مهارت‌ های تحلیلی

زمانی که در جستجوی شغلی هستید، ممکن است طیف وسیعی از مهارت‌ها، از جمله توانایی‌های فنی و مهارت‌های بین فردی و مهارت های تحلیلی را در رزومه و سایر مواد کاربردی خود بگنجانید. بسیاری از کارفرمایان برای مهارت‌ های تحلیلی ارزش قائل هستند، این مهارت‌ها نوع خاصی از مهارت‌های نرم هستند که می‌توانید از طریق تجربه و تفکر آن را توسعه دهید. این مهارت‌ها می‌تواند به شما در حل مشکلات و شناسایی زمینه‌های بهبود در کارتان کمک کند.

در این مقاله، مهارت‌ های تحلیلی را تعریف می‌کنیم، توضیح می‌دهیم که چرا این مهارت‌ها مهم هستند، برخی از مهارت‌های کلیدی را فهرست می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید مهارت‌ های تحلیلی خود را در طول حرفه خود ایجاد و برجسته کنید.

مهارت های تحلیلی چیست؟

مهارت ‌های تحلیلی ویژگی‌ها و توانایی‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند یک موضوع را مشاهده، تحقیق و تفسیر کنید تا ایده‌ها و راه‌حل‌های پیچیده را توسعه دهید. وقتی از چندین مورد از این مهارت‌ها با هم استفاده می‌کنید، این تفکر تحلیلی است. شما می‌توانید تفکر تحلیلی را در بسیاری از موقعیت‌ها هم در زندگی حرفه‌ای و هم در زندگی شخصی خود به کار ببرید.

تفکر تحلیلی اغلب شامل آزمون و خطا و سایر فرآیندهای روشمند است که به متفکر اجازه می‌دهد به یک نتیجه معقول برسد. کسانی که مهارت‌های تفکر تحلیلی موثر دارند می‌توانند به سرعت یک موقعیت، موضوع یا مشکل را تجزیه و تحلیل کنند و اغلب در یک مجموعه تیمی برای دستیابی به اهداف به خوبی کار می‌کنند.

مهارت های تحلیلی چگونه کار می‌کند؟

فرآیند به کارگیری مهارت های تحلیلی شما معمولاً شامل چندین مرحله است، از جمله:

 • شناسایی موضوع، مشکل یا مسئله
 • جمع آوری اطلاعات از طریق آزمایش و مشاهده
 • ایجاد راه‌حل یا تعمیق درک خود از موضوع
 • تست راه‌حل‌ها یا ایده‌های جدید بر اساس آنچه یاد گرفته‌اید
 • بررسی راه‌حل‌هایی که برای ارزیابی و به کارگیری دانش جدید شما مؤثر بوده است

یک عنصر اساسی در تفکر تحلیلی، توانایی شناسایی روابط علت و معلولی است. این امر مستلزم درک آنچه که ممکن است در طول فرآیند حل مسئله رخ دهد، و بررسی چگونگی ارتباط ایده‌های جدید با موضوع اصلی است.

چرا مهارت های تحلیلی مهم هستند؟

در حالی که برخی از صنایع، مانند مدیریت داده‌ها و فناوری اطلاعات، ممکن است به شدت به مهارت های تحلیلی متکی باشند، این توانایی‌ها در تمام صنایع و سطوح شغلی ارزشمند هستند. کارفرمایان اغلب برای افراد حرفه‌ای با مهارت‌های تحلیلی قوی ارزش قائل هستند، زیرا آنها می‌توانند نحوه عملکرد شرکت خود را بهبود بخشند.

به عنوان مثال، یک رهبر خدمات مشتری با مهارت های تحلیلی قوی ممکن است داده‌های بازپرداخت مشتری را بررسی کند و روندها را شناسایی کند، که می‌تواند به تیم کمک کند تعداد بازپرداخت‌ها را کاهش دهد. داشتن این مهارت‌ها می‌تواند شما را واجد شرایط یک موقعیت رهبری یا ارتقای دیگر کند، زیرا این مهارت‌ها توانایی شما را در ایجاد ارزش برای شرکت نشان می‌دهند.

4 مهارت کلیدی تحلیلی

در اینجا چهار مهارت تحلیلی ارزشمندی وجود دارد که می‌توانید در رزومه و سایر مطالب درخواست شغلی خود بگنجانید:

1. تفکر انتقادی

تفکر انتقادی توانایی زیر سوال بردن عقاید از پیش تعیین شده است که می‌تواند به شما در شناسایی مسائل یا زمینه‌های بهبود کمک کند. این مهارت در هر سطح از استخدام ارزشمند است زیرا به شرکت‌ها کمک می‌کند تا فراتر از تکیه بر شیوه‌های سنتی تکامل یابند. اغلب، تفکر انتقادی اولین گام در فرآیند نوآوری است.

برای مثال، یک شرکت لجستیک ممکن است برای چندین دهه از سیستم خاصی برای سازماندهی موجودی استفاده کرده باشد. یک مدیر عملیات جدید ممکن است دلایل ادامه استفاده از این سیستم را زیر سوال ببرد. با شناسایی نیازهای شرکت، آنها می‌توانند سیستم را تطبیق دهند یا آن را با یک سیستم جدید جایگزین کنند.

2. تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات

تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات یکی از بخش‌های اولیه تفکر تحلیلی است. توسعه این مهارت می‌تواند به شما در شناسایی مسائل و راه‌حل‌ها با استفاده از داده‌ها کمک کند، که می‌تواند روند تصمیم گیری شما را بهبود بخشد.

به عنوان مثال، یک مدیر کافه ممکن است اطلاعاتی در مورد زمان ورود بیشتر مشتریان به کافه و آنچه این مشتریان معمولاً سفارش می‌دهند جمع آوری کند. این اطلاعات می‌تواند به مدیر کمک کند تا برنامه‌ی کارکنان را تنظیم کند و برای سفارشات دریافتی آماده شود، کارایی کافه را افزایش دهد و تجربیات مشتریان را بهبود بخشد.

3. تحقیق

توانایی انجام تحقیق می‌تواند به شما در تعیین موثرترین راه حل برای یک مشکل کمک کند. فرآیند تحقیق ممکن است شامل درخواست از همکاران باتجربه برای بینش آنها در مورد یک مشکل یا انجام تحقیقات رسمی در منابع خارجی باشد.

بسته به صنعت، می‌توانید آزمایش‌های تحقیقاتی را نیز برای آزمایش محصولات مختلف یا رویکردهای بازاریابی طراحی کنید. بخشی از فرآیند تحقیق همچنین شامل دانستن اینکه چه اطلاعاتی برای حل مشکل ارزشمند یا ضروری است.

4. حل مسئله

پس از شناسایی یک موضوع و جمع‌آوری تحقیقات، می‌توانید از مهارت‌های حل مسئله خلاق خود برای طراحی راه‌حل استفاده کنید. ممکن است راه حل خود را آزمایش کنید یا از دیگران نظر آنها را بخواهید. به عنوان مثال، مدیر یک مرکز تفریحی ممکن است از نظرسنجی‌ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد اینکه اعضای مرکز به چه نوع دوره‌های تناسب اندام علاقه مند هستند و چه زمانی ترجیح می‌دهند کلاس داشته باشند، استفاده کند.

سپس ممکن است از مهارت‌های حل مسئله خود برای تطبیق کلاس‌های بالقوه با کارکنانی که واجد شرایط آموزش آنها هستند استفاده کنند. در نهایت، آنها می‌توانند بازخوردهایی در مورد برنامه دوره جمع آوری کنند تا برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

چگونه مهارت های تحلیلی خود را تقویت کنیم

بهبود مهارت های تحلیلی می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف شغلی مختلف کمک کند. برجسته کردن مهارت‌های تحلیلی خود در رزومه و در طول مصاحبه نیز می‌تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک نامزد در فرآیند استخدام در هنگام درخواست شغل برجسته شوید. برای بهبود مهارت‌های تحلیلی خود، برخی از این نکات را رعایت کنید:

 • نقش‌های رهبری را دنبال کنید که مستلزم استفاده از مهارت‌های تحلیلی انتقادی است.
 • مهارت‌های تحلیلی کلیدی را در نقش فعلی خود تمرین کنید.
 • در کلاس‌هایی شرکت کنید که بر استفاده از مهارت‌های تحلیلی تأکید دارند.
 • در فعالیت‌هایی شرکت کنید که نیاز به استفاده از مهارت‌های تحلیلی دارند، مانند ورزش‌های گروهی، بازی‌ها یا خواندن.
 • به دنبال مشاوره یا راهنمایی از متخصصان در زمینه یا صنعت مورد نظر خود باشید.
 • در مورد بهترین شیوه‌ها برای صنعت خود تحقیق کنید.
 • دانش خود را در مورد موضوع بهبود بخشید تا بتوانید مشکلات را سریعتر حل کنید.

مهارت های تحلیلی در محیط کار

استفاده از مهارت های تحلیلی می‌تواند به شما در انجام طیف وسیعی از وظایف، از جمله:

 • حل مشکلات مشتری
 • بهبود طراحی محصول
 • رفع مشکلات فنی
 • طراحی برنامه‌های یادگیری و توسعه که نیازهای شرکت را برآورده می‌کند
 • شناسایی فرصت‌های فروش جدید
 • پروژه‌های استراتژیک پیشرو
 • طراحی برنامه‌های ارتباطات داخلی برای ارتباط کارکنان
 • ایجاد نمونه‌های اولیه محصول جدید
 • اجرای برنامه‌های آموزش مداوم

چگونه مهارت های تحلیلی خود را برجسته کنید

تاکید بر مهارت های تحلیلی خود در هنگام تقاضای شغل می‌تواند به شما کمک کند تاثیر خوبی بر یک مدیر استخدام داشته باشید. در اینجا چگونه می‌توانید مهارت های تحلیلی خود را هنگام درخواست شغل برجسته کنید:

در رزومه

می‌توانید اطلاعاتی درباره مهارت‌های تحلیلی کلیدی خود در خلاصه رزومه، شرح مشاغل گذشته و بخش مهارت‌های خاص خود قرار دهید. در اینجا نحوه نشان دادن مهارت های خود در هر بخش آورده شده است:

خلاصه رزومه: خلاصه رزومه شما شامل اطلاعاتی در مورد صلاحیت های کلیدی شما است. در این بخش می‌توانید خودتان را تحلیل‌گر یا مشکل‌گشا توصیف کنید.

تجربه کاری: در بخش تجربه کاری، می‌توانید توضیح دهید که چگونه از مهارت‌های تحلیلی خود، مانند مدیریت داده‌ها، برای برآورده کردن یا فراتر از نیازهای شغلی استفاده کرده‌اید. برای نشان دادن پتانسیل خود، جزییات عینی، مانند انواع مشکلاتی که حل کردید را در نظر بگیرید.

مهارت ها: داشتن یک بخش جداگانه برای مهارت‌ها به شما امکان می‌دهد توانایی‌های تحلیلی کلیدی خود را مجدداً بیان کنید و کلمات کلیدی مربوط به شرح شغل را اضافه کنید. در این بخش می‌توانید مهارت‌های تحلیلی را با توانایی‌های بین فردی و فنی ترکیب کنید.

در نامه همراه (کاورلتر)

می‌توانید از کاورلتر خود برای توضیح بیشتر در مورد مهارت‌های تحلیلی که در رزومه خود ذکر می‌کنید استفاده کنید. پس از بررسی شرح شغل، زمانی را در نظر بگیرید که از مهارت های تحلیلی برای حل یک مشکل یا بهبود بازده کاری خود استفاده کرده‌اید.

با استفاده از جزئیات مشخص برای توضیح روند فکری خود و راه‌حل، وضعیت را در نامه همراه خود شرح دهید. موقعیتی را انتخاب کنید که به شرح شغل یا صنعت مربوط می‌شود تا به مدیر استخدام نشان دهید که مهارت‌های موفقیت در آن موقعیت را دارید.

در مصاحبه شغلی

قبل از مصاحبه، در مورد سابقه شغلی گذشته خود فکر کنید و لیستی از دستاوردهای خود ایجاد کنید. همچنین می‌توانید مهارت‌هایی را فهرست کنید که به شما در دستیابی به این موفقیت‌ها کمک کرده است، مانند حل مسئله یا سواد داده.

به این ترتیب، می‌توانید با اطمینان به سوالات مصاحبه در مورد مهارت‌های خود پاسخ دهید و جزئیات دقیقی در مورد موفقیت خود در نقش‌های قبلی ارائه دهید. همچنین، شرح شغل را مرور کنید تا بتوانید پاسخ های خود را به موقعیتی که امیدوارید به دست آورید مرتبط کنید. R

نمونه های پرکاربرد تست شخصیت:

آزمون MBTI آنلاین کلیک کنید

برای انجام تست نئو آنلاین کلیک کنید

تست DISC

برای انجام آزمون کتل آنلاین کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

چگونه در طول مصاحبه بر نقاط قوت شخصی خود تأکید کنید

چرا کارفرمایان در مصاحبه سوالات عجیب می‌پرسند؟

راهکارهای غلبه بر اضطراب مصاحبه شغلی

سوال مصاحبه: «چرا این شغل؟»

سؤالات مصاحبه درباره سابقه کاری (همراه با نمونه پاسخ)

Summary