7 نکته برای مثبت اندیشی در محل کار

مثبت اندیشی در محل کار فواید روحی و جسمی زیادی دارد. یک طرز فکر خوش‌بینانه می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد، اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و اثربخشی شما را در محل کار افزایش دهد. در این مقاله، به این موضوع می‌پردازیم که چرا باید مثبت فکر کنید و مراحلی را که می توانید برای شروع به کارگیری مثبت اندیشی بیشتر در زندگی کاری خود بردارید، بررسی می‌کنیم.

چرا مثبت اندیشی در محل کار مفید است

وقتی ذهنیت مثبتی را در محل کار خود حفظ کنید، ممکن است محیط و کارهای روزمره خود را لذت بخش‌تر کنید. با حفظ چشم انداز مثبت، می‌توانید به جای چالش‌هایی که با آن روبرو هستید، روی زمینه‌های بهبود و اهداف آینده تمرکز کنید. مثبت اندیشی بر دیگران نیز تأثیر می‌گذارد، بنابراین ممکن است در محل کار نیز همکاران خود را خوشحال‌تر کنید.

چگونه در کار خود مثبت فکر کنید

در اینجا چندین نکته وجود دارد که باید برای مثبت اندیشی در محل کار رعایت کنید:

1. قدر موفقیت‌های کوچک را بدانید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد تفکر مثبت در محل کار، یافتن چندین دستاورد کوچک برای جشن گرفتن در هر روز است. توجه به موفقیت‌ها می‌تواند به شما کمک کند که احساس خوش‌بینی و انگیزه بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، اگر پروژه بزرگی دارید که باید به پایان برسانید، روی چند کار آخری که انجام داده‌اید تمرکز کنید و به این افتخار کنید که آنها را با موفقیت انجام داده‌اید.

2. برای پرورش افکار مثبت وقت بگذارید

تجربیاتی را در نظر بگیرید که ممکن است معمولاً از آنها لذت نبرید و آنها را به چیزی سازنده و مثبت تبدیل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از زمان صرف شده در ترافیک به عنوان فرصتی برای آماده شدن برای روز کاری آینده استفاده کنید، مانند گوش دادن به یادداشت‌های نوشته شده آخرین جلسه خود یا یک سخنران انگیزشی. حتی ممکن است هر روز مشتاقانه منتظر این زمان باشید، زیرا می‌دانید که آن را صرف آموزش خود خواهید کرد.

3. هر موقعیتی را به درس آموخته تبدیل کنید

وقتی کار یا پروژه‌ای را به پایان می‌رسانید، چند دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید که چه چیزی خوب بوده و دوست دارید دفعه بعد چه چیزی را تغییر دهید. به چالش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو شده‌اید فکر کنید و راه‌هایی را برنامه‌ریزی کنید که از طریق آنها کار کنید تا پروژه بعدی خود را موفق‌تر کنید. به عنوان مثال، اگر به تازگی مدیریت یک پروژه را به پایان رسانده اید، می‌توانید به سه استراتژی مختلف برای پروژه‌های آینده فکر کنید تا در حین تلاش برای رسیدن به اهداف خود، گزینه هایی داشته باشید.

4. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

تلاش برای بودن در کنار افراد مثبت دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد خود و محیط اطرافتان بهتر فکر کنید. می‌توانید این کار را با صرف ناهار با همکارانی که تمایل به نظرات خوش بینانه دارند، انجام دهید. در طول مدتی که با آنها می‌گذرانید، ممکن است پروژه‌های چالش برانگیزی را مطرح کنید و به نظرات افراد در مورد آنها گوش دهید. آنها ممکن است راه جدیدی را برای برخورد با موقعیتی که قبلاً در نظر نداشتید به شما ارائه دهند.

5. از زبان مثبت استفاده کنید

یک راه ساده برای بهبود مثبت اندیشی، استفاده از کلمات مثبت برای استفاده در مکالمات محل کارتان است. نمونه‌هایی از این کلمات عبارتند از: «به انجام رساندن»، «باور»، «تشویق‌کننده»، «پر انرژی»، «سخاوتمند»، «مهربان»، «خوش‌بین»، «پیشرفت» و «پاداش دادن». استفاده از این کلمات و سایر کلمات با مفاهیم خوب می‌تواند به شما در ایجاد یک محیط مثبت کمک کند.

هنگام صحبت در یک جلسه، می توانید بگویید: “من معتقدم که می‌توانیم این پروژه را با موفقیت به پایان برسانیم” یا “من از پیشرفتی که داریم راضی هستم.” این می‌تواند باعث شود که شما و تیمتان نسبت به یک پروژه ناتمام یا مهلت قریب الوقوع خوشبین‌تر شوید.

6. سپاسگزاری کنید

در طول روز زمانی را به تفکر در مورد افراد، رویدادها و دستاوردهایی اختصاص دهید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید. در یک دفترچه یادداشت یا برنامه‌ریز، هر روز پنج موردی که بابت آنها سپاسگزار هستید را یادداشت کنید. ممکن است متوجه شوید که آن روز صبح در باشگاه ورزشی عالی تمرین کرده‌اید، در محل کار خود یک سخنرانی موفق ارائه کرده‌اید یا از صرف ناهار با همکارتان لذت برده‌اید. شناخت تأثیر مثبت این فعالیت‌ها می‌تواند راهی عالی برای پایان دادن به روز شما باشد.

7. سه جنبه مثبت هر موقعیت را بنویسید

یکی از راه‌های مثبت ماندن در محل کار، یافتن سه جنبه مثبت از یک موقعیت چالش برانگیز است. این به تمرکز کمک می‌کند و موقعیت دشوار را قابل کنترل‌تر می‌کند. برای مثال، اگر پروژه‌ای وقت‌گیر دارید، سه قسمت از پروژه‌ای را که از آن لذت می‌برید یادداشت کنید. ممکن است متوجه شوید که از تیمی که با آن کار می‌کنید لذت می‌برید یا مهارت جدیدی را آموخته‌اید. دیدن دستاوردهای چالش‌هایتان می تواند به شما کمک کند نگرش مثبتی داشته باشید. R

ارتباط مؤثر در محل کار

مثبت اندیشی در محل کار

هنر زیبای عذرخواهی در محل کار

مهارت­های حل مسئله در محیط کار

سوال مصاحبه: «چگونه به کارکنان انگیزه می‌دهید؟»

همدلی در محیط کار

چگونه بهره‌ وری کارکنان را افزایش دهیم؟

متخصص منابع انسانی در مقابل کارشناس منابع انسانی: تفاوت در چیست؟