تست شخصیت شناسی MBTI سنجمان

کار در چه محیطی با شخصیت شما بیشتر سازگار است؟

سؤال

دقیقه

شرکت‌کننده

هزار تومان

پرسش‌نامه شخصیت MBTI پرسش‌نامه‌ای است که نقاط قوت و ترجیحات مختلف افراد را در مورد نحوه درک، سازگاری شغلی و تصمیم‌گیری نشان می‌دهد.

این آزمون به‌منظور اندازه‌گیری پنج عامل یا حیطهٔ اصلی روان‌نژندی (N)، برون‌گرایی (N)، انعطاف‌پذیری (O)، دلپذیر بودن (A)، مسئولیت‌پذیری یا باوجدان‌بودن (C) طراحی شده است. در نوع پیشرفته آزمون نئو (NEO_PI_R) در هر یک از پنج مقیاس کلی، شش زیرمقیاس نیز بررسی می‌شود.

C

در مورد تست MBTI سنجمان بیشتر بدانید.

با زیروبم شخصیت خود آشنا شوید.

اگر دغدغه توسعه فردی را دارید و به دنبال خودآگاهی جامع و با جزئیات کامل هستید، این آزمون به شما توصیه می‌شود.

 کارنامه‌تان با شما حرف می‌زند.

کارنامهٔ این آزمون بسیار قابل‌فهم و کاربردی بوده و با اصطلاحات و توضیحات تخصصی و پیچیده باعث سردرگمی شما نمی‌شود.

محبوب‌ترین تست شخصیت‌شناسی چگونه پدید آمد؟

کاترین کوک بریگز (م. ۱۹۶۸) و دخترش، ایزابل بریگز مایرز (م. ۱۹۸۰)،  موسسان و مبتکران ساخت ابزار MBTI بودند. بریگز ایده‌های کارل یونگ را مطالعه کرد و با مطالعه خانواده و دوستان آن‌ها را توسعه داد. سپس او و دخترش تفاوت‌های رفتاری را طبقه‌بندی کردند، آن‌ها را به ایده‌های یونگ مرتبط کردند و ابزاری برای طبقه‌بندی تفاوت‌ها ایجاد کردند. ابزار آن‌ها که امروزه به عنوان ابزار شاخص نوع Myers-Briggs شناخته می‌شود، تبدیل به پرکاربردترین ابزار شناخت شخصیت در تاریخ شد.

چرا تست MBTI سنجمان؟

اندازه گیری جامع

تست NEO شخصیت افراد را در پنج بعد اصلی ارزیابی می‌کند: روان‌رنجوری، برون‌گرایی، گشودگی به تجربه، توافق‌پذیری، و وظیفه‌شناسی (اغلب به اختصار  Big Five نامیده می‌شود). این ابعاد، چارچوبی جامع برای درک شخصیت فرد فراهم می‌کند.

توسعه مستمر

آزمون NEO در طول سال‌ها مورد بازبینی و به روز رسانی قرار گرفته است تا از اعتبار و دقت آن اطمینان حاصل شود. به عنوان مثال، NEO-PI-R (بازبینی شده) یک نسخه به‌روز‌شده است که با حذف برخی از محدودیت‌های NEO-PI اصلی، کاربرد و اعتبار آن را افزایش می‌دهد.

پایایی و اعتبار

این آزمون به طور گسترده در بین جمعیت‌های مختلف مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. تیم سنجمان نیز با انجام تحقیقات علمی، این تست را مورد بررسی قرار داده و اکنون، ابزاری قابل اعتماد برای ارزیابی شخصیت را برای علاقه‌مندان ارائه می‌کند.

کاربردی بودن

تحقیقات نشان می‌دهد که مدل پنج عاملی نئو دارای قدرت پیش‌بینی در حوزه‌های مختلف زندگی از جمله عملکرد تحصیلی و شغلی، روابط و… است. با ارزیابی جایگاه یک فرد در این ابعاد، NEO می‌تواند بینشی در مورد تمایلات و ترجیحات رفتاری بالقوه ارائه دهد.

تست شخصیت MBTIچه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند؟

این آزمون چهار ویژگی شخصیتی زیر را در قالب چهار ترجیح ارزیابی می‌کنند.

ترجیح دریافت انرژی (E/I)

این ویژگی شخصیتی به این بستگی دارد که شما ترجیح می‌دهید انرژی خود را از کجا دریافت کنید. از داخل (درون‌گرا)‌ یا از بیرون (برون‌گرا).

ترجیح دریافت اطلاعات (S/N)

این ترجیح سبک دریافت اطلاعات شما را مشخص می‌کند. اگر جزئی‌نگر باشید، از حواس پنج‌گانه خود برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنید. اما اگر کلی‌نگر باشید ترجیح می‌دهد که اطلاعات را از کلیت داده‌ها و بر اساس شامه‌ی خود دریافت کنید.

ترجیح تصمیم‌گیری (T/F)

ترجیح برنامه‌ریزی (J/P)

به جمع سازمان‌هایی بپیوندید که به تست‌های سنجمان اعتماد کرده‌اند

سؤالات متداول

آیا امکان خرید گروهی تست برای سازمان‌ها وجود دارد؟

بله؛ در صورت تمایل می‌توانید تست MBTI را به‌صورت گروهی و با تخفیف پلکانی دریافت کنید. کافیست با شماره تلفن سنجمان (02188492338) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را  راهنمایی کنند یا برای ثبت درخواست دمو این‌جا کلیک کنید.

چگونه می‌توانیم از این تست برای ارزیابی کارجویان و کارکنان در سازمان استفاده کنیم؟

 برای این کار، دو راه وجود دارد:

 ۱. با خرید پلن‌های ATS سنجمان می‌توانید به‌صورت اقتصادی و یا نامحدود از این آزمون برای سنجش استعدادهای کارجویان استفاده کنید.
۲. درصورتی‌که نیاز به ATS ندارید و فقط می‌خواهید از آزمون MBTI استفاده کنید با خرید حداقل ۱۰ آزمون از پنل تجمیعی آزمون و نیز تخفیف‌های پلکانی بهره‌مند شوید.