همدلی در محیط کار

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز در محیط کار امروزی، توانایی ایجاد همدلی است. با درک و تمرین همدلی، احتمال بیشتری وجود دارد که شما و کارمندانتان تعارضات را حل کنید، تیم‌های سازنده و کارآمدی بسازید، و روابط را در سطح سازمان و همچنین با مشتریان بهبود بخشید.

«بدون همدلی نمی‌توان بهترین‌ها را از تیم خود به دست آورد، به همین دلیل کلید همه چیز است.» – ساتیا نادلا، مدیر‌عامل مایکروسافت

همدلی چیست؟

توانایی درک و تشخیص احساسات و عواطف و همچنین دیدگاه‌های اطرافیانتان است. افرادی که سطوح بالاتری از همدلی دارند در درک موقعیت‌ها از دیدگاه دیگران مهارت بیشتری دارند و بر این اساس با شفقت بیشتری واکنش نشان می‌دهند. وقتی صحبت از همدلی در محل کار می‌شود، به کارمندان اجازه می‌دهد تا ارتباطات واقعی و همدلانه با همکاران برقرار کنند که باعث تقویت روابط و بهبود عملکرد می‌شود. همدلی می‌تواند در دنیای کسب و کار بسیار پیشرفت کند و یکی از مهم‌ترین مهارت‌های نرم برای کسب و استفاده روزانه است. نه تنها رهبری را ایجاد می‌کند، محیط‌های کاری را بهبود می‌بخشد و روابط را تقویت می‌کند، بلکه نشان دادن همدلی باعث افزایش رضایت فرد از شغل و سازمان می شود.

همدلی را به طور منظم تمرین کنید

یکی از موارد مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هیچ روشی برای همدلی در محل کار وجود ندارد. این می‌تواند به سادگی گوش دادن به داستان یک همکار در مورد یک بیماری یا ارائه کمک برای گذراندن روزهای بیماری باشد.

 همدلی یعنی احترام گذاشتن به نظرات متفاوت، چه موافق یا مخالف.

 با تمرین همدلی، از قضاوت سریع و کلیشه‌ای اجتناب می‌کنید. اما به خاطر داشته باشید که بین همدلی و همدردی تفاوت وجود دارد. همدردی نشان دادن ترحم نسبت به دیگری است، بدون اینکه واقعاً موقعیت او را درک کنید. همدلی ظرفیت نگاه کردن از طریق چشمان شخص دیگر و دیدن موقعیت از دیدگاه، تجربه، احساسات و نیازهای اوست. در محل کار، همدلی به ایجاد آگاهی واضح‌تر بین افراد کمک می‌کند. در زیر چند نمونه از نحوه تمرین همدلی در محل کار آورده شده است:

گوش کن.

شنونده‌ی دقیقی باشید و واقعاً به آنچه که کسی به شما می‌گوید گوش دهید. از پرت شدن افکار مربوط به داستانی که به آن یادآوری می‌کنید و مشتاق بیان آن هستید، خودداری کنید. مکالمات رو در رو تقریباً همیشه قالب ارجح برای برقراری ارتباط است، به خصوص زمانی که احساسات در میان باشد. برای گفتگو با همکاران خود وقت بگذارید. گوش دادن برای رهبری در سراسر سازمان بسیار مهم است. کارکنان باید بدانند که شنیده می‌شوند و درک می‌شوند. این باعث ایجاد احترام و اعتماد بیشتر در سراسر یک سازمان می‌شود.

 سوالات خود را بپرسید.

در ارتباط با شنونده خوبی بودن، پرسیدن سؤالات مناسب نیز کلید تمرین همدلی است. وقتی سؤالات متفکرانه‌ای می‌پرسید، به همکاران و اعضای تیم خود اطلاع می‌دهید که به آنها گوش می‌دهید و آنها را می‌شنوید. هنگام پرسیدن سؤال، سعی کنید به نگرانی‌ها اختصاص دهید. پرسیدن سوال و نشان دادن اهمیت دادن شما به موقعیت، احساسات و دیدگاه‌های آنها را تایید می‌کند.

     از قضاوت و فرضیات بپرهیزید.

با استفاده از قضاوت و کلیشه، نمی‌توانید به طور کامل با فرد دیگری همدلی کنید. در مورد سایر همکاران قضاوت نکنید. با فرض بدترین‌ها یا داشتن برداشت‌های منفی بر اساس فرضیات خود، همدلی را از بین می‌برید. قبل از نظر دادن به همکاران خود از شک و تردید بهره‌مند شوید.

     احساسات را بشناسید.

این دانش عمومی است که کار می‌تواند افراد را تحت فشار قرار دهد. برخی افراد بهتر از دیگران استرس را کنترل می‌کنند. به خاطر داشته باشید که چگونه با دیگران صحبت می‌کنید و واکنش نشان می‌دهید و حجم کار و زندگی آنها در خارج از محل کار را در نظر بگیرید. سعی کنید همیشه با ابراز احترام و مهربانی با همدلی ارتباط برقرار کنید و احتمالا سریعتر به آنچه نیاز دارید خواهید رسید. به هر حال، بهترین دارایی هر سازمان، افراد آن‌ها هستند.

چرا همدلی اغلب در محل کار شکست می‌خورد؟

دلیل شماره یک شکست رویکرد همدلانه در کار این است که مردم انسان هستند. بیشتر اوقات، مردم متوجه نمی‌شوند که چه می‌کنند یا چه می‌گویند و چگونه می‌تواند بر دیگران تأثیر بگذارد. کارمندان اغلب تمایل دارند که در روال‌های بیهوده غرق شوند و فراموش کنند که اقدامات خود را مورد توجه قرار دهند. همدلی با همدردی متفاوت است. همدردی نیازی به عمل ندارد. همدلی مشکل را می‌بیند و سعی می‌کند راه حلی بیابد. موقعیت‌های معمولی که ممکن است به طور تصادفی رخ دهد، شوخی‌هایی هستند که وقتی همکاران یا مدیران برای اثبات یک موضوع از مثال‌های منفی استفاده می‌کنند. عبارتی به نام شکاف همدلی وجود دارد که بسیار رایج است. این بدان معنی است که وقتی افراد (یا همکاران) در یک وضعیت ذهنی خاص (چه خوشحال یا غمگین) هستند، پیش بینی اینکه چگونه در حالت ذهنی دیگر (مانند عصبانی بودن) عمل خواهند کرد، مشکل دارند. باز هم ما انسان هستیم.

همدلی در محل کار یک ماراتن است، نه یک سرعت

یادگیری همدلی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همدلی یک مهارت نرم است که اغلب فاقد توسعه و درک در سراسر سازمان است. درست مانند برخی از افراد بهتر که از دیگران استرس را کنترل می‌کنند، برخی افراد نیز به طور طبیعی نسبت به دیگران همدل‌تر هستند. سازمان‌ها از بالا به پایین باید مهارت‌های همدلی را از روز اول تشویق کنند. این کار از هر فردی زمان و انرژی می‌گیرد و باید یک فرآیند مداوم باشد. برای بسیاری از سازمان‌ها، این یک اولویت نبوده است. ما همچنین دیدیم که سال گذشته چه تاثیری بر روحیه شرکت و کارمندان، به ویژه کار از راه دور داشته است. این یک واقعیت است که سازمان‌هایی که از رویکرد همدلانه استفاده می‌کنند، بهره‌وری و مشارکت بالاتری را شاهد خواهند بود.

فقط به یاد داشته باشید که نکاتی را که در بالا ذکر شد رعایت کنید: گوش دهید، سؤال بپرسید، از قضاوت بپرهیزید و تشخیص دهید که همه احساسات دارند. این یک فرآیند یادگیری تدریجی برای بسیاری خواهد بود و به سناریوهای دنیای واقعی و رفتار آگاهانه نیاز دارد. به یاد داشته باشید، از بالای سازمان شروع می شود. R

نوشته‌های مرتبط:

مهارت های مهم کار گروهی

هوش هیجانی در محیط کار

تیم سازی در کسب و کار

راهکارهای بهبود کار تیمی

۱۶ خوشه شغلی

۱۵ مهارت سخت و نرم برای توسعه مدیر سیستم فناوری اطلاعات

مهارت های بین فردی

۱۰ مهارت ارتباطی برای موفقیت شغلی

۵ روش برای بهتر شدن هوش هیجانی یک رهبر

مهارت های کلیدی رهبر تیم منابع انسانی