ENTP

این تیپ یکی از 16 تیپ شخصیتی در تست شخصیت شناسی MBTI می باشد. تیپ شخصیتی ENTP معاشرتی، خوش مشرب و دوستانه هستند و در کار برقراری ارتباط با انواع مردم از تبجر فراوان برخوردارند. در ادامه پس از توضیح مختصر درباره این تست به بررسی کامل ویژگی های این تبپ شخصیتی می پردازیم.

MBTI چیست؟

به طور کلی و خلاصه، نام MBTI مخفف Myers-Briggs Type Indictor است که به مبدع آن یک مادر و دختر بودند که در جنگ جهانی دوم در نقش پرستار در ارتش انگلستان خدمت می‌کردند. آن‌ها برای اینکه بهترین بکارگیری از سربازان را داشته باشند، پیشنهاد طبقه‌بندی سربازان بر اساس چهار دسته‌ی زیر را دادند، البته در طی سال‌ها تغییراتی در این ارزیابی داده شد و نهایتا روانشناسی به نام یونگ آن را بهینه‌سازی کرد.

MBTI چه ویژگی هایی را مشخص میکند؟

در MBTI چهار دسته ویژگی تیپ شخصیتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم (بر اساس نظریه‌ی یونگ):

 1. درونگرایی/ برونگرایی که به ترتیب با I  و E نشان داده می‌شود.
 2. جزئی‌نگری/ شهودی کلی‌نگری یا حسّی/ شمّی که به ترتیب با S و N نشان داده می‌شود.
 3. منطقی/ عقلانی یا احساسی/ ارزشی که به ترتیب با T و F نشان داده می‌شود.
 4. نظام‌مند/ قضاوتی یا منعطف/ ادراکی که به ترتیب با J و P نشان داده می‌شود.

چرا این چهار ویژگی؟ چرا ویژگی‌های دیگر نه؟

جواب این است که برای طبقه بندی افراد چهار فرآیند را در نظر می‌گیرند:

 1. شیوه‌ی دریافت انرژی: که به صورت برونگرایی یا درونگرایی تعریف می‌شود.
 2. شیوه‌ی دریافت اطلاعات: که به صورت عینی شهودی یا حسی شمّی تعریف می‌شود.
 3. شیوه‌ی تصمیم و نتیجه‌گیری: که به صورت فکری عقلی یا احساسی عشقی تعریف می‌شود.
 4. شیوه‌ی سبک زندگی: که به صورت منظم قضاوتی یا منعطف ادراکی تعریف می‌شود.

همه‌ی ما درصدی از این ویژگی‌ها را داریم، اما اینکه کدام یک، درصد بروز بیشتری دارد و اصطلاحا ترجیح ما در حالت عادی و طبیعی باشد‌، شخصیت ما را می‌سازد.

این شخصیت از ابتدای زندگی ما با ما همراه بوده و تا آخر همراه ما هست. در میزان بروز این ترجیحات، «خانواده»، محیط کار و شغل ما بسیار مؤثر هستند، اما اگر به خودی خود بخواهیم کاری را انجام بدهیم، فارغ از فشار بیرونی، ترجیحات ما تنها به یک سمت خواهد رفت.

ویژگی های ما از چه ناشی می‌شود؟

تیپ شخصیتی امروز ما حاصل الاکلنگ تیپ مادرزادی و تأثیرات محیط کودکی ما و تربیت ماست.

پ.ن: نقش تربیت و اتفاقات دوران کودکی بسیار در نوع شخصیت ما و سلامت روان ما پر رنگ است.

نتیجه

 ما در زندگی مان مهارت‌هایی را در راستای ترجیحات مان «به راحتی» توسعه می‌دهیم (Development of traits)، در مقابل مهارت‌هایی را باید در راستای غیرترجیحی‌مان هم «به سختی» توسعه بدهیم.

برای قسمت اول، عملا با انجام مهارت‌های ترجیحی انرژی کسب می‌کنیم و احساس رضایتمندی داریم، اما برای انجام مهارت‌های غیر ترجیحی، انرژی مصرف می‌کنیم. باید در زندگی تعادلی بین انجام و صرف وقت برای مهارت‌های انرژی‌زا و انرژی‌بر وجود داشته باشد، و گرنه دچار اختلال عملکردی می‌شویم‌.

تیپ شخصیتی ENTP در یک نگاه

کارکردها: برون گرا، کلی‌نگر، حسابگر، منعطف

عنوان: کار آفرینان مادرزاد

و رمز موفقیت برای ENTPیادگیری موارد زیر است:

اولویت بندی، توجه، پیگیری و پایبندی به تعهداتی که دیگران دارند.

کلیاتی درباره تیپ شخصیتی ENTP

ENTPها (مخترعان)

ما از این پس ENTPها را مخترع (Inventor) می‌نامیم. مخترعان ساخت ماشینها و ابزارآلات را از همان دوران کودکی شروع می‌کنند و هیچگاه دست از این کار بر نخواهند داشت اگرچه زمانیکه وارد بزرگسالی می‌شوند ابداعات و اختراعات خود را تبدیل به انواع سازمانها، مجامع و نیز دستگاههای مکانیکی می‌کنند. در جامعه مخترعان زیادی وجود ندارد شاید بتوان گفت حدود دو درصد از جمعیت جامعه، اما تأثیر بسزایی را بر زندگی روزمره تک تک اعضای جامعه دارند. مخترعان با ابداعات و روحیه کارآفرینشان همیشه به دنبال راه‌حل‌های بهتر هستند، پیوسته چشم به اجرای پروژهها، سازمانها و فرایندهای جدید بسته اند. مخترعان به شدت عملگرا بوده و در راه اختراع مؤثرترین ابزارها در رسیدن به اهدافشان تبدیل به افرادی خبره می‌شوند. در میان تمام تیپها، اگر قرار باشد کاری انجام شود تنها به این دلیل که همیشه به همان روش همیشگی انجام می‌شده است، مخترعان بی میل‌ترین افراد در انجام آن کار خواهند بود.

ایده‌پرداز

 ENTPها همیشه راه‌حل‌های تازه و جالبی را در کار و بازی‌های خود ابداع می‌کنند. ENTPها افرادی به شدت کنجکاو بوده و زمانیکه مشغول حل مسائل پیچیده هستند پیوسته به دنبال احتمالات و پیشامدها می‌گردند. ذهن ENTPها پر از ایده‌های گوناگون است، اما تنها به ایده‌هایی ارزش می‌گذارند که از فعالیتها و اهداف مرتبط به آن اطلاع حاصل کنند. بنابراین هنگام طراحی یک محصول، آنرا وسیله ای برای رسیدن به هدف در نظر خواهند گرفت، روشی برای اختراع یک نمونه اولیه که اولا کار کند و ثانیا قابلیت ارائه به بازار را داشته باشد. ENTPها به عملگرایی خود اطمینان کامل دارند، به جای آنکه نقشه‌های ریز و جزئی از پیشرفت کار را تهیه کنند به تواناییهای خود در یافتن روشها و ابزارهای کارآمد حساب خواهند کرد. یک ایده چالش برانگیز تمام  آن چیزی است که آنها نیاز دارند تا آمادگی خود را برای وارد شدن به حیطه عمل اثبات کنند.

خوش‌صحبت

ENTPها معمولا حلقه دوستان سرزنده و شادابی دارند که به ایدهها و فعالیتهای خود علاقمندند. افرادی راحت و انعطاف پذیر بوده و به‌ندرت پیش می‌آید که در مورد مسأله ناراحت شده و یا زبان به گلایه باز کنند. ENTPها معمولا افرادی پر حرف و خوش صحبت بوده و می‌توانند ایده‌های پیچیده خود را به راحتی بیان کنند و دیگران را با افکار خود همراه سازند. با این حال زمانیکه شروع به جر و بحث می‌کنند به راحتی از تکنیک‌ها و مهارت‌های سخنوری استفاده کرده و از همین نکات علیه رقبای خود استفاده می‌کنند. ENTPها معمولا در محیط کار خود همرنگ دیگران نمی‌شوند و تا زمانیکه شرایط کاریشان بیش از حد ملالت آور نشده باشد می‌توانند در محل کارشان دوام بیاورند. در پروژه‌های پایلوت آنها مدیران و رهبران برجسته‌ای هستند که می‌توانند نبوغ و استعداد خود را مورد آزمون قرار دهند.   

توانایی‌ها

در مهندسی روابط انسانی و سیستمهای انسانی افرادی خبره بوده و به سرعت سیاست‌ها و خط مشی‌های موجود در سازمان را جمع‌آوری کرده و همیشه به جای آنکه به افراد داخل سازمان بگویند که چه کاری انجام دهند، خواهان درک و تحلیل آنها می‌باشند. فارغ از شغل و کاری که دارند، ENTPها استعداد خارق العاده ای را در رسیدن به مدارج بالای مسئولیتی از خود نشان می‌دهند. جمله «نمی‌توان انجامش داد» یکی از بزرگترین چالش‌های موجود در برابر یک ENTP است و او نیز در عوض پاسخ «من انجامش می‌دهم» را سرلوحه کارهای خود قرار می‌دهد. ENTPها به شدت علاقه مند هستند که با اشخاص جدید رابطه برقرار کنند. بخصوص زمانی که با موانع و مشکلات و شرایط جدید رو به رو می گردد..

ENTP یعنی چه؟

 برونگرا (E)

برونگرایی با اولویت تمرکز بر جهان خارج از خود مشخص می شود. ENTPها توسط اجتماعات، مهمانی‌ها و فعالیت‌های گروهی انرژی می گیرند. برونگراها معمولاً مشتاق ، جمعیت دوست و متحرک هستند. سبک ارتباطی آنها کلامی و ادعایی است. به عنوان برونگرا، ENTPها اغلب صحبت کننده هستند. آنها از اینکه در کانون توجه قرار بگیرند راضی هسنتد.

کلی‌نگر (N)

افراد دارای شهود در آینده زندگی می‌کنند. آن‌ها در دنیای امکانات غوطه ور هستند. آن‌ها اطلاعات را از طریق الگوهای و برداشت‌ها پردازش می‌کنند. به عنوان فردی شهودی، ENTPها الهام بخش هستند و تخیل را ارزشمند می‌سازند. آن‌ها با مطالعه دانش جمع می‌کنند. ماهیت انتزاعی آن‌ها، آن‌ها را به سمت ایده‌های عمیق، مفاهیم و استعاره‌ها سوق می‌دهد.

حسابگر (T)

تفکر عینیت را در اولویت قرار می‌دهد. به عنوان فردی متفکر، ENTPها بر اساس واقعیت تصمیم می‌گیرند. آن‌ها عقلشان به قلبشان حاکم است (اما بدون احساسات نیستند). ENTPها موقعیت‌ها و دیگران را بر اساس منطق داوری می‌کنند. آن‌ها حقیقت را بیش از تاکتیک ارزیابی می‌کنند و به راحتی می‌توانند نقص‌ها را شناسایی کنند. آن‌ها به سمت حل مسئله گرایش دارند.

منعطف (P)

درک کردن به سازگاری و انعطاف پذیری شخص اشاره دارد. و کلا ENTPها متفکران تصادفی هستند که ترجیح می دهند گزینه های خود را باز نگه دارند. آنها غیر منتظره شکوفا می شوند و برای تغییر آماده هستند. آنها فردی خودجوش هستند و اغلب چندین پروژه را به طور هم زمان حل می کنند. آنها از شروع یک کار بیشتر از اتمام آن لذت می برند. ENTPها در حین کار کردن بازی می کنند.

از نقاط قوت خود استفاده کنید:

بهترین توصیه برای شما این است که از نقاط قوت خود بهره برداری کنید و بکوشید نقاط ضعف خود را به حداقل برسانید. در ادامه مطلب به نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما اشاره کرده ایم.

نقات قوت

نقاط قوت کاری شما می توانند موارد زیر باشند:

 • مهارت های ارتباطی عالی، توانایی به هیجان آوردن کسانی که ایده ها و نقطه نظرهای شمارا می شنوند. 
 • توانایی پا از محدوده بیرون گذاشتن و توجه کردن به احتمالات جدید
 • مهارت عالی در حل مسئله 
 • شجاعت در قبول ریسک، امتحان کردن چیزهای جدید و غلبه بر موانع توانایی آموختن مطالب جدید 
 • توانایی تحمل رد شدن و خوشبین و پر اشتیاق باقی ماندن
 • اعتماد به نفس عالی و انگیزه فراوان برای آموختن مطالب جدید 
 • کنجکاوی طبیعی و داشتن مهارت برای دریافت اطلاعات جدید
 • توانایی دیدن تصویر بزرگ و کلی کار 
 • توانایی پرداختن به پروژه های متعدد در آن واحد 
 • پیش بینی کردن انگیزه ها و خواسته های دیگران 
 • توانایی زیاد در سازگار شدن 
 • توانایی تطبیق دادن خود با موقعیت های مختلف اجتماعی

نقات ضعف

نقاط ضعف کاری شما می تواند شامل موارد زیر شود: 

 • دشواری در سازمان یافته بودن 
 • دشواری در اولویت بند وتصمیم گیری
 • اعتماد به نفس بیش از اندازه ممکن است مهارت ها و توانمندی های خود را به مبالغه بگیرید.
 • توجه داشتن به آنچه امکان پذیر است و بی توجهی به آنچه انجام آن مشکل است.
 • ناتوانی در تحمل اشخاص انعطاف ناپذیر و غیر خیال پرداز 
 • بی علاقه شدن به پروژه هایی که مسایل آنها حل می شوند.
 • بی علاقگی به انجام کارهای سنتی و روزمره
 • گرایش به خسته و کسل شدن یا به آسانی از مسیر اصلی منحرف شدن 
 • بی علاقگی به کارهای تکراری 
 • ناشکیبایی با کسانی که صلاحیت و شایستگی شما را زیر سوال می برند.

رضایت شغلی از دید یک ENTP

به عنوان یک ENTP رضایت شغلی، انجام دادن کارهایی است که:

 1. به من فرصت دهد تا دست به اقدامات خلاق بزنم و یا راه حل های بدیع و مبتکرانه برای مسائل پیدا کنم. 
 2. بتوانم راه حل های خلاق خود را برای ایجاد سیستم های عملکردی کاراتر مورد استفاده قرار بدهم. 
 3. خلاقیت من تشویق و تأیید شود
 4. به من امكان بدهد موقعیت های مختلفی را تجربه کنم که پر از لذت و تفریح و هیجان باشد.
 5. از نظمی منطقی برخوردار باشد و از معیارها و استانداردهای منصفانه استفاده کند. 
 6. به من امكان بدهد تا توانایی های شخصی و شغلی ام را بالا ببرم و بتوانم تا حد زیاد با اشخاص توانمند در ارتباط باشم. 
 7. به من امكان بدهد تا با اشخاص مختلف بخصوص آنهایی که من به آنها احترام میگذارم ملاقات و تبادل نظر داشته باشم.
 8. بتواند در شرایط دنیای به سرعت متغیر و متحول، مؤثر واقع شود.
 9. بتواند در محیطی دوستانه و سازمان نیافته عمل کند. جایی که بتوانم در آن آزادی عمل فراوان داشته باشم.
 10. به من امكان بدهد پروژه های جدیدی را طراحی کنم، اما مجبور نباشم به جزییات مسایل بها بدهم.

جست و جوی شغل دلخواه 

اطلاع از نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی خود به شما کمک میکند تا به راحتی بیشتری به دنبال مشاغل دلخواه بگردید. در تمامی جنبه های کار، از بررسی و پژوهش درباره مشاغل و سمت های موجود گرفته تا اطلاع از کسانی که می توانید با آنها تماس بگیرید و کسب اطلاع نمایید تا بازاریابی و تهیه مدارکی مانند رزومه، انجام مصاحبه های استخدامی، مذاکره بر سر حقوق و بالاخره قبول شغل، اشخاص با توجه به گونه شخصیتی خود عمل می کنند. اگر بتوانید روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنید و از میزان نقطه ضعف های خود بکاهید، تفاوت میان پیروزی و شکست را رقم می زنید. تفاوت های میان تیپ های شخصیتی گاه ظریف و گاه گام عیان است. اما این تفاوت های ظریف است که اغلب می تواند تفاوت میان پیروزی و شکست را مشخص کند.

مفهوم شبکه سازی، ملاقات با اشخاص و صحبت کردن با آنها برای کسب اطلاعات لازم درباره مشاغل بالقوه موجود، مثال خوبی است که می توان به آن اشاره کرد. برونگراها مسلما از شبکه سازی استقبال می کنند و درونگراها ترجیح می دهند تنهابه اشخاص آشنا و گروه های کوچک مراجعه و با آنها مشورت نمایند. حسی ها ترجیح می دهند تنها که درمحدوده ای خاص با اشخاص شبکه سازی کنند، اما شمي ها حتی با کسانی تماس می گیرند که ظاهرا ارتباطی با شغل مورد نظر آنها ندارد. احساسی ها شبکه سازی را شخصی ارزیابی می کنند. آنها سعی می کنند به سرعت ارتباط مؤثری ایجاد کنند.فکری ها برخوردی عینی تر دارند، داوری کننده ها سؤالات کمتر و سازمان یافته تری  می پرسند و ملاحظه کننده ها می توانند انواع و اقسام سؤالات را بپرسند.

مشاغل مناسب برای ENTPها

در تنظیم فهرست مشاغل مناسب ENTPها لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که بسیاری از تیپ های شخصیتی دیگر نیز می توانند در این مشاغل به موفقیت های شایان توجه برسند. با این حال این مشاغل برای ENTPها کارساز و مؤثرند و می توانند برای آنها رضایت شغلی فراوانی ایجاد کنند. این فهرست هرگز کامل نیست و می توان به آن مشاغل دیگری را اضافه کرد.

برنامه ریزی و توسعه 

 • برنامه ریز استراتژیک 
 • فراهم آورنده سیستم های پرسنلی 
 • فعالیت در زمینه ملک و املاک 
 • فراهم آورنده پروژه های خاص 
 • واسطه و دلال سرمایه گذاری 
 • تحلیل گر کامپیوتر
 • مدیر طراحی صنعتی 
 • مشاور لجستیک
 • متخصص شبکه( ارتباط از راه دور) 
 • و برنامه ریز مالی و بانکدار سرمایه گذاری 
 • برنامه ریزی شهر

نکته:

مشاغل موجود در برنامه ریزی و رشد و توسعه مستلزم استفاده از پنداره های شخصی، پیش بینی شرایط آتی و فراهم آوردن برنامه های خلاق است  ENTPها از مشاغل برنامه ریزی استراتژیک استقبال می کنند، بخصوص اگر به آنها امکان داده شود تاراه حل هایی مبتکرانه برای حل مسایل فراهم آورند.

تجارت – کارفرمایی

 • کارفرما – کارآفرین 
 • مخترع 
 • مشاور مدیریت 
 • عکاس
 • روزنامه نگار 
 • مالک: رستوران، کافه تریا 
 • بازیگر 
 • مشاور در جابه جایی کارکنان 
 • آموزش دهنده فنی 
 • مدیر یا آموزش دهنده تغییرات کاری 
 • مشاور مدیریت بازاریابی، سازماندهی مجدد، پاداش
 • رییس دانشگاه یا کالج 
 • مدیر دارایی و ملک و املاک:تجاری و مسکونی 
 • وکیل مدافع 
 • عامل فروش اوراق بهادار و کالا 
 • مدير تجاری 
 • برنامه ریز شهری و منطقه ای 
 • استخدام کننده نیروی انسانی 
 • تحلیل گر ایمنی و نماینده خدمات تولید 
 • مدیر هتل و متل
 • متخصص در روابط کارکنان

نکته:

ENTPها کارآفرین های مادرزاد هستند. آنها می توانند محیطی فراهم آورند که جدید، انعطاف پذیر و متحول باشد. این مشاغل اغلب دخالت و حضور و تبادل بسیاری از اشخاص را می طلبد. نیازمند مفاهیم و روش های جدید است، اندیشیدن به شکل مبتکرانه را لازم دارد. این پروژه ها اغلب حجم وسیع دارند و محتاج بودجه های کلان هستند و لازم است که اشخاص قدرتمند و صاحب نفوذ در آنها مشارکت داشته باشند.

بازاریابی به امور بدیع و ابتکاری

 • مدیر تبلیغات خلاق
 • متخصص روابط عمومی
 • پژوهشگر بازاریابی، برنامه ریز
 • بازاریابی ورزشی 
 • گوینده رادیو و تلویزیون
 • تهیه کننده 
 • مدیر بخش هنری (مجله) 
 • بازاریابی بین المللی 
 • طراح گرافیک اطلاعاتی
 • مدیر خلاق در سیستم های چند رسانه ای 
 • متخصص چاپ نشریه 
 • بازاریاب اینترنت 
 • آرشیتکت اینترنت 
 • نویسنده خلاق 
 • نسخه نویس 
 • کارگردان و نویسنده روزنامه، صفحات انتقادی، مفسر 
 • گزارشگر و خبرنگار 
 • تحلیل گر پخش اخبار
 • توسعه و برپایی حرفه های بازرگانی جدید خدمات اطلاعاتی

نکته:

زمینه های بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی به ENTPها امکان می دهد که با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشند. آنها از دنیای به سرعت در حال تحول روابط عمومی و تبلیغات لذت می برند و می توانند به کمک جذبه و مهارت هایی که در برخورد با اشخاص دارند برای فروش کالاها و نظرات خود استفاده کنند.

سیاست

 • تحلیلگر سیاسی
 • سیاستمدار
 • دانشمند اجتماعی 
 • مدیر سیاسی

نکته:

این مشاغل به ENTPها امکان می دهد که از نقله نظر، دانش و اطلاعات شخصی خود در دنیای به شدت متحول سیاست استفاده کنند. آنها می توانند از توانمندی های  خود برای دیدن روندهای آتی استفاده کنند و خود را با تغییر تطبیق دهند. ENTPها از کار کردن با اشخاص مختلف لذت می برند، دنیای سیاست ایجاب می کند که اشخاص بتوانند با یکدیگر ارتباط مؤثر بر قرار کنند. آنها اغلب از صحبت برای جمع لذت می برند.

مشاغل متفرقه

 • کایرو پراکتور 
 • دانشمند محیط 
 • روان شناس تحصیلی
 • مربی ورزش
 • متخصص در امور جنایی
 • کاراگاه

از کارتان لذت ببرید

اگر نمی توانید شغل مورد نظرتان را داشته باشید، کاری را که هم اکنون دارید دوست بدارید واقعیت این است که سوای کار در بخش خط مونتاژ، هر کار دیگری که داشته باشید می تواند با انعطافی که از خود نشان می دهید در شرایط بهتری قرار بگیرد. می توانید کاری کنید که شغل فعلی تان را بیشتر دوست بدارید.

 • در صورت امکان کارهای تکراری و روزمره را به دیگران واگذار کنید.
 • در دوره های آموزشی مختلف شرکت کنید تا بر توانمندی های خود بیفزایید. با سایر کارکنان و همکاران خود گروه هایی درست کنید. 
 • برای خود یک دستیار یا منشی انتخاب کنید که در انجام دادن کارها بتواند به شما کمک کند. 
 • اشخاص خلاقی را بیابید و با آنها همفکری کنید.
 • به انجمن های حرفه ای بپیوندید. در همایش ها شرکت کنید.
 • در نوبت کاری های مختلف کار کنید. 
 • به سازمان هایی که در آن اشخاص با تخصص شما حضور دارند بپیوندید.
 • اگر از کارتان لذت نمی برید مدتی کار دیگری بکنید. 
 • داشتن تنوع را فراموش نکنید.
 • گروهی را درست کنید و به نقد کارها و نتایج یکدیگر بنشینید.

به زبان ساده، بهترین روش برای موفق شدن استفاده از توانمندی ها و برخورد نمودن با نقاط ضعف است. اینکه بدانید چگونه این کار را انجام دهید تفاوت میان موفقیت و شکست را در شما رقم می زند.

تعاملات ENTP با دیگر شخصیت ها

تیپ‌های شخصیتی مشابه

افراد از انواع زیر بیشتر از همه مشتمل بر ارزش ها ، علایق و رویکرد کلی ENTP به زندگی هستند. آنها لزوماً در مورد همه چیزها به توافق نخواهند رسید، و هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها همیشه با هم همراه شوند. اما در بعضی مواقع، به توافق رسیدن برای آن‌ها اسان است و به راحتی با هم کنار میایند و موارد مشترک زیادی دارند.

INTP , ENTP ,ENTJ , ENFP

تیپ‌های شخصیتی متفاوت با تاثیرات مثبت

افرادی که تیپ‌های شخصیتی زیر را دارند شخصیتی بسیار متفاوت با فرد ENTP دارند. اما ممکن است بعضی از این تفاوت‌ها برای فرد ENTP جالب و تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه آشنایی با افراد جدید فرصت خوبی را برای پیشرفت فرد ENTP فراهم میکند، در نتیجه میتواند رابطه مفید و تاثیرگذاری برای او باشد. روابط بین ENTPها و این تیپ‌های شخصیتی باید تعادل خوبی از مشترکات و فرصت‌ها برای به چالش کشیدن یکدیگر داشته باشد.

INTJ ,INFP , ESTP , ENFJ

تیپ‌های شخصیتی مکمل بالقوه

ENTPها ممکن است در ابتدا فورا با این افراد ارتباط برقرار نکنند، اما پس از آشنایی با یکدیگر، احتمالاً آن‌ها می‌توانند موارد مشترک زیادی با یکدیگر پیدا کنند. همچنین از لحاظ آموزشی مکمل‌های خوبی هستند. اگرچه ممکن است در ابتدا افرادی با شخصیت‌های زیر فرد ENTP را جذب نکنند، اما روابط آن‌ها پتانسیل زیادی برای تکمیل و آموختن از یکدیگر دارد.

ISTP , INFJ , ESTJ , ESFP

تیپ‌های شخصیتی مخالف و چالش برانگیز

افرادی با شخصیت‌های زیر بیشترین توانایی برای برخورد شخصیتی و درگیری با ENTP را دارند، اما همچنین بهترین فرصت برای رشد هستند. از آنجا که افراد با این نوع شخصیت اساساً دارای ارزش‌ها و انگیزه‌های متفاوتی از افراد  ENTP هستند، در ابتدا، ممکن است ارتباط آن غیرممکن باشد. اما از آنجا که آن‌ها بسیار متفاوت هستند، نقاط قوت آن‌ها نقاط ضعف  ENTP است و اگر قادر به ایجاد رابطه باشند، می‌توانند برای یکدیگر بسیار آموزنده باشند.

ISTJ , ISFP , ISFJ , ESFJ

ENTPها در عشق

در روابط ، ENTPها مبتکر، مشتاق و خودجوش هستند. ENTPها غالباً شرکای مهیج و مملو از ایده های جدید برای کشف چیزهای جدید هستند. ENTPها به توانایی خود در درک دیگران و برقراری ارتباط موثر، می بالند و علاقه مستمر به بهبود خود و روابطشان دارند. ENTPها می خواهند بدانند که ذهن شرکای آنها چگونه کار می کند، و در ارائه راه حل هایی برای مشکلات بین فردی خلاق هستند. ENTPها دوست دارند همسرشان را به دنبال جاه طلبی های خود تشویق کنند. با این حال ، آنها ممکن است رقابتی یا حتی بحث برانگیز باشند. آنها از یک بحث خوب لذت می برند.

 آنها به طور معمول به شریکی احتیاج دارند که از نظر عاطفی مقاوم باشد و در مورد چالشهای فکری خود دست به اعتصاب نزند. ENTPها هر جا که منجر شود، می توانند غیرقابل اعتماد باشند. آنها علاقه چندانی به نظم و روال ندارند و ممکن است فعالیتهای خانگی روزمره را نادیده بگیرند. زیرا آنها فعالیت های تحریک آمیزتر را می‌پسندند. همکار ایده آل برای یک ENTP از نبوغ ، صلاحیت و ادراک آنها قدردانی می کند و از آنها در منافع ، برنامه ها و پیگیری های روزافزون اجتماعی آنها پشتیبانی می کند.

ENTPها به عنوان والدین

به عنوان والدین، ENTPها نگران پرورش فرزندان خود به عنوان متفکران مستقل هستند. آنها والدینی سرگرم کننده هستند که می خواهند تجربیات زیادی را در اختیار فرزندانشان بگذارند تا به ذهن جوان آنها کمک کنند تا رشد و نمو یابد. ENTPها بیشتر علاقه مند به چالش کشیدن فرزندان خود از نظر مراقبت از نیازهای جسمی هستند. اگرچه والدین ENTP ممکن است هنگامی که سایر علایقشان توجه آنها را به خود جلب می کند، از خانواده خود منحرف شوند، اما از ارائه فرصت های متنوع برای فرزندانشان ، دریغ نمیکنند.

سبک ارتباط ENTPها

ENTPها درارتباطات سرزنده و چالاک هستند. آنها دوست دارند که امکانات را کشف کنند و با اطلاعاتی که دریافت می کنند ارتباط برقرار کنند. ENTPها راه حل های نوآورانه را دوست دارند و علاقه مند به تغییر هستند. اما آنها نیز بسیار تحلیلی هستند و از انتقاد از ایده هایی که در تحلیل منطقی خود جای ندارند دریغ نخواهند کرد. گفتگو با ENTPها می توانند سخت باشد. آنها دوست دارند با ایده های پیچیده ای بازی کنند و صبر کمی برای توضیح جزئیات دارند.

مقاله تیپ شخصیتی ENTP

برای دریافت مقاله فوق به صورت فایل WORD و PDF کلیک کنید: