تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل سنجمان

ابعاد پیچیده شخصیت خود را بشناسید و با درک عمیق‌تری از خود، برای آینده تصمیم بگیرید.

سؤال

دقیقه

شرکت‌کننده

هزار تومان

 می‌توان گفت تست ۱۶ عاملی کتل (16PF) تنها تست مهمی است که با استفاده از روش تحلیل عاملی ایجاد شده است.

کتل، در سال ۱۹۴۹ پس از تحقیقات تحلیلی عاملی به این باور رسید که مجموعه‌ای از ۱۶ ویژگی شخصیتی، می تواند به اندازه کافی نشان‌دهنده شخصیت افراد باشد.

C

کاربرد تست کتل در محل کار

جذب و استخدام بهینه

 اگرچه این تست توسط تیمی از روان‌شناسان توسعه یافت و در ابتدا برای اهداف روان‌شناسانه از آن استفاده کردند، امروزه برای مشاوران شغلی و مدیران منابع انسانی نیز کاربردی و ارزش‌آفرین است. در سال‌های اخیر، بسیاری از ابزارهای ارزیابی شخصیت که از نظر علمی معتبر هستند، مانند تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل، در دنیای کسب‌وکار به‌عنوان راه‌های مؤثری در استخدام فرد مناسب برای کار از طریق فرایندهای منابع انسانی، جایگاه خود را به دست آورده‌اند.

بهبود عملکرد کلی در سازمان

متخصصان منابع انسانی از طریق دستیابی به بهترین تناسب فرد با شغل – در اکثریت استخدام‌ها – می‌توانند به شرکت کمک کنند تا جابه‌جایی کارکنان را کاهش دهد، عملکرد کارکنان را افزایش دهد و کار تیمی را بهبود بخشد. در بلندمدت، حتی سودآوری شرکت را افزایش داده و نتیجه نهایی آن را بهبود می‌بخشد.

چرا تست کتل سنجمان؟

توسعه شغلی

این ارزیابی می‌تواند اطلاعاتی را ارائه دهد که به شما در تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام حرفه به بهترین وجه با علایق و استعدادهایتان مطابقت دارد، کمک می‌کند.

تشخیص‌های بالینی

این تست در تشخیص بالینی و برنامه‌ریزی درمانی به ویژه برای مبارزه با اضطراب، تغییرات بزرگ در زندگی و مشکلات رفتاری مفید است.

استخدام صنعتی و سازمانی

شما به عنوان استخدام‌کننده می‌توانید از پرسش‌نامه آزمون کتل سنجمان برای سنجش کارجویان استفاده کنید تا ببینید که برای موقعیت‌های شغلی خاص مناسب هستند یا خیر.

ارزیابی شخصیت و توسعه فردی

نتایج تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل می‌تواند به شما در درک بسیاری از جنبه‌های شخصیت و برنامه‌ریزی برای توسعه فردی کمک کند.

تاریخچه تست 16 عاملی کتل

ریموند کتل

ریموند کتل در سال ۱۹۰۵ به دنیا آمد. مشاهده نوآوری‌های متعدد قرن بیستم از جمله برق، تلفن، اتومبیل و هواپیما الهام‌بخش او شد. او مشتاق بود که همان اصول علمی را در مطالعه ذهن و شخصیت انسان به کار گیرد؛ زیرا فکر می‌کرد که شخصیت چیزی بیش از یک راز غیر قابل آزمایش است و ویژگی‌ها و رفتارهای انسانی را می‌توان از طریق مطالعه علمی بر اساس عوامل شخصیتی اساسی پیش‌بینی کرد.

چارلز اسپیرمن

 چارلز اسپیرمن، روان‌شناسی که به‌خاطر کارهای پیشگامانه‌اش در آمار مشهور است، با کتل همکاری کرد. بعدها، کتل با استفاده از روش‌های تحلیل عاملی که اسپیرمن پیشگام آن بود، طبقه‌بندی شخصیتی خود را ارائه کرد.

فهرست ویژگی‌های شخصیتی در آزمون کتل

 به گفته کتل، طیفی از ویژگی‌های شخصیتی وجود دارد. به بیان دیگر، هر فردی دارای ترکیبی از هر ۱۶ ویژگی است، اگرچه ممکن است در برخی از ویژگی‌های دیگر قوی‌تر باشد. برخی از عبارات توصیفی مورداستفاده برای هر یک از ۱۶ بعد شخصیتی کتل در فهرست ویژگی‌های شخصیتی زیر ذکر شده است:

۱. انتزاعی بودن

تخیلی در مقابل عملی (M)

۲. دلهره

نگران در مقابل با اعتماد به نفس (O)

۳. تسلط

نیرومند در مقابل مطیع (E)

۴. ثبات عاطفی

آرام در مقابل تحریک‌پذیر (C)

۵. سرزندگی

خویشتن‌دار در مقابل خودانگیخته (F)

۶. گشودگی برای تغییر

انعطاف‌پذیر در مقابل پیوست به آشنا (Q1)

۷. کمال گرایی

کنترل شده در مقابل بی انضباطی (Q3)

۸. حریم خصوصی

محتاطانه در مقابل باز (N)

۹. استدلال

خلاصه در مقابل عینی و ملموس (B)

۱۰. قانون‌آگاهی

سازگار در مقابل ناسازگار (G)

۱۱. اتکا به خود

خودکفا در مقابل وابسته (Q2)

۱۲. حساسیت

مهربان در مقابل خشن (I)

۱۳. جسارت اجتماعی

مهار نشده در مقابل خجالتی (H)

۱۴. تنش

پر تنش در مقابل آرام (Q4)

۱۵. گوش‌به‌زنگی

مشکوک در مقابل اعتماد (L)

۱۶. خونگرمی

خوش برخورد در مقابل ساکت (A)

به جمع سازمان‌هایی بپیوندید که به تست کلیفتون سنجمان اعتماد کرده‌اند

سؤالات متداول

تست کتل چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟

 اساساً، تست شخصیت ۱۶ عاملی کتل یک شخصیت را در دو سطح از ویژگی‌ها ارزیابی می‌کند. به گفته سازندگان تست کتل، ساختار شخصیتی سلسله مراتبی است و در صفات اولیه و ثانویه به هم پیوسته، آشکار می‌شود.

تست کتل در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

 تست کتل در زمینه‌هایی مانند مشاوره شغلی، جذب و استخدام، روان‌درمانی و توسعه فردی کاربرد دارد. این تست می‌تواند به افراد کمک کند تا درکی از نقاط قوت، ضعف‌ها و مواردی که باید در آن‌ها توسعه پیدا کنند داشته باشند.

آیا امکان خرید گروهی تست برای سازمان‌ها وجود دارد؟

بله؛ در صورت تمایل می‌توانید تست کتل را به‌صورت گروهی و با تخفیف پلکانی دریافت کنید. کافیست با شماره تلفن سنجمان (02188492338) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را  راهنمایی کنند یا برای ثبت درخواست دمو این‌جا کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم از این تست برای ارزیابی کارجویان و کارکنان در سازمان استفاده کنیم؟

 برای این کار، دو راه وجود دارد:

 ۱. با خرید پلن‌های ATS سنجمان می‌توانید به‌صورت اقتصادی و یا نامحدود از این آزمون برای سنجش استعدادهای کارجویان استفاده کنید.
۲. درصورتی‌که نیاز به ATS ندارید و فقط می‌خواهید از آزمون کتل استفاده کنید با خرید حداقل ۱۰ آزمون از پنل تجمیعی آزمون و نیز تخفیف‌های پلکانی بهره‌مند شوید.