مهارت ارتباطی

کارفرمایان به طور مداوم مهارت ارتباطی را به عنوان یکی از متداول ترین مهارت های درخواستی در آگهی های شغلی در نظر می گیرند. بهبود و نشان دادن مهارت های ارتباطی خود می تواند به شما کمک کند تا در حرفه خود پیشرفت کنید و در بازار کار امروزی رقابتی بمانید. یادگیری در مورد این مهارت ها همچنین می تواند به شما کمک کند تا روی حوزه های خاصی از ارتباطات خود تمرکز کنید. در این مقاله، 10 مهارت ارتباطی را مورد بحث قرار می‌دهیم، راه‌هایی را که می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید، توضیح می‌دهیم و راه‌هایی را برای برجسته کردن مهارت‌های ارتباطی در رزومه و در طول مصاحبه توضیح می‌دهیم.

مهارت های ارتباطی چیست؟

مهارت‌های ارتباطی، توانایی‌هایی هستند که هنگام ارائه و دریافت انواع مختلف اطلاعات از آنها استفاده می‌کنید. در حالی که این مهارت ها ممکن است بخشی منظم از زندگی کاری روزانه شما باشد، برقراری ارتباط به روشی واضح، موثر و کارآمد یک مهارت بسیار مهم و مفید است. یادگیری از ارتباط‌گیران بزرگ اطرافتان و تمرین فعال راه‌هایی برای بهبود ارتباطات خود در طول زمان، مطمئناً می‌تواند از تلاش‌های شما برای دستیابی به اهداف مختلف شخصی و حرفه‌ای حمایت کند.

مهارت های ارتباطی شامل گوش دادن، صحبت کردن، مشاهده کردن و همدلی است. همچنین درک تفاوت‌ها در نحوه برقراری ارتباط از طریق تعاملات رو در رو، مکالمات تلفنی و ارتباطات دیجیتال، مانند ایمیل و رسانه‌های اجتماعی، مفید است.

انواع ارتباط

چهار نوع ارتباط اصلی وجود دارد که ممکن است به صورت روزانه از آنها استفاده کنید، از جمله:

کلامی: برقراری ارتباط از طریق زبان گفتاری

غیرکلامی: برقراری ارتباط از طریق زبان بدن، حالات چهره و لحن

نوشتاری: برقراری ارتباط با زبان نوشتاری، نمادها و اعداد

تصویری: ارتباط از طریق عکاسی، هنری، طراحی، طرح، نمودار و نمودار

10 مهارت برتر ارتباطی

در اینجا مهارت های ارتباطی برتری وجود دارد که کارفرمایان و استخدام کنندگان می خواهند در رزومه و نامه پوششی، مصاحبه ها و توسعه شغلی شما ببینند:

1. گوش دادن فعال

گوش دادن فعال، که گاهی اوقات گوش دادن قدردانی یا گوش دادن آگاهانه نامیده می‌شود، به معنای توجه دقیق به افرادی است که با آنها ارتباط برقرار می‌کنید، از آنها سؤال می‌پرسید و بازنویسی می‌کنید. تمرین گوش دادن فعال می تواند باعث ایجاد احترام با همکاران شما و افزایش درک در محل کار شود. همانطور که به طور فعال گوش می دهید، روی بلندگو تمرکز کنید و از حواس پرتی مانند تلفن همراه و لپ تاپ اجتناب کنید.

با توجه به حالات چهره، زبان بدن و لحن صدای دیگران، مهارت های گوش دادن فعال خود را بهبود بخشید. به‌جای آماده‌سازی آنچه قصد دارید بعداً بگویید، روی صحبت‌های طرف مقابل و نحوه صحبت او تمرکز کنید. اگر می‌خواهید چیزی را روشن کنید، سؤالات بعدی بپرسید یا آنچه را که آنها گفته‌اند بیان کنید تا تأیید کنید که آنها را به درستی درک کرده‌اید.

2. استفاده از روش ارتباطی صحیح

استفاده از راه درست برای برقراری ارتباط یک مهارت مهم است. ارتباط از طریق ایمیل، نامه، تماس تلفنی، جلسات حضوری یا پیام های فوری دارای مزایا و معایبی است. برقراری ارتباط زمانی بهتر است که مخاطبان خود را در نظر بگیرید، چه اطلاعاتی را می خواهید به اشتراک بگذارید و بهترین راه برای اشتراک گذاری آن ها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، اگر با یک کارفرمای احتمالی در ارتباط هستید، ممکن است بهتر باشد یک ایمیل رسمی ارسال کنید یا با آنها تلفنی تماس بگیرید. در محل کار، ممکن است برای شما راحت تر از طریق ایمیل، اطلاعات پیچیده را به صورت حضوری یا از طریق یک کنفرانس ویدئویی ارسال کنید. ایجاد دوستی در محل کار از راه دور زمانی که بتوانید از طریق پیام های فوری ارتباط برقرار کنید، آسان تر است.

3. دوستی

ویژگی های دوستانه مانند صداقت و مهربانی می تواند به تقویت اعتماد و درک در هنگام برقراری ارتباط در محل کار کمک کند. سعی کنید با نگرش مثبت ارتباط برقرار کنید، ذهنی باز داشته باشید و سوالاتی بپرسید تا به شما کمک کند بفهمید از کجا می آیند. حرکات کوچکی مانند پرسیدن وضعیت او، لبخند زدن در حین صحبت یا تمجید از کار خوب انجام شده می تواند به شما کمک کند روابط سازنده ای با همکاران و مدیران ایجاد کنید.

می توانید با به خاطر سپردن جزئیات کوچک و متفکرانه در مورد همکاران یا مکالمات گذشته، رفتار دوستانه را تمرین کنید. برای مثال، اگر یکی از همکاران به شما بگوید تولد فرزندش به زودی است و بعداً دوباره با او ارتباط برقرار کنید، ممکن است از او بپرسید که جشن تولد چگونه گذشت.

4. اعتماد به نفس

در محل کار، افراد بیشتر به ایده هایی که با اطمینان ارائه می شوند پاسخ می دهند. راه‌های زیادی برای اعتماد به‌نفس ظاهر شدن وجود دارد، از جمله برقراری تماس چشمی در هنگام خطاب به کسی، صاف نشستن با شانه‌های باز و آماده‌سازی زودتر از موعد به طوری که افکارتان واضح باشند و بتوانید به هر سؤالی پاسخ دهید. ارتباط مطمئن نه تنها در محل کار بلکه در طول فرآیند مصاحبه شغلی نیز مفید است. علاوه بر این، برای نشان دادن اعتماد به نفس، از افزودن کلمات پرکننده خودداری کنید.

5. به اشتراک گذاری بازخورد

کلید بازخورد مؤثر، به اشتراک گذاشتن مثال‌های خاص از موضوع، و پیامدهای موضوع و پرسیدن سؤال برای تدوین راه‌حل‌هایی برای مسائل است. ارتباطات قوی می توانند بازخورد سازنده را بپذیرند و ورودی سازنده ای را به دیگران ارائه دهند. بازخورد می تواند به سؤالات پاسخ دهد، راه حل ارائه دهد یا به تقویت پروژه یا موضوع مورد نظر کمک کند. ارائه و پذیرش بازخورد یک مهارت ضروری در محل کار است، زیرا می تواند به شما و اطرافیانتان کمک کند تا پیشرفت های معناداری در کار و پیشرفت حرفه ای خود داشته باشند.

یک راه عالی برای یادگیری نحوه بازخورد دادن این است که از بازخوردهایی که دیگران به شما ارائه می دهند یادداشت برداری کنید. وقتی با یک بازخورد کاملاً توضیح داده شده مواجه می‌شوید، کمی زمان بگذارید و بررسی کنید که چرا خوب بود، چرا با شما طنین‌انداز شد و چگونه می‌توانید آن مهارت‌ها را در آینده به کار ببرید.

6. حجم و لحن

وقتی صحبت می کنید، واضح و شنیدنی باشید. تنظیم صدای صحبت کردن به گونه ای که دیگران بتوانند شما را در تنظیمات مختلف بشنوند یک مهارت است و برای برقراری ارتباط موثر بسیار مهم است. صحبت کردن با صدای زیاد ممکن است در برخی تنظیمات بی احترامی یا ناخوشایند باشد. اگر مطمئن نیستید، اتاق را بخوانید تا ببینید دیگران چگونه با هم ارتباط برقرار می کنند.

یکی دیگر از جنبه های ارتباط کلامی، آواز و تونالیته است. این شامل این است که چگونه لحن شما بالا و پایین می رود، آهنگ شما، روی کلماتی که تاکید می کنید و مکث هایی که بین عبارات می گذارید. چنین جزئیاتی می‌تواند در انتقال احساسات مؤثر باشد و بینش‌هایی را در مورد نحوه تفسیر دیگران از پیام شما به مخاطب ارائه دهد.

7. همدلی

داشتن همدلی به این معناست که شما نه تنها می توانید احساسات دیگران را درک کنید، بلکه در آن سهیم باشید. این مهارت ارتباطی هم در تنظیمات تیمی و هم در تنظیمات فردی مهم است. در هر دو مورد، شما سعی می کنید به طور موثر احساسات دیگران را بخوانید و ترجمه کنید و پاسخ مناسب را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، اگر شخصی عصبانیت یا ناامیدی خود را ابراز می کند، همدلی می تواند به شما کمک کند تا عواطف او را بشناسید و آن را پخش کنید. در عین حال، توانایی درک اینکه چه زمانی فردی احساس مثبت و اشتیاق دارد می تواند به شما کمک کند از ایده ها و پروژه های خود حمایت کنید.

8. احترام

یکی از جنبه های کلیدی احترام این است که بدانیم چه زمانی باید ارتباط را آغاز کنیم و پاسخ دهیم. در یک محیط گروهی یا گروهی، اجازه دادن به دیگران برای صحبت بدون وقفه به عنوان یک مهارت ارتباطی ضروری و مرتبط با احترام تلقی می شود. برقراری ارتباط محترمانه همچنین به معنای استفاده عاقلانه از وقت خود با شخص دیگری است – ماندن در موضوع، پرسیدن سؤالات واضح و پاسخ کامل به سؤالاتی که از شما پرسیده اند.

9. نشانه های غیرکلامی

مقداری از ارتباطات از طریق نشانه های غیرکلامی مانند زبان بدن، حالات چهره و تماس چشمی اتفاق می افتد. وقتی به صحبت های کسی گوش می دهید، ممکن است به صحبت های او و زبان غیرکلامی او توجه کنید. ضروری است که دیگران را بر اساس زبان بدنشان قضاوت نکنید، زیرا همه افراد به دلیل تفاوت های فرهنگی یا توانایی، ژست های فیزیکی یکسانی از خود نشان نمی دهند.

10. پاسخگویی

چه در حال پاسخ دادن به تماس تلفنی یا ارسال پاسخ به یک ایمیل باشید، کارفرمایان اغلب ارتباطات سریع را موثرتر از کسانی می دانند که دیر پاسخ می دهند. یک روش این است که در نظر بگیرید پاسخ شما چقدر طول می کشد. آیا این یک درخواست یا سوالی است که می توانید در پنج دقیقه آینده به آن پاسخ دهید؟ اگر چنین است، ممکن است ایده خوبی باشد که به محض دیدن آن به آن بپردازید. اگر درخواست یا سؤال پیچیده‌تری است، همچنان می‌توانید تأیید کنید که پیام را دریافت کرده‌اید و به طرف مقابلتان اطلاع دهید که بعداً به طور کامل پاسخ می‌دهید.

چگونه مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنیم

با تجربه و تمرین می توانید مهارت های ارتباطی خود را بیاموزید و ارتقا دهید. با شناسایی نقاط قوت خود شروع کنید و سپس آن مناطق را تمرین و توسعه دهید.

ارتباطات خوب را در اطراف خود مشاهده کنید:

 افراد، خانواده و دوستانی را شناسایی کنید که به طور مداوم ایده ها و اطلاعات را به وضوح با احترام، همدلی و اعتماد به اشتراک می گذارند. راه های ارتباطی خاص آنها با دیگران را مشاهده کرده و یادداشت برداری کنید.

از یک دوست نزدیک یا همکار خود برای بازخورد سازنده بخواهید:

برای دریافت نظر عینی، از یک دوست قابل اعتماد بازخورد صادقانه آنها را بخواهید. درک زمینه های بهبود ارتباطات می تواند به شما کمک کند تا بر روی چه چیزی تمرکز کنید.

بهبود عادات ارتباطی را تمرین کنید:

می توانید این مهارت ها را با تمرین عادات جدیدی که شما را به یک ارتباط بهتر تبدیل می کند، بهبود بخشید. این ممکن است شامل پاسخگویی بیشتر به ارتباطات، یادآوری تماس چشمی، تمرین دادن بازخورد مثبت و پرسیدن سوال در مکالمات باشد.

شرکت در کارگاه ها یا کلاس های مهارت های ارتباطی:

 چندین سمینار، کارگاه و کلاس آنلاین و آفلاین وجود دارد که می تواند به شما کمک کند ارتباط بهتری داشته باشید. این کلاس ها ممکن است شامل آموزش، ایفای نقش، تکالیف نوشتاری و بحث های آزاد باشد.

به دنبال فرصت هایی برای برقراری ارتباط باشید:

به دنبال فرصت هایی در داخل و خارج از کار باشید که شما را ملزم به استفاده از مهارت های ارتباطی می کند. این ممکن است به شما کمک کند تا مهارت های خوب را تازه نگه دارید و در عین حال به شما امکان می دهد مهارت های جدید را تمرین کنید.

برقراری ارتباط موثر در محل کار

در حالی که چندین مهارت ارتباطی وجود دارد که می توانید در سناریوهای مختلف از آنها استفاده کنید، چند راه وجود دارد که می توانید ارتباط موثری در کار داشته باشید:

واضح و مختصر باشد

استفاده از پیام خود را تا حد امکان آسان کنید، احتمال سوء تفاهم را کاهش می دهد، پروژه ها را سرعت می بخشد و به دیگران کمک می کند تا به سرعت اهداف شما را درک کنند. به جای اینکه با جملات طولانی و مفصل صحبت کنید، تمرین کنید که پیام خود را به معنای اصلی آن کاهش دهید. در حالی که ارائه زمینه مفید است، بهتر است هنگام تلاش برای برقراری ارتباط ایده، دستورالعمل یا پیام خود، ضروری ترین اطلاعات را ارائه دهید.

همدلی را تمرین کنید

درک احساسات، ایده ها و اهداف همکارتان می تواند به شما در برقراری ارتباط با آنها کمک کند. برای مثال، ممکن است برای شروع یک پروژه به کمک سایر بخش ها نیاز داشته باشید. اگر آنها مایل به کمک نیستند یا نگرانی هایی دارند، تمرین همدلی می تواند به شما کمک کند پیام خود را به گونه ای قرار دهید که نگرانی آنها را برطرف کند.

خودت را ثابت کن

گاهی اوقات لازم است برای رسیدن به اهداف خود قاطع باشید، چه درخواست افزایش حقوق داشته باشید، چه به دنبال فرصت های پروژه باشید یا در مقابل ایده ای که فکر نمی کنید سودمند باشد مقاومت کنید. در حالی که ارائه با اعتماد به نفس بخش مهمی از محل کار است، همیشه در گفتگو با احترام رفتار کنید. حفظ لحن یکنواخت و ارائه دلایل منطقی برای ادعاهای خود ممکن است به دیگران کمک کند تا افکار شما را بپذیرند.

آرام و ثابت باشید هنگامی که اختلاف نظر یا درگیری وجود دارد، می توان به راحتی احساسات را وارد ارتباطات خود کرد. هنگام برقراری ارتباط با دیگران در محل کار، آرامش خود را حفظ کنید. نگرش آرام خود را حفظ کنید و لحن صدایی یکنواخت داشته باشید تا بتوانید صلح آمیز و سازنده به نتیجه برسید. S

چه مهارت‌هایی برای مدیران منابع انسانی مورد نیاز است؟

تفکر انتقادی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

مهارت های بین فردی

۱۰ مهارت ارتباطی برای موفقیت شغلی

مهارت های مهم کار گروهی

۵ مهارت برتر کارشناس فروش