پرسش و پاسخ مصاحبه:«چگونه استرس را کنترل می‌کنید؟»

اگر تا به حال شغلی داشته‌اید – یا حتی اگر تازه به شغلی مشغول شده‌اید – احتمالأ با احساس استرس در محل کار آشنا هستید. کارفرمایان بالقوه ممکن است گاهی در مورد نحوه مدیریت استرس در مصاحبه شغلی بپرسند. وقتی مصاحبه‌کننده‌ها این سوال را می‌پرسند، به دنبال اطلاعاتی در مورد نحوه واکنش شما در لحظات استرس‌زا هستند و اینکه چگونه واکنش شما ممکن است بر تیم و شرکت شما تأثیر بگذارد. در این مقاله، نکاتی را برای کمک به پاسخ شما و ارائه چند نمونه پاسخ به اشتراک می‌گذاریم.

نکات کلیدی:

کارفرمایان این سوال را می‌پرسند تا تعیین کنند چگونه می‌توانید با موقعیت‌های چالش‌برانگیز که با کار همراه است، کنار بیایید.

ابزارها، روش‌ها و تکنیک‌هایی را که برای کار تحت فشار استفاده می‌کنید، را توضیح دهید.

از تکنیک پاسخ STAR برای ارائه یک مثال خاص از زمانی که استرس را به خوبی مدیریت کرده‌اید، استفاده کنید.

چرا کارفرمایان در مورد استرس می‌پرسند؟

مصاحبه کنندگان می‌خواهند برای هر نقش بهترین استخدام را داشته باشند. اگر آنها بدانند که یک نقش خاص گاهی اوقات شامل موقعیت‌های استرس‌زا می‌شود، ممکن است بخواهند بررسی کنند که یک نامزد می‌تواند به آن محیط به شکلی سازنده و نه مخرب واکنش نشان دهد. کارکنانی که واکنش‌های استرس خود را درک می‌کنند، یک نوع دارایی برای مدیران استخدام هستند.

چگونه به سوالات مربوط به استرس پاسخ دهیم

همانطور که شروع به آماده کردن پاسخ خود برای این سوال می‌کنید، به زمانی فکر کنید که استرس را در محل کار تجربه کرده‌اید.

1. مدتی را صرف فکر کردن به نحوه برخورد با استرس کنید

با در نظر گرفتن سوالات زیر شروع کنید تا به شما در برنامه‌ریزی یک پاسخ مثبت و متمرکز بر مصاحبه کننده کمک کند که نشان می‌دهد به رابطه خود با استرس فکر کرده‌اید:

  • عوامل ایجاد شرایط استرس‌زا چه بود؟
  • اگر در ایجاد یک موقعیت استرس زا سهیم بودید، برای جلوگیری از آن چه کاری می‌توانستید انجام دهید؟
  • واکنش شما چگونه بود؟
  • چگونه استرس را کاهش دادید ؟
  • اگر می توانستید دوباره به آن موقعیت واکنش نشان دهید، چه کاری متفاوت انجام می‌دادید؟
  • استرس از چه راه هایی به کار شما کمک کرده یا به شما آسیب می‌رساند؟
2. روی داستان‌ها و نمونه‌هایی تمرکز کنید که لحظه‌ای از رشد شخصی را به شما نشان می‌دهد

این به هر کارفرمای بالقوه‌ای کمک می‌کند تا بفهمد چگونه استرس را به یک امر مثبت تبدیل می‌کنید – به خصوص اگر مثال‌هایی بزنید که استرس به نحوی به کار شما کمک کرده است.

 در اینجا چند نمونه از پاسخ خوب به این سوال آورده شده است:

مثال 1

«برنامه‌ریزی ابزار مهمی برای کنترل استرس برای من است. ترسیم برنامه های دقیق برای پروژه‌ها و حتی کارهای روزانه به من کمک می‌کند تا از موقعیت های استرس زا پیشی بگیرم.

وقتی استرس ناگزیر به وجود می‌آید، برنامه‌ریزی به من کمک می‌کند تا گام به گام با موقعیت مقابله کنم تا کارهایی را که باید برای خودم و همکارانم به طور مؤثر انجام دهم، اولویت‌بندی کنم.

برخی از بهترین کارهای من در ساده سازی فرآیندها از یک موقعیت استرس‌زا ناشی شده است. من توانسته‌ام گردش‌های کاری ساده‌تر و کارآمدتر را با فضای کمتری برای خطا طراحی کنم.»

مثال 2

«استرس می‌تواند انگیزه بزرگی برای من باشد. فشار سالم به من کمک می‌کند تا با ارائه تصویری از آنچه که همکارانم از من انتظار دارند و در چه زمانی، کار کارآمد و باکیفیت تولید کنم. من موقعیت‌های استرس‌زا را تجربه کرده‌ام که تیمم را گرد هم می‌آورد، و دیده‌ایم که برخی از بهترین کارهایمان ناشی از فشار بوده است.»

مثال 3

«برای من، ارتباط در موقعیت‌های استرس‌زا کلیدی است، حتی اگر بیش از حد ارتباط برقرار کنم تا مطمئن شوم همه در یک صفحه هستند. به عنوان مثال، من روی پروژه‌ای با تیم دیگری کار می‌کردم و متوجه شدیم که کارهای تکراری زیادی در حال انجام است. با برنامه‌ریزی یک استندآپ هفتگی و حفظ خطوط ارتباط صادقانه با تیم‌ها و مدیران خود، پروژه را به جلو بردیم و در نهایت هدف شرکت را به شکل بزرگی حرکت دادیم.»

3. برای سؤالات بعدی آماده باشید

بسته به پاسخ شما و کارفرما، مصاحبه کننده شما ممکن است سوالات بعدی را از شما بپرسد. اگر آنها می‌خواهند جزئیات بیشتری بدانند یا زمینه نحوه مدیریت استرس شما را در ارتباط با موقعیت شغلی درک کنند، آماده باشید که پاسخ خود را بسط دهید یا توضیح دهید.

از چه چیزی باید اجتناب کرد

اگر این سوال در مصاحبه بعدی شما مطرح شد، باید از چند چیز اجتناب کنید. مثلا:

از گفتن اینکه استرس ندارید خودداری کنید. اگرچه ممکن است جذاب به نظر برسد که خود را به عنوان فردی که همیشه آرام است قرار دهید، مصاحبه کننده به وضوح می‌خواهد در مورد واکنش شما به استرس بداند. اجتناب از پاسخ اساسی یا اینکه خود را مقاوم به استرس جلوه دهید ممکن است غیرواقعی یا دور از ذهن به نظر برسد.

سعی کنید روی احساسات موقعیت تمرکز نکنید. یک نمای کلی در سطح بالا از وضعیت ارائه دهید، توضیح دهید که چگونه آن را مدیریت کردید و چگونه به نفع تیم آنها و شرکت خواهد بود.

مثالی را انتخاب کنید که توسط شما ایجاد نشده است یا می‌توان به راحتی از آن اجتناب کرد – برای مثال، می‌خواهید از گفتن این جمله خودداری کنید: «من در یک موقعیت استرس‌زا بودم، زیرا یک تکلیف با یک موعد مقرر را فراموش کردم…»

مثبت بمانید و از پاسخ خود برای توضیح ارزشی که برای شرکت آنها خواهید داشت استفاده کنید. خودآگاهی در مورد نحوه مدیریت استرس در محل کار مطمئناً شما را در طول فرآیند مصاحبه متمایز می کند. S

سوال مصاحبه: «چگونه به کارکنان انگیزه می‌دهید؟»

چگونه در مصاحبه با اعتماد به نفس ظاهر شویم

مصاحبه اطلاعاتی چیست؟

مصاحبه موفق: چگونه برای یک شغل مصاحبه کنیم

نقاط قوت شخصی در طول مصاحبه

آداب مصاحبه شغلی

نحوه استفاده از تکنیک پاسخ مصاحبه STAR

چگونه در مصاحبه با اعتماد به نفس باشیم

چگونه در طول مصاحبه بر نقاط قوت شخصی خود تأکید کنید