، بدین صورت که مسئولیت‌های خود را با نظارت کم یا بدون نظارت انجام دهید(خوب)

توانایی‌های( Abilities ) لازم برای توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer )

شاید برای شما سوال باشد که مهارت با توانایی چه فرقی دارد. خیلی خلاصه بیان می‌کنم: توانایی‌ها طبیعی و یا درونی هستند در حالی که مهارت‌ها رفتارهایی هستند که می‌آموزیم و یاد می‌گیریم.به طور مثال رهبری یک توانایی است که می‌توان با آموزش و مهارت در خود تقویت کنیم. اینجاست که توانایی‌ها برای کارفرما در اولویت قرار دارند تا مهارت.اما توانایی یک توسعه دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) به شرح زیر است:

 • توانایی در استدلال استقرایی در استفاده از قوانین عمومی برای حل مشکلات خاص و پاسخ دادن به مشکلات(عالی)
 • توانایی دیدن جزیئات در محدوه نزدیک(جزئی‌نگری)(خوب)
 • توانایی گفتن چیزی که اشتباه است یا احتمال دارد به اشتباه کشیده شود در زمان درست و به‌موقع(فرار از مشکلات)(خوب)
 • توانایی درک خواندن و درک اطلاعات و ایده‌های ارائه شده به صورت متنی و در نوشتار(خوب)
 • توانایی انتقال اطلاعات و ایده‌ها به دیگران به طوری که آنها درک مناسبی از صحبت‌های شما دشته باشند(خوب)
چگونه از تست های روانشناسی برای استخدام توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) استفاده کنیم؟

تمام مسائلی که در بالا ذکر شد قابلیت‌ها، مسئولیت‌ها و ویژگی‌هایی است که باید در کار داشته باشید. اما چطور و چگون می‌توان پارامترهای بالا را سنجید و تعیین کرد که کدام‌ یک از آن‌ها در شخص داوطلب وجود دارد بحثی است که همیشه با مشکلاتی همراه بوده.

اگر بتوان نیرویی مستعد با ویژگی‌های بالا در این سمت جذب کرد می‌توان مطمئن شد که بیشتر راه تطابق شغلی را طی کرده‌ایم.

تمام این تست ها به صورت رایگان برای سازمان هایی که از ATS سنجمان استفاده می کنند موجود است .

برای دمو رایگان ثبت نام کنید

هالند(HOLLAND)

تست هالند یا همان تست رغبت‌سنجی شغلی است که نوع علاقمندی شغلی داوطلب را می‌سنجد. این تس سطح علاقه شما را در شش منطقه شغلی اندازه‌گیری می‌کند تا به شما کمک کند که کدام شغل در سطح مناع، استعداد و توانایی‌های شماست. 6 معیار سنجش این تست شامل- RIASEC – واقع‌گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، جسور، قراردادی – است.
شغل توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) به قرار زیر است:
باید CIR باشد یعنی:

(conventional)(قراردادی):

این افراد مشاغلی را ترجیح می‌دهند که دربرگیرنده‌ی فعالیت‌های روتین و قانون‌مند است و در آنها بایستی از دستورالعمل و قواعد مشخصی پیروی کرد.

(Investigative)(جستجوگر):

این افراد از شغل‌هایی لذت می‌برند که آمیخته با تحلیل، استدلال منطقی، پژوهش مطالعه و فعالیت‌های علمی باشد. شغل‌هایی که که درآنها تصمیمات براساس رجوع به اطلاعات و حقایق گرفته می‌شود و نه براساس شهود و غریزه.

(Realistic)(واقع‌گرایانه):

مشاغل با این رویکرد اغلب فعالیت‌های کاری را شامل می‌شود که با مشکلات و راه حل‌های عملی و دنیای واقعی سر و کار دارد.

همین حالا در آزمون هالند شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست هالند

 

تحلیل تست MBTI

یک توسعه‌دهنده بک‌اند(Back End Developer ) لزوما نیاز به برونگرایی ندارد. برنامه‌نویسان یا توسعه دهندگان وب اصولا کسانی هستند که فرصت می‌خواهند که دست به کاری بزنند که به بهترین وجه انجام شود. تحلیل مسائل و فراهم آوردن راه‌حل‌های مبتکرانه از نتایج کارش است.
( تیپ‌های مناسب ISTJ,ISFJ,ESTJ,INTP,INTJ,ENTP,ENTJ )

همین حالا در آزمون MBTI شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد MBTI

 

 

تحلیل نئو(NEO_PI-R)

در بخش نئو می‌توانیم بخشی از پارامترهای مورد نظر در هر شغل را بسنجیم. در نئو پنج عامل اصلی روان‌نژندی، برون‌گرایی، انعطاف‌پذیری، دلپذیر بودن و باوجدان بودن می‌سنجیم که هر کدام دارای 6 زیر عامل هستند. آزمون نئو از آن جهت مهم تلقی می‌شود که برخلاف تست MBTI صفات را به صورت طیفی می‌سنجد. این کار باعث می‌شود جزئیات بیشتری را از خود و دیگران (کسانی که متقاضی جذب هستند) بدست آوریم. هرچند تحلیل آن کمی سخت‌تر می‌شود اما سنجمان با تفسیر کاملی که در اختیارتان می‌گذارد با خیال راحت نتیجه را به آسان‌ترین تحلیل دریافت کنید.
براساس تست نئو عوامل زیر معیاریست که تطابق با شغل توسعه‌دهنده بک‌اند( Back End Developer ) را می‌توان سنجید.
روان‌نژندی: تحمل فشار و استرس کاری
برون‌گرایی: نگرش مثبت به تغییرات، همکاری
انعطاف‌یذیری: صداقت و اخلاق
دلپذیر‌بودن: استقلال طلبی
با وجدان بودن: مسئولیت‌پذیری، وظیفه‌شناسی

همین حالا در آزمون نئو شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد نئو (NEO)

تحلیل تست کتل(CATTELL)

در مقالات قبل گفتیم که تست کتل جزء مهمترین تست‌ها و کاملترین تست‌ها می‌باشد. این تست در مشاوره‌های قبل ازدواج، وضعیت‌سنجی شناختی افراد در زندگی و همچنین سنجش افراد در موقعیت‌های مختلف کاری را می‌سنجد. این تست برای کسانی که می‌خواهند رهبری و خلاقیت خود را بسنجند(و البته خیلی از عامل‌های دیگر) کتل گزینه خوبی برایشان است.
براساس کتل اگر صفات بارز ، آرامش، انعطاف در کار، استقلال، کنترل، سازگاری و خلاقیت را داشته باشید، بیشتر احتمال تطابق شغلی خواهید داشت.

همین حالا در آزمون کتل شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست روانشناسی کتل

هوش هیجانی(Bar-On)

تست بارا-آن یا هوش هیجانی در پنج عامل و هر عامل در سه زیر عامل می‌سنجد.این پنج عامل اصلی عبارتند از خوآگاهی،بیان خود، روابط با دیگران، تصمیم‌گیری و مدیریت استرس است. هوش هیجانی در حقیقت نوع دیگری از با هوش بودن است. بالا بودن هوش هیجانی رابطه مستقیمی در موفقیت شغلی و شخصی دارد.
همانطور که قبلا بیان شد، از ویژگی‌های بارز شغل توسعه‌دهنده بک‌اند ( Back End Developer ) همکاری، مدیریت استرس و فشار در کار و روحیه استقلال طلبی و … می‌باشد. در تست هوش هیجانی می‌توان این صفات بارز را سنجید و میزان تطابق فرد با شغل را بدست آورد. وجه تمایزی که تست هوش هیجانی در این شغل دارد این است که واقع‌گرایانه بودن و حل مسئله را هم می‌سنجد.

در تست هوش هیجانی می‌توان این صفات بارز را سنجید و میزان تطابق فرد با شغل را بدست آورد.

همین حالا در آزمون هوش هیجانی شرکت کنید

اطلاعات بیشتر در مورد تست هوش هیجانی