تست بلبین سنجمان

نقش ایده‌آلل شما در تیم کدام است؟

سؤال

دقیقه

شرکت‌کننده

هزار تومان

این تست نشان می‌دهد که کدام یک از ۹ نقش به بهترین وجه برای هر شرکت کننده مناسب است.

این تست نشان می‌دهد که کدام یک از ۹ نقش به بهترین وجه برای هر شرکت کننده مناسب است.

C

در مورد تست بلبین سنجمان بیشتر بدانید.

 تفاوت تست بلبین با تست MBTI چیست؟

 تست بلبین با تست نشانگر نوع مایرز-بریگز متفاوت است. دومی یک تست روان‌سنجی است که تیپ شخصیتی شما را نشان می‌دهد، درحالی‌که تست بلبین یک آزمایش رفتاری است که مشخص می‌کند کدام ویژگی‌ها را در ۹ نقش احتمالی تیمی نشان می‌دهید.

مزایای تست بلبین

  • تیم‌های متوازنی  را  بر اساس مشارکت‌های رفتاری به جای عناوین شغلی تشکیل دهید.
  • با خودآگاهی، رفتارهای خود را با توجه به موقعیت و نیاز تجاری تطبیق دهید.
  • با استفاده از یک زبان مشترک برای بحث در مورد مشارکت‌های تیمی، گفت‌وگوهای تیمی غیرشخصی را تجربه کنید.
  • به جای «احساس درونی» که ممکن است در معرض سوگیری ناخودآگاه باشد، تصمیم‌های آگاهانه، بی‌طرفانه و مبتنی بر واقعیت بگیرید.

چرا تست ببلین سنجمان؟

درک دینامیک تیم

آزمون بلبین به افراد و تیم‌ها کمک می‌کند تا نقش‌های ترجیحی خود را در محیط تیمی درک کنند. با شناسایی نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضا، تیم‌ها می‌توانند به طور مؤثرتری سازماندهی شوند و بهره‌وری و همکاری را به حداکثر برسانند.

بهینه‌سازی عملکرد تیم

با اطمینان از اینکه هر عضو تیم در یک نقش قرار گرفته است که با نقاط قوت او همخوانی دارد، آزمون بلبین به بهینه‌سازی عملکرد تیم کمک می‌کند. تیم‌ها می‌توانند از توانایی‌ها و استعدادهای متنوع اعضای خود بهره ببرند که به افزایش بهره‌وری و بهبود نتایج منجر می‌شود.

بهبود ارتباط تیمی

 درک نقش‌های خود و دیگران در تیم، ارتباط و همکاری بهتر را درون تیم فراهم می‌کند. اعضای تیم می‌توانند به مشارکت‌های همدیگر ارزش دهند، ارتباطات را بهبود بخشند و اختلافات را به‌صورت مؤثرتری حل کنند.

برنامه‌ریزی استراتژیک

نتایج به‌دست‌آمده از آزمون بلبین می‌تواند در روند برنامه‌ریزی استراتژیک سازمان‌ها مؤثر باشد. با درک ترکیب تیم‌ها و نقش‌های افراد، سازمان‌ها می‌توانند تصمیمات خود را در مورد تخصیص منابع، آموزش و برنامه‌های توسعه تیم انجام دهند.

چگونه آزمون بلبین را انجام دهم؟

 در نسخه جدید تست بلبین ۷ سؤال ۹ گزینه‌ای در نظر گرفته شده است. این به‌روزرسانی موجب یک تجزیه‌وتحلیل دقیق‌تر برای مشخص‌کردن نقش فرد در تیم شده است.

 توجه داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. سعی کنید بر اساس اینکه شما چه کسی هستید پاسخ دهید، نه اینکه شما دوست دارید چه کسی باشید. مشخص است هر گزینه‌ای که خصوصیت رفتاری شما را بیشتر توصیف می‌کند نمرهٔ بیشتری به آن تعلق می‌گیرد. زمان پاسخگویی به این تست حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. مراقب باشید که حداکثر ۲۰ ثانیه صرف پاسخ‌دادن به هر گزینه کنید.

 نحوه انجام تست بلبین به این صورت است که هر بخش ۱۰ نمره دارد. این ۱۰ نمره باید بین ۹ گزینه توزیع شود. ممکن است یک گزینه ۱۰ نمره بگیرد و بقیه گزینه‌ها ۰ و ممکن است همه گزینه‌ها نمره‌ای مساوی بگیرند.

 برای مثال، اگر فکر می‌کنید که یک جمله به‌شدت به رفتار شما نزدیک است و دو مورد دیگر فقط کمی به شما شباهت دارد، می‌توانید امتیاز ۶ را برای “به‌شدت نزدیک” و ۲ امتیاز برای هر دو جمله دیگر توزیع کنید. یا اگر دو جمله به همان اندازه نزدیک به رفتار شما باشد، می‌توانید ۵ امتیاز به هر یک اختصاص دهید. همچنین می‌توانید تمام ۱۰ امتیاز را به یک گزینه اختصاص دهید، یا به هر ۹ گزینه یک امتیاز اختصاص دهید.

 ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که تعداد دفعات اختصاص امتیاز ۱۰ به گزینه‌ها نباید از ۳ بار تجاوز کند. در غیر این صورت داده‌های شما قابل آنالیزکردن نمی‌باشد. اگر جمله‌ای را مطابق رفتار خود نمی‌بینید، آن را امتیازدهی نکنید و مکان امتیاز آن را خالی بگذارید. امتیاز آن صفر در نظر گرفته خواهد شد.

نقش‌های تیمی بلبین

تست بلبین اجازه می‌دهد تا نقش‌های تیمی ترجیح داده شده و اجتناب شده هر فرد را در بین ۹ نقش تعریف‌شده شناسایی کنید. این ۹ نقش در سه دسته گروه‌بندی می‌شوند:

نقش‌های تفکرمحور

نوآور

ارزیابی کننده

متخصص

نقش‌های عمل‌گرا

شکل‌دهنده

مجری

تمام‌کننده

نقش‌های مردم‌محور

هماهنگ‌کننده

جستجو کننده منابع

انجام‌دهنده کار تیمی

به جمع سازمان‌هایی بپیوندید که به تست بلبین سنجمان اعتماد کرده‌اند 

سؤالات متداول

چگونه می توانم از اطلاعات تست بلبین برای بهبود کارآیی شخصی خود استفاده کنم؟

نقش‌های شما باید به طور مناسب توسعه داده و مورد استفاده قرار گیرد و نقاط ضعف‌ها به حداقل برسد. این ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما کلید رسیدن به کارایی و عزت‌نفس بالا است. همچنین نقش‌ها فرصتی را فراهم می‌کند تا با تلاش برای توسعه این نقش‌ها انگیزه بیشتری پیدا کنید.

آیا امکان خرید گروهی تست برای سازمان‌ها وجود دارد؟

بله؛ در صورت تمایل می‌توانید تست بلبین را به‌صورت گروهی و با تخفیف پلکانی دریافت کنید. کافیست با شماره تلفن سنجمان (02188492338) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را  راهنمایی کنند یا برای ثبت درخواست دمو این‌جا کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم از این تست برای ارزیابی کارجویان و کارکنان در سازمان استفاده کنیم؟

 برای این کار، دو راه وجود دارد:

 ۱. با خرید پلن‌های ATS سنجمان می‌توانید به‌صورت اقتصادی و یا نامحدود از این آزمون برای سنجش استعدادهای کارجویان استفاده کنید.
۲. درصورتی‌که نیاز به ATS ندارید و فقط می‌خواهید از آزمون بلبین استفاده کنید با خرید حداقل ۱۰ آزمون از پنل تجمیعی آزمون و نیز تخفیف‌های پلکانی بهره‌مند شوید.